Remont klatki schodowej

Remont klatki schodowej jak zrobić go szybko?

Klatki schodowe brudzą się szybko. Przy intensywnej eksploatacji łatwo w nich o zniszczenia. Co gorsza, remont, choć w takich przypadkach konieczny, bywa długotrwały i uciążliwy. Na szczęście, można przeprowadzić go dość „bezboleśnie”, zapewniając klatce urodę nawet i na długie lata. 

Jako posadzka, świetnie  nadadzą się płytki gresowe. Są estetyczne i bardzo wytrzymałe. Planując ich przyklejenie, trzeba mieć na uwadze, że remont klatki schodowej – miejsca stale uczęszczanego – winien trwać jak najkrócej. Niezbędny będzie więc klej, który mocno zwiąże gres z podłożem w jak najkrótszym czasie. W przypadku tradycyjnych rozwiązań trwa to bowiem około doby. Znacznie skrócić ten czas można, stosując zaprawę szybkowiążącą. Ich zastosowanie umożliwia użytkowanie posadzki już po 4 godzinach od przyklejenia płytek.

Remont klatki schodowej – posadzka w kilka godzin

Takie kleje, jak wszelkie zaprawy, wymagają przede wszystkim właściwego przygotowania podłoża. Należy więc zadbać, by było ono suche, stabilne, równe i nośne, czyli odpowiednio mocne. Warstwa kleju winna wynosić od 2 do 5 mm. Większe nierówności trzeba zniwelować, wyrównując podłoże przy pomocy szybkotwardniejącej zaprawy Atlas Ten-10. Trzeba pamiętać, że dalsze prace na tym podłożu wykonywać będzie można po ok. 3 godzinach, gdy Ten-10 w pełni zwiąże. Do zredukowania chłonności podłoża posłuży emulsja gruntująca. Jeśli jest szczególnie chłonne lub porowate, warto użyć preparatu gruntującego, zdolnego silniej przeniknąć w głąb (np. Uni-Grunt Plus firmy Atlas).

Suchą zaprawę klejącą, zmieszaną z wodą do uzyskania jednolitej konsystencji – zgodnie z zaleceniami producenta widniejącymi na opakowaniu – należy zużyć w ciągu godziny od ponownego wymieszania, które nastąpi w 5 minut  po mieszaniu pierwszym. Pełną wytrzymałość użytkową posadzka osiągnie po mniej więcej trzech dobach, ale – co najważniejsze – wypełniać spoiny między płytkami, a więc i wchodzić na posadzkę, będzie można już po 4-6 godzinach. Jeżeli więc prace zostaną dobrze zaplanowane, będzie można uniknąć nadmiernego blokowania klatki schodowej przez i tak uciążliwy remont.

Remont klatki schodowej – na ściany, nie więcej niż dwie doby

Na ścianach klatek schodowych coraz częściej widzi się tynki mozaikowe. Są o wiele efektowniejsze od lamperii, pieczołowicie malowanych farbą olejną, i bardziej wytrzymałe. Stosuje się je na powierzchniach szczególnie obciążonych użytkowo, do jakich niewątpliwie należą dolne partie ścian klatki schodowej. Tynk mozaikowy sprawdza się na wszelkiego rodzaju równych podłożach mineralnych: na betonie, tynkach cementowo-wapiennych i cementowych, na płytach gipsowo-kartonowych, a także drewnopochodnych. Zamiast jednolitej płaszczyzny farby olejnej, zapewni mozaikę z różnobarwnych kamyczków. Wykonany jest na bazie żywicy akrylowej z dodatkiem naturalnego marmuru i wysokiej jakości barwionego kruszywa kwarcowego. Przy jego pomocy można stosunkowo prosto osiągnąć oryginalne i ciekawe efekty, które wyróżnią klatkę spośród innych.

Należy pamiętać, że przed położeniem tynku niezbędne będzie  wykonanie warstwy podkładowej z masy tynkarskiej (np. Atlas Cerplast), która wzmocni przyczepność tynku.


EKSPERT RADZI

Anna Dydycz, GRUPA ATLAS
 


Dobry plan dla ścian

Stosując tynk mozaikowy Atlas Deko M, prace tynkarskie tak zaplanujmy, żeby wykonać w jednym cyklu technologicznym – nałożenia i zatarcia – nakładając metodą „mokre na mokre”. Nie powinno się dopuścić do zaschnięcia pierwszej partii przed nałożeniem kolejnej. Inaczej, widoczne będą miejsca połączeń, co na pewno zeszpeci końcowy efekt. Z tego względu przerwy technologiczne z góry należy planować w narożnikach i załamaniach budynku, pod rurami spustowymi, na styku kolorów itp.

Zdjęcie: Shutterstock