Oświetlenie łazienkowe. Jak powinno wyglądać?

Łazienka jest pomieszczeniem bardzo trudnym w aranżacji, dlatego każdą decyzję powinniśmy dokładnie przemyśleć. To na pewno przełoży się na bardziej estetyczny wygląd, jak również zwiększy funkcjonalność pomieszczenia. Istotnym elementem, który ma wpływ na wygląd pomieszczenia jest jego oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem jest maksymalne wykorzystanie światła naturalnego, niestety nie w każdym pomieszczeniu jest to możliwe. Dlatego oświetlenie łazienkowe musi sprawić, że wnętrze będzie dobrze i równomiernie doświetlone. Jak powinno wyglądać oświetlenie łazienkowe?

Instalacja elektryczna jest jedną z najważniejszych w każdym domu. Od tego, w jaki sposób zostanie zaprojektowana oraz jakie materiały zostaną wykorzystane do montażu, w dużej mierze zależeć będzie nasze bezpieczeństwo.

Warto skorzystać z pomocy doświadczonego elektryka, który ma wiedzę i dysponuje niezbędnym zapleczem technicznym do tego, aby projektować i wykonywać instalacje – zgodnie z projektem i normami budowlanymi. Instalacja elektryczna ma bardzo duży wpływ na oświetlenie wnętrz. Nie możemy więc obok tej sprawy przejść po prostu obojętnie.

Oświetlenie ma spory duży wpływ również na to, jak się czujemy, jak funkcjonujemy, jak sprawnie wykonujemy w domu wszystkie czynności. Jeżeli będzie źle wykonane, możemy czuć się bardzo niekomfortowo, mieć gorsze samopoczucie, cierpieć na bóle głowy, odczuwać senność.

Łazienka jest na pewno tym pomieszczeniem, w którym w chcemy komfortowo odpocząć. Powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić estetykę i funkcjonalność, a także maksymalnie ułatwić utrzymanie higieny. Oświetlenie w łazience musi być równomierne, bezpieczne, dopasowane do rozkładu pomieszczenia, jego wielkości. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Wybór oświetlenia łazienkowego. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Łazienka jest na pewno pomieszczeniem w specyficznym, dlatego do jej projektowania powinno się podchodzić z dużym dystansem – dwa razy dokładnie przemyśleć to, na jakie rozwiązania się zdecydujemy. Musimy brać pod uwagę to, że w łazience znajdują się praktycznie wszystkie instalacje, mamy do czynienia z typową dla pomieszczenia armaturą i ceramiką.

Nie ma dwóch takich samych łazienek, dlatego do kwestii oświetlenia trzeba podchodzić w sposób indywidualny. Każda łazienka jest inna i często wymaga zastosowania zupełnie innych rozwiązań. Myśląc o oświetleniu łazienkowym, na pewno musimy brać pod uwagę takie aspekty, jak:

– wielkość pomieszczenia,
– wysokość pomieszczenia,
– rozkład instalacji hydraulicznej,
– miejsce montażu armatury i ceramiki,
– obecność okna lub jego brak,
– rodzaj zastosowanego sufitu (tradycyjny tynk lub sufit podwieszany),

– innego rodzaju zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych.

Jeżeli mamy do czynienia z sufitami podwieszanymi, wykonanymi z profili aluminiowych oraz płyt gipsowo-kartonowych, a także innego rodzaju zabudową (na przykład dekoracyjną – związaną z dodatkowym obniżeniem sufitu), możemy zdecydować się nie tylko na montaż centralnego oświetlenia ( górnego), ale również oświetlenia punktowego i bocznego. Gra światłem na pewno pozytywnie wpłynie na wygląd pomieszczenia i sprawi, że będzie ono jeszcze bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Czy warto postawić na oświetlenie ledowe w łazience?

Nie da się ukryć tego, że koszty związane z funkcjonowaniem instalacji elektrycznej, należą do jednych z najwyższych. Opłaty za prąd w roku na rok rosną, w tym roku mamy jednak do czynienia z bardzo dużymi podwyżkami, a to każe zastanowić się nad tym, czy w łazience warto zastosować oświetlenie ledowe.

W łazience zdecydowanie warto instalować oświetlenie ledowe, gdyż jest to rozwiązanie ekonomiczne i pozwala na znaczące zmniejszenie energii, a tym samym zmniejszenie kosztów za prąd.

Jakie może być oświetlenie w łazience?

Oświetlenie w łazience możemy zaprojektować i wykonać praktycznie w dowolny sposób, pamiętając jednak o warunkach technicznych pomieszczenia i możliwości rozkładu instalacji. Klasycznym rozwiązaniem jest zastosowanie jednego, centralnego, górnego źródła światła. Może być to na przykład plafon lub dekoracyjny żyrandol. Takie rozwiązanie jest stosowane w pomieszczeniach, które nie mają zbyt dużej wysokości, nie są duże, jak również sufit wykonany jest w technologii tradycyjnej – tynkiem.

Inne sposoby na wykonanie oświetlenia w łazience to:

– oświetlenie punktowe, czyli tak zwane “oczka” (mogą być montowane w zabudowie
gipsowo-kartonowej),
– oświetlenie boczne, czyli na przykład popularne kinkiety,
– paski ledowe,
– oświetlenie podszafkowe,
– oświetlenie wbudowane automatycznie w meble.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednej łazience mieć do czynienia z kilkoma typami oświetlenia. Jeżeli obniżamy sufi,t możemy zastosować tak zwane “oczka”, jak również taśmy ledowe, które mogą świecić różnym kolorem światła. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest urozmaicenie oświetlenia poprzez zastosowanie oświetlenia bocznego – na przykład kinkietów.