Ulga mieszkaniowa za 2021 rok – sprawdź, co możesz odliczyć od podatku

mieszkanie

W większości przypadków ze sprzedażą mieszkania związany jest obowiązek zapłacenia od transakcji podatku dochodowego. Można jednak jego wysokość obniżyć lub nawet całkowicie uniknąć tego kosztu stosując tak zwaną ulgę mieszkaniową. Warto także zauważyć, że ramy ulgi obejmują także wyposażenie domu. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

Co obejmuje ulga mieszkaniowa za 2021 rok?

Zgodnie z ustawą ulga mieszkaniowa obejmuje przede wszystkim wydatki związane z kupnem lub budową domu oraz mieszkania. Wlicza się także rozbudowę oraz przebudowę istniejącego budynku mieszkalne. W tym również nawet niewielki remont. Ustawodawca wychodzi nawet naprzeciw potrzebom osób, które wykonują prace w nowym lokum przed właściwym sfinalizowaniem zakupu. Ważne jest jednak to, aby nie nastąpiło to później niż trzy lata po uzyskaniu ulgi.

Wszelkie prace wykonywane w domu, a mające na celu poprawę jakości mieszkaniowych są bezpośrednio wliczone w zakres możliwej ulgi. Może więc to dotyczyć tynkowania, malowania ścian, kładzenia podłóg oraz okładzin ściennych. Może także dotyczyć wymiany elementów sanitarnych, na przykład ubikacji, umywalki lub wanny. Ustawodawca wyraźnie określił, że dotyczy to wyposażenia technicznego, więc w łatwy sposób można to zinterpretować na korzyść podatnika. Dotyczy to zwłaszcza drogiej instalacji kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania, która także wlicza się w ten zakres.

Sprzęt AGD oraz meble w uldze mieszkaniowej za 2021 rok

W interpretacji ogólnej ministra finansów można znaleźć stwierdzenia dotyczące tego, że przy obliczaniu ulgi za rok 2021 można także doliczyć do tego zakup sprzętu AGD, co jest bardzo korzystną zmianą w prawie. Koszt nabycia na przykład nowej kuchenki gazowej, zmywarki, pralki lub lodówki jest więc podstawą do zwolnienia od zapłaty PIT. Wynika to bezpośrednio z interpretacji, która mówi, że jest to przedmiot, który stanowi zakończenie jednej z ważnych instalacji w domu lub mieszkaniu, a więc gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej lub elektrycznej.

Należy też zauważyć, że ulgę mieszkaniową można otrzymać na niektóre rodzaje mebli. Warunkiem jest trwały związek danego przedmiotu z obiektem budowlanym. Mowa tutaj o szafach wnękowych i meblach wykonywanych na wymiar oraz na specjalne zamówienie. Są one zaprojektowane tylko i wyłącznie pod określone wymiary przestrzenne mieszkania, więc nie mogą być elementem innego miejsca. Co ciekawe, w interpretacji można znaleźć zapis dotyczący tego, że w przypadku mebli użytkowanych do celów kuchennych wliczane są do ulgi zarówno te na wymiar, jak i wolnostojące.