Projektujemy garaż – na co zwrócić uwagę?

bramy uchylne

Wielu inwestorów projektując garaż, myśli w dużej mierze o wygospodarowaniu jak najwięcej miejsca do parkowania aut, motocykli etc. W miarę użytkowania okazuje się jednak, że przestrzeń garażowa aż prosi się o wykorzystanie do przechowywania wielu domowych sprzętów użytkowych tudzież akcesoriów. Warto więc o tym pomyśleć już na samym początku. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia wybrania bramy garażowej. O czym jeszcze warto pamiętać, aby stworzyć zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny garaż? Podpowiadamy.

Brama garażowa – jej wybór ma znaczenie

Wydawać by się mogło, że brama garażowa może zostać wybrana na sam koniec prac. Nic bardziej mylnego. Sam wybór modelu nie wystarczy. Często okazuje się, że nie możemy pozwolić sobie na jego montaż z uwagi m.in. na zbyt krótki podjazd, za małą przestrzeń na górze garażu czy też nierówny teren. Zanim więc zaczniemy przeglądać katalogi producentów, zwracając uwagę na kwestie estetyczne poszczególnych bram, dokładnie zapoznajmy się zarówno z ich parametrami technicznymi, jak i wymaganiami względem montażu.

Na rynku mamy wiele rodzajów bram do wyboru, a wśród nich:

Bramy uchylne

Tego rodzaju bramy garażowe należą do najpopularniejszych modeli na rynku. Przed ich zakupem należy jednak pamiętać o tym, że wymagają one wygospodarowania przestrzeni nad garażem. Jest to spowodowane tym, że dolna część drzwi przy otwieraniu wysuwa się na zewnątrz. Z tego względu nie zdadzą egzaminu na posesjach, gdzie mamy do czynienia z krótkim podjazdem.

Bramy segmentowe

Na rynku znajdziemy zarówno bramy segmentowe górne, jak i boczne. Są one świetną alternatywą dla właścicieli posesji o małym metrażu, na których znajduje się krótki podjazd. Tego rodzaju bramy nie zajmują dużej ilości miejsca przed garażem.

Bramy skrzydłowe

Bramy skrzydłowe należą do standardowych i najbardziej popularnych rozwiązań dostępnych na rynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie sprawdzą się one w przypadku, kiedy jesteśmy posiadaczami stromego podjazdu lub gdy nasza posesja charakteryzuje się nierównym terenem. W takich przypadkach otworzenie skrzydeł bramy będzie zwyczajnie niemożliwe.

Bramy rolowane

W tym rodzaju bram mamy do czynienia z tym samym mechanizmem, jaki obserwujemy w roletach okiennych. Jest więc to rozwiązanie dobre zarówno dla właścicieli niewielkiej przestrzeni garażowej, jak również tych, którym zależy na wygodzie w pakiecie z funkcjonalnością. Co ważne, bramy rolowane najczęściej dostępne są w zestawie z napędem elektrycznym.

Miejsce do przechowywania i odpowiednie oświetlenie

Garaż daje bardzo duże możliwości aranżacyjne, jeśli zadbamy o to już na etapie projektu. Pamiętajmy o tym, aby uwzględnić w nim nie tylko przestrzeń do parkowania, ale także przechowywania m.in. elektronarzędzi, kosiarki, akcesoriów samochodowych czy też rowerów. W końcu garaż nie musi być wyłącznie przestrzenią zarezerwowaną dla samochodów i wszystkiego, co jest z nimi związane. Na rynku jest wiele rozwiązań, które wpisują się zarówno w potrzeby posiadaczy małych, jak i dużych przestrzeni garażowych. Mowa o różnego rodzaju półkach, regałach, uchwytach podsufitowych etc. Przy dobrej organizacji jesteśmy dzięki temu w stanie stworzyć bardzo funkcjonalny garaż nawet, jeśli metraż, wydawać by się mogło, ogranicza swobodę działania.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia odpowiedniego oświetlenia. O ile garaże bez dostępu do naturalnego światła to relikty przeszłości, o tyle na starszych posesjach nadal mamy z nimi do czynienia. Bez względu na to, o którym z nich mowa, koniecznie zadbajmy o odpowiednie oświetlenie, zwłaszcza w przestrzeni roboczej. Mowa zarówno o wykorzystaniu potencjału dobrej jakości lamp, jak i postawieniu na odpowiednie natężenie światła, aby maksymalnie odciążyć wzrok.

Projektując garaż, nie zapominajmy o odpowiedniej wentylacji, jak również systemie ogrzewania. To znacznie wpływa na jakość oraz komfort jego użytkowania, jak również stan techniczny przechowywanych w nim pojazdów czy też sprzętów.