Rozpoczęcie budowy domu wiosną – o czym pamiętać?

Rozpoczęcie budowy domu wiosną – o czym pamiętać?

Każdy inwestor decydujący się na budowę domu jednorodzinnego staje przed nie lada dylematem. Kwestią sporną najczęściej staje się pora roku, w trakcie której najlepiej ruszyć z pracami budowlanymi. Perspektywa kilku miesięcy optymalnej pogody sprzyjającej pracom na otwartej przestrzeni oraz realna szansa wprowadzenia się do nowego budynku jeszcze przed rozpoczęciem okresu zimowego często działa na korzyść zwolenników rozpoczęcia budowy domu na wiosnę. Zatem o czym warto pamiętać decydując się na wcielenie inwestycji w życie wraz z pierwszymi oznakami wiosny?

Budowa domu wiosną: wylanie fundamentów

Wiosna wydaje się idealną porą do rozpoczęcia pierwszego etapu budowy domu, czyli wylania betonowych fundamentów. Należy jednak zachować maksymalną ostrożność regularnie monitorując temperaturę powietrza. Mieszanki stosowane do budowy fundamentów wymagają odpowiednich warunków, aby móc zachować optymalne parametry techniczne. Fundamentów nie powinno się wylewać podczas większych mrozów (poniżej -5 st. C), jak również podczas stosunkowo dużych upałów (powyżej 25 st. C). Niestosowanie się do norm bezpieczeństwa może skutkować nieprawidłowym wiązaniem się spoiwa, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia wytrzymałości fundamentów.


Zobacz także: http://www.budowairemont.pl/wiosenny-remont-domu-jak-odswiezyc-wnetrza/


Budowa domu wiosną: murowanie ścian

Po zakończeniu prac związanych z wylewaniem i zabezpieczaniem fundamentów (stan zero), przychodzi czas m.in. na wzniesienie ścian zewnętrznych, budowę stropów i schodów betonowych. Budując dom jednorodzinnego każdy inwestor dokłada wszelkich starań, aby konstrukcja budynku zapewniała jego przyszłym mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo. Dlatego też plac budowy warto wyposażyć w szalunki ścienne. Deskowanie ścian betonowych z wykorzystaniem szalunków najwyższej jakości pozwala zachować konstrukcji stabilność i wytrzymałość tak ważną w kontekście wygody jego użytkowania. Szalunki ścienne stosowane są z powodzeniem zarówno w trakcie budowy niewielkich budynków mieszkalnych, jak i większych obiektów użytkowych. Sposób montażu szalunków ściennych w dużej mierze zależny jest właśnie od metrażu domu – w przypadku domów jednorodzinnych najczęściej mamy do czynienia z szalunkami montowanymi ręcznie. Co do większych obiektów budowlanych – szalunki montowane są przy pomocy dźwigu.


Zobacz także: http://www.budowairemont.pl/wiosenny-remont-domu-jak-odswiezyc-wnetrza/


Budowa domu wiosną: prace wykończeniowe jesienią

Im szybciej zakończy prace związane z ukończeniem stanu surowego zamkniętego, tym większa szansa, że jesienią będziemy mogli przejść do wykańczania wewnętrznej części domu. Dlatego też wielu inwestorów wchodzi na odpowiednio przygotowany plac budowy z ciężkim sprzętem na przełomie marca i kwietnia – większe prawdopodobieństwo całkowitego zamknięcia prac budowlanych, wliczając w to podstawowe umeblowanie, pokrycia ścienne i podłogowe, jak również pierwsze elementy dekoracyjne.