Przygotowanie działki przed budową domu

0
budowanie domu

Planujesz budowę domu? Pomyśl o uporządkowaniu terenu i przygotowaniu go pod prace ekipy budowlanej. Od czego rozpocząć i na co zwrócić szczególna uwagę?


Aby wznoszenie wymarzonego domu przebiegło sprawnie i szybko, musisz zadbać o kilka rzeczy. Jedną z nich jest  posprzątanie przyszłego placu budowy.

Początkowo jest to zwykle zarośnięty i nieuporządkowany kawałek ziemi, który wymaga kilku czynności tak, aby można było bez problemu rozpocząć realizację inwestycji.

Budowa domu – ogrodzenie terenu

Jest to wskazane choćby z uwagi na bezpieczeństwo osób postronnych, które mogą wpaść do rowu czy wbić sobie gwoździa do nogi. Ponadto wszelkie materiały i sprzęt składowany na placu budowy będą bezpieczniejsze, a ewentualny złodziej będzie miał utrudnioną sprawę z przywłaszczeniem sobie cudzego mienia. Trzeba pamiętać, że ogrodzenie musi spełniać odpowiednie normy, opisane w przepisach BHP. Przede wszystkim powinno ono mieć wysokość co najmniej 1,5 metra a na żółtej tablicy na nim umieszczonej inwestor ma obowiązek zamieścić podstawowe dane dotyczące inwestycji. Ogrodzenie nie musi być wykonane z wysokiej jakości materiału- w tym wypadku wystarczy siatka o gęsto rozstawionych oczkach.

Budowa domu – porządki na działce

Jeśli działka porośnięta jest wysoką trawą czy krzewami, trzeba je  usunąć, chyba że te ostanie mają stanowić element dekoracyjny przyszłego ogrodu.
Większe kamienie, zwalone drzewa czy po prostu śmieci również trzeba posprzątać, gdyż wprowadzą dodatkowy chaos i bałagan na miejscu budowy.

Wyrównanie działki pod budowę

Aby zrobić to dobrze, niezbędna będzie koparka. Powinna ona zwieźć na osobną pryzmę darń oraz żyzną glebę, pokrywającą teren. Jeśli będzie jej dużo  – potrzeba będzie ciężarówka do wywozu śmieci.

Wjazd na budowę

Trzeba pamiętać, że na teren budowy będzie wjeżdżał ciężki sprzęt. Dlatego, jeśli teren tego wymaga, należy utwardzić odpowiednio drogę, która prowadzi do działki. Świetnie nadadzą się do tego twarde kruszywa albo betonowe płyty.

Dostawa mediów

Jeśli wszelkie zgody dotyczące podłączenia wody czy prądu zostały już wcześniej załatwione, problem praktycznie jest z głowy. Jeśli jednak formalności dopiero ruszają, warto pomyśleć o własnym agregacie prądotwórczym, przenośnych toaletach a nawet studni.

Planowanie przestrzenne na działce

Aby na budowie panował względny porządek, trzeba pomyśleć o zaplanowaniu miejsca niezbędnego do składowania materiałów (bloczków budowlanych, zaprawy czy dachówek). Przyda się również zamykana na klucz pakamera, w której będzie można przechować narzędzia czy materiały wrażliwe na wilgoć.
Na tak przygotowanym terenie można rozpocząć prace. Pierwszy powinien wejść geodeta, który wytyczy przyszły budynek w terenie.