Toaleta w domu jednorodzinnym – ile miejsca przeznaczyć na WC?

Każdy z domowników przynajmniej kilka razy dziennie korzysta z łazienki. To ważne, aby zapewnić łatwy dostęp do niej, szczególnie w porze porannych i wieczornych „korków”. W domu jednorodzinnym osobna łazienka dla gości staje się standardem, który dodatkowo ułatwia codziennie funkcjonowanie domownikom. Czy i gdzie zaplanować WC w domu jednorodzinnym? Ile miejsca na nie przeznaczyć i jak je wyposażyć? Oto garść przydatnych wskazówek.

Praktyka pokazuje, że już w przypadku trzy- lub czteroosobowej rodziny jedna łazienka w domu jednorodzinnym jest niewystarczająca. Weźmy pod uwagę potrzeby domowników, wiek i liczbę mieszkańców i łatwy dostęp dla każdego. Osoby z ograniczeniami ruchowymi, małe dzieci, młodzież – każdy ma inne potrzeby w zakresie dostępu do łazienki. Weźmy pod uwagę te aspekty, kiedy planujemy liczbę i wyposażenie każdej z łazienek.

Dobrą praktyką jest zaplanowanie małego WC dla gości na kondygnacji, na której znajduje się główna część wspólna domu, np. salon. Daje to dużą swobodę osobom odwiedzającym mieszkańców, a jednocześnie zachowuje intymność, pozostawiając główną łazienkę domowników tylko dla nich.

Drugie WC w domu jednorodzinnym – potrzeba czy luksus?

Osobna toaleta w domu jednorodzinnym to już standard. Nie ma znaczenia, czy mówimy o domu parterowym czy piętrowym, małe WC lub druga łazienka to nie tylko wygoda dla gości i domowników, ale realna potrzeba. Warto się jedynie zastanowić, czy zaplanować drugi pełnowymiarowy sanitariat, czy wystarczy mała toaleta z WC i umywalką.

W projektach domów jednorodzinnych zazwyczaj są zaplanowane przynajmniej dwie łazienki, po jednej na każdej kondygnacji. Jedna duża łazienka na piętrze i mniejsza na dolnej kondygnacji, planowana raczej jako WC dla gości. Wielkość i wyposażenie dolnej łazienki często są zależne od metrażu domu. Zwykle im większy metraż i więcej miejsca przy części wspólnej, tym większy sanitariat można zaplanować.

Projekt toalety w domu – gdzie zaplanować WC dla gości?

Przeglądając projekty domów, widzimy, że małe toalety są często lokowane w sąsiedztwie salonu lub holu (przedpokoju). Łatwy dostęp z części wspólnej jest niewątpliwym plusem. Goście odwiedzający domowników nie muszą krążyć po domu szukając toalety, a dla mieszkańców to niewątpliwa wygoda.

Warto też rozważyć opcję ulokowania toalety bliżej wyjścia z domu, w pobliżu pomieszczeń gospodarczych lub wyjścia do ogrodu. Dużą wygodą jest możliwość skorzystania z toalety lub umycia rąk po powrocie z zewnątrz, bez potrzeby wchodzenia do dalszych pomieszczeń. Podsumowując, lokalizację małej łazienki warto uzależnić od układu domu, nawyków domowników oraz przede wszystkim – od ilości dostępnego miejsca.

Ile miejsca przeznaczyć na małe WC?

Małe WC, w którym swobodnie można skorzystać z toalety i umyć ręce powinno mieć przynajmniej około 3-4 m2. Zazwyczaj to pomieszczenie na planie kwadratu lub prostokąta, gdzie przy jednej ścianie montuje się miskę WC, a przy drugiej – umywalkę.

W sytuacji, kiedy w małym WC jest mało miejsca, warto przejrzeć ofertę wyposażenia dla małych łazienek. Czołowi producenci ceramiki i mebli proponują kolekcje produktowe, które przy zachowaniu pełnej funkcjonalności cechują się kompaktowymi rozmiarami. Nieco krótsze, wiszące miski WC KOŁO to idealny wybór w sytuacji, kiedy potrzebujemy zyskać nieco więcej miejsca w centralnej części pomieszczenia.

