Śrubokręt, młotek, kombinerki – które narzędzia ręczne są potrzebne w domu na co dzień?

Drobne naprawy, których podejmujemy się na co dzień we własnym domu, najczęściej nie wymagają specjalistycznych narzędzi ani mocy, którą oferuje sprzęt akumulatorowy, elektryczny, a zwłaszcza spalinowy. W codziennym użytku najczęściej powinny wystarczyć nam narzędzia ręczne. Które najlepiej wybrać, by być przygotowanym na każdą ewentualność? By przeciekający zlew lub naprawa gniazdka elektrycznego nie stanowiły problemu? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, gdzie postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania. Poznaj je już teraz!

Narzędzia ręczne – krótka charakterystyka

Narzędzia akumulatorowe, elektryczne i spalinowe korzystają z zewnętrznego źródła zasilania (baterii, paliwa lub prądu) i w zależności od tego charakteryzują się różnym poziomem mocy. W przeciwieństwie do nich narzędzia ręczne opierają się na pracy naszych mięśni i są raczej stosowane do mniej wymagających prac. Skręcanie mebli, przybijanie obrazu do ściany, naprawa cieknącego zlewu – w codziennym życiu na każdym kroku możemy natknąć się na drobne usterki, które będą wymagały naprawy, a jednocześnie są na tyle prozaiczne, że pomoc wykwalifikowanych fachowców od remontów nie będzie konieczna. Które z nich powinny znaleźć się w Twojej skrzynce z narzędziami, albo trafić do składziku na narzędzia? O tym informujemy w następnych akapitach.

Odpowiednie narzędzia ręczne znajdziesz na https://phuabc.com.pl/narzedzia-reczne

Śrubokręt z różnymi końcówkami

By być przygotowanym na każdą ewentualność, powinniśmy zaopatrzyć się w śrubokręt z różnymi końcówkami. Prosta wymiana oraz różnorodność końcówek sprawia, że taki śrubokręt jest praktycznie uniwersalny. Poza najbardziej podstawowymi końcówkami (wersja płaska i krzyżakowa) na rynku dostępnych jest wiele innych typów, które pasują do innych nacięć na wkrętach i bitach. Najbardziej podstawowym rodzajem nacięcia na łbie śruby jest nacięcie płaskie, które jest jednocześnie najmniej efektowne. O wiele lepsze jest nacięcie krzyżakowe (dwie przecinające się pod kątem prostym linie sprawiają, że narzędzie obracające działa nie na dwóch płaszczyznach, a na czterech, co znacznie zwiększa efektowność pracy).

Niestandardowe nacięcia na wkrętach

Producenci wkrętów i śrubokrętów zaczęli tworzyć coraz to nowsze rodzaje nacięć, by zwiększyć skuteczność sprzętu, a niekiedy również sprawić, by użytkownicy korzystali z profesjonalnych serwisów napraw. Na rynku znajdziemy wkręty o nacięciach falistych (TORX, TORX Plus), podwójnych-krzyżowych (Pozidriv), trójkątnych, czworokątnych (Robertson), sześciokątnych, wielozębnych (XZN).

Narzędzia ręczne, które mogą się przydać w domu

Poza śrubokrętem z różnymi końcówkami, w skrzynce z narzędziami powinny się znaleźć również następujące narzędzia:

  • Młotek i paczka gwoździ,
  • Klucz francuski (do rur i nie tylko),
  • Wytrzymała taśma izolacyjna,
  • Metr zwijany (który pozwoli nam dokonać odpowiednich pomiarów),
  • Kombinerki (zwane również szczypcami uniwersalnymi), które pozwolą wygiąć chwycony metal lub przeciąć i połączyć ze sobą kable.

Żaden z tych sprzętów nie brzmi imponująco, jednak są one niezwykle przydatne – pomogą rozwiązać problem i uporać się z nagłym kryzysem.

Jak wybrać młotek?

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów młotków:

  • Młotki ślusarskie,
  • Młotki ciesielskie,
  • Młotki murarskie,
  • Młotki dwuobuchowe,
  • Młotki drewniane,
  • Młotki spawacza,
  • Młotki kamieniarskie.

Ważne, by dwa elementy, z których zrobiony jest młotek były dobrze ze sobą połączone: trzonek i obuch. Najlepiej wybrać taki, który dobrze leży w dłoni, nie jest zbyt ciężki, ale ma swoją wagę. Dzięki młotkowi możemy wbijać gwoździe lub je wyjmować (o ile jest wyposażony w odpowiedni obuch), modelować blachę i inne materiały czy też zbić ze ściany resztki zaprawy murarskiej przed położeniem nowej warstwy.

Narzędzia ręczne, które mogą się przydać w ogrodzie

Narzędzia ręczne dobrze sprawdzają się również w ogrodzie. Wszelkiego rodzaju grabie, łopaty, nożyce ręczne do trawy, sekatory jedno- i dwuręczne, nożyczki florystyczne to obowiązkowe wyposażenie każdej szopy na narzędzia. Dzięki nim wykopiemy dziurę w ziemi, w której posadzimy nowe rośliny, zgrabimy ogród jesienią z liści, które lecą z drzew, przytniemy trawę i żywopłot. Wszystko po to, by nasz ogród wyglądał cudownie niezależnie od pory roku. Chwila nieuwagi może sprawić, że roślinność porastająca nasz teren wymknie nam się spod kontroli, a wtedy będziemy musieli wykorzystać środki o wiele poważniejsze – skorzystać z narzędzi elektrycznych, akumulatorowych lub spalinowych. By tego uniknąć, regularnie zajmujmy się naszym ogrodem przy użyciu porządnych narzędzi ręcznych.

Narzędzie ręczne, które musisz mieć

Kupując narzędzia ręczne, zastanów się, które z nich okażą się najbardziej przydatne. Obok podstawowego zestawu do domu (młotek, śrubokręt z różnymi końcówkami, kombinerki), pamiętaj o zaopatrzeniu się w podstawowy zestaw do ogrodu (łopata, grabie, sekator). Może Ci się również przydać drabina. Tak wyposażony, możesz być pewny, że żaden domowy remont lub przydomowa praca nie będzie Ci straszna!


Więcej produktów znajdziesz na https://phuabc.com.pl/