Usługi remontowe: ich ceny rosną, a zleceń przybywa

0
koszty remontu mieszkania

Ceny usług remontowych szybują w górę, jednak nie zraża to inwestorów do powierzania fachowcom coraz większej liczby zleceń.

Raport przygotowany przez serwis Oferteo.pl jasno wskazuje na to, że Polaków nie zrażają stale rosnące ceny usług remontowych. Wręcz przeciwnie. Remontują i robią to coraz częściej i w coraz większym zakresie.

Prace remontowe – jeśli już, to generalne

uslugi remontowe

Jak pokazują badania, w 2018 roku 70% zleceń dotyczących prac remontowych dotyczyło zamieszkiwanego mieszkania, a 30% wykańczania nowej nieruchomości.

Remontujący mieszkanie w większości zlecali prace w wielu pomieszczeniach i na dużej powierzchni. Najczęściej dotyczyły one pięciu (25%) lub czterech (22%) pomieszczeń, a najrzadziej jednego – taki drobny remont przeprowadziło tylko 10% badanych.

Poddawana renowacji powierzchnia najczęściej mieściła się w zakresie od 41 do 60 m2 (29%) lub od 21 do 40 m2 (23%). 22% badanych zlecało pracę na powierzchni większej niż 80m2, a 15% – od 61 do 80 m2. Mniej niż 20m2 remontowało tylko 11% badanych, co potwierdza, że Polacy wolą zrobić jeden remont generalny, niż pracować nad każdym pomieszczeniem oddzielnie.

zakres wykonywanych prac

Zakres prac zlecanych fachowcom jest zazwyczaj bardzo szeroki. Najbardziej poszukiwaną usługą jest malowanie, którego dotyczyło trzy czwarte wszystkich zleceń. Dużym zainteresowaniem cieszyli się też fachowcy wykonujący montaż płyt gipsowo-kartonowych (52%), układający glazurę lub terakotę (49%) i instalatorzy elektryczności (46%). Najrzadziej zlecano instalację c.o. (19%) i montaż armatury w łazience (35%).

Wyraźnie widać, że poszukujący usług remontowych nie chcą na nie długo czekać. Ponad połowa badanych wskazuje, że chciałaby rozpocząć prace możliwie jak najszybciej, a 22% jest w stanie poczekać na realizację do miesiąca. W ciągu 3 miesięcy remont chciało rozpocząć 17% respondentów, a w ciągu pół roku już tylko 9%.

Rosnący popyt na usługi remontowe i fakt, że większość osób zleca je właśnie w sezonie letnim powoduje, że fachowcy mają wówczas bardzo dużo pracy. Planując remont, warto wziąć pod uwagę, że na miejsce w kalendarzu najlepszych ekip trzeba będzie poczekać. Jest to jednak przedsięwzięcie na tyle poważne, że nie warto kierować się pośpiechem. Najważniejsza jest pewność, że ludzie, którym zlecamy remont, są sprawdzeni i nie rozczarują nas – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

prace remontowe

Ceny usług remontowych rosną

Decydując się na zlecanie coraz większej ilości prac fachowcom, oszczędzamy dużo czasu i możemy spodziewać się, że zostaną one dobrze zrealizowane. Taki komfort jest jednak kosztowny. Jakie są przeciętne ceny najpopularniejszych usług?

  • układanie glazury lub terakoty to koszt od 55 do 73 zł/m2 (skuwanie starych płytek to ok. 2330 zł/m2),
  • malowanie ścian: 11–15 zł/m2 (z kładzeniem gładzi koszt wzrasta o ok. 27–35 zł/m2),
  • instalacja wodno-kanalizacyjna: 470–530 zł za punkt,
  • instalacja elektryczna: 55-68 zł za punkt,
  • montaż armatury łazienkowej (wanna/WC/umywalka): 375–570 zł,
  • położenie paneli lub parkietu: 25 zł/m2 (panele) – 65 zł/m2 (parkiet)./li>

Artykuł powstał na podstawie mat. prasowych