Innym sposobem na zyskanie dodatkowej przestrzeni są płaskie (tzw. slim) stelaże podtynkowe do zawieszenia miski WC. Pozwalają nie tylko zaoszczędzić dodatkowe miejsce, ale na zabudowie stelaża dają możliwość zorganizowania pojemnej półki na podręczne kosmetyki i zapasowy papier toaletowy.

Jak wyposażyć małe WC?

Co powinno się znaleźć na liście wyposażenia małej toalety? Przede wszystkim miska WC ze spłuczką. Popularną opcją jest wstawienie stelaża podtynkowego do zawieszenia muszli klozetowej, który po zabudowie dodatkowo pozwala na organizację pojemnej półki na górnej powierzchni. Praktyka pokazuje, że to dobry wybór, bo pozwala nie tylko na estetyczne wykończenie i ukrycie wszystkich elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej, ale też optycznie powiększa łazienkę i ułatwia utrzymanie jej w czystości.

Do miski WC dobierzmy odpowiednią deskę, dopasowaną kształtem i wielkością do modelu miski. Do łazienki zlokalizowanej blisko salonu i części wspólnych domu warto wybierać wolnoopadające deski sedesowe KOŁO, dzięki którym korzystanie z toalety daje więcej intymności, bez zbędnych dźwięków, które mogłyby być słyszane przez domowników.

W małym WC obowiązkowo powinna znaleźć się też umywalka z lustrem powyżej. Obok warto zorganizować wygodne miejsce na wieszak na ręczniki i podstawowe kosmetyki. Jeśli tylko miejsce pozwala, warto zorganizować niewielką przestrzeń do przechowywania – na zapasowe ręczniki i papier toaletowy. Szafki podumywalkowe to tu zdecydowanie najpopularniejsza opcja.

 

Czy małe WC wystarczy? A może druga łazienka?

Będąc jeszcze na etapie planowania pomieszczeń w domu zastanówmy się, czy małe WC będzie wystraczające, czy warto może nieco zwiększyć metraż i zorganizować drugą łazienkę. Odpowiedź na to pytanie należy uzależnić od potrzeb domowników. Zastanówmy się, czy potrzebny jest drugi prysznic lub wanna oraz jak często odwiedzają nas goście, którym warto udostępnić osobną łazienkę podczas pobytu. Z drugiej strony rozważmy, czy powiększenie drugiej toalety nie odbędzie się kosztem innego pomieszczenia (np. garderoby, pralni, składziku), które mogłoby być znacznie bardziej przydatne niż duża łazienka.

W projektach nowoczesnych domów spotyka się też inną opcję. Oprócz dużej łazienki z pełnym wyposażeniem oraz małego WC dla gości, zaplanowana jest także trzecia mała łazienka połączona z główną sypialnią. To ogromna wygoda dla domowników oraz możliwość korzystania z osobistego pomieszczenia i wzięcia niekrępującej relaksującej kąpieli. Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, warto rozważyć takie rozwiązanie.

Toaleta w domu – czy drugą łazienkę wyposażyć w wannę czy w kabinę prysznicową?

Wanna czy prysznic – to jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie rozpoczynając urządzanie łazienki. Jeśli podjęliśmy decyzję, że aranżujemy drugą pełno funkcjonalną łazienkę, zastanówmy się, który wybór będzie lepiej odpowiadał na potrzeby domowników.

Wanna świetnie sprawdzi się, jeśli z tej łazienki na co dzień korzysta część domowników lub jeśli w rodzinie są małe dzieci. Dodatkowo można domontować parawan nawannowy i stworzyć rozwiązanie typu 2w1 łączące zalety wanny i prysznica. Jeśli jednak w łazience jest mało miejsca, zdecydowanie lepszym wyborem będzie prysznic.

Na rynku wyposażenia łazienkowego dostępne są pojedyncze ścianki prysznicowe oraz składane drzwi i parawany, które pozwalają stworzyć kabinę szytą na miarę konkretnego pomieszczenia. To ciekawe rozwiązanie, kiedy potrzebujemy zorganizować kabinę w małej łazience, z którego korzystają goście podczas kilkudniowego pobytu. Małe kabiny, składane ścianki i zasłonki prysznicowe umożliwiają zamknięcie natrysku, gdy jest taka potrzeba, ale pozostawiają otwartą przestrzeń, gdy na co dzień korzystamy tylko z toalety.