Zacieki na schodach

0

Co robić, jeśli po opadach deszczu na schodach wykończonych ceramicznymi płytkami pojawiają się szare zacieki?

Przyczyną pojawiania się, szarych zacieków, jest najprawdopodobniej powstawanie wykwitów solnych w warstwie zaprawy klejącej. Tworzą się one głównie pod wpływem zawilgocenia warstwy podpłytkowej. Wilgoć ta może być skutkiem podciągania wody przez beton z gruntu lub przenikania jej przez nieszczelne fugi. Podczas procesu wysychania i odparowywania składniki mineralne, wypłukane z kleju lub samego betonu, osadzają się na okładzinie ceramicznej oraz spoinie. Powstają wówczas charakterystyczne białe lub jasno szare zacieki i plamy.

Szare zacieki na schodach. fot. atlas

Zacieki na schodach – jaka jest na to rada?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby skucie całej okładziny, razem z klejem, aż do „gołego” betonu. Po jego całkowitym wyschnięciu, powierzchnię należy zaizolować przeciwwilgociowo, co zapewni zabezpieczenie przed przesiąkaniem wilgoci z gruntu. Po około 24 godzinach można przystąpić do klejenia płytek. Ze względu na zmienne warunki zewnętrzne, schody należy obłożyć okładziną o niskiej nasiąkliwości. Dzięki wysokiej elastyczności zaprawy te doskonale kompensują naprężenia termiczne i mechaniczne.

I sprawa najważniejsza – szczelne wypełnienie spoin między płytkami. Na zewnątrz budynku stosować można tylko cementowe fugi uelastycznione, albo epoksydowe. Są one odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, wytrzymują odkształcenia powstałe na skutek różnic temperatur. W tych trudnych warunkach szczególnie sprawdza się fuga epoksydowa, gdyż ogranicza możliwość zawilgocenia powierzchni pod okładzinami narażonymi na opady atmosferyczne – jest wodoszczelna.