Prawidłowy montaż kosza dachowego

0
montaż kosza dachowego

Kosz dachowy jest jednym z najistotniejszych elementów konstrukcji dachu, równocześnie jednym z najtrudniejszych w montażu. Od jakości i prawidłowej budowy kosza zależy szczelność i trwałość dachu.

Wszystkie miejsca styku dwóch połaci dachu, oraz łączenie komina z pokryciem wymagają szczególnie starannej obróbki, gdyż to właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do rozszczelnień i przenikania wilgoci, która dla dachu jest szczególnie szkodliwa. Jednym z elementów, które sprawiają podczas montażu najwięcej problemów jest kosz dachowy – czyli przecięcie się pod kątem wklęsłym dwóch połaci. Wśród notorycznie popełnianych przez inwestorów błędów jest pozostawianie zbyt wąskiej szczeliny pomiędzy dachówkami.

  • Kosz dachowy – inaczej mówiąc rynna dachowa – ma za zadanie odprowadzenie wody z dachu. Gdy pozostawimy zbyt wąską szczelinę, w koszu mogą powstawać zatory – a tym samym woda może dostać się pod pokrycie. Problem stanowi również zalegający śnieg, czy liście. Dlatego też przy długich koszach szczelina między osią kosza a linią dociętych dachówek powinna wynosić nie mniej niż 8 cm na każdą stronę kosza. Im dłuższy kosz tym szczelina powinna być większa – mówi Marek Podeszwa Doradca Techniczny Monier Braas.

Prawidłowy montaż kosza dachowego. BraasAby kosz dobrze funkcjonował musi być spełnionych kilka warunków. Pierwszym ważnym aspektem jest odpowiednie podłoże. Jednym ze sposobów montażu kosza z blachy jest ułożenie go na zagęszczonym łatowaniu, które z kolei podpiera się na deskach ułożonych wzdłuż krokwi koszowej.

Wykonana w ten sposób rynna dachowa jest bardziej odporna na zgniecenie i odkształcenia. Tak przygotowane podłoże należy wyłożyć folią dachową nadając jej kształt koryta – najlepiej wykonać to z trzech warstw – pierwszą warstwę folii położyć bezpośrednio wzdłuż rynny, dwie kolejne przechodząc z jednej połaci na drugą. Następną kwestią jest szerokość rynny koszowej. Tutaj – podobnie jak w przypadku szczeliny między dachówkami, obowiązuje zasada – im dłuższy kosz tym jego szerokość powinna być większa.

W przypadku długich koszy szerokość blachy nie powinna być mniejsza niż 50 cm. I trzecia najważniejsza zasada – brzegi rynny należy zgiąć pod kątem 90° i zamocować za pomocą odpowiednich klamer – w żadnym razie nie należy jej dziurawić i przybijać gwoździami czy mocować wkrętami – może to spowodować przeciekanie kosza i w konsekwencji kosztowną naprawę.

Jak prawidłowo zamontować kosz

Kosz należy montować od okapu do kalenicy np. lukarny. Początek kosza należy uformować tak, by zapewnić swobodny spływ wody do systemu rynnowego. W przypadku, gdy będzie konieczne łączenie dwóch i więcej koszy, układamy je z zakładką min. 10 cm. Do ważnych aspektów montażu należy również wykończenie połączenia koszy na styku połaci z kalenicą lukarny. By nie dopuścić do przenikania wody, a równocześnie zapewnić odpowiednią szczelność należy zastosować taśmę do łączenia koszy. Dodatkowym zabezpieczeniem przed przenikaniem wody czy śniegu jest przyklejenie gąbki uszczelniającej (klinowej) z obu stron, między koszem dachowym a spodem dachówkami.

Tak zamontowany kosz dachowy będzie funkcjonalnym elementem dachu, a równocześnie sprawi, że nasz dach będzie wyglądał estetycznie. Gwarancją dobrze wykonanego dachu – a w szczególności trudnych detali dachu – jak kosz dachowy, jest zatrudnianie wykwalifikowanych wykonawców i używanie materiałów najwyższej jakości.

Błędnie zamontowany kosz dachowy

Nieprawidłowy montaż kosza dachowego. BraasNieprawidłowy montaż kosza dachowego. Braas