Okna dachowe – jak je zamontować?

budowa dachu

Nawet najlepsze okna dachowe nie spełnią swojej funkcji, jeśli będą źle zamontowane. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia ekipa, która przeprowadzi prace w sposób  fachowy.


Chronią przed wiatrem, deszczem, insektami i hałasem. Mają zapewnić dostęp do światła oraz zminimalizować straty ciepła. Jak je zamontować? Każdy producent ma swoje zalecenia i rozwiązania, a dekarze powinni wiedzieć, jak je zastosować. Bez względu na to , jaką markę wybierzesz, fachowiec powinien zwrócić uwagę głównie na dwa aspekty: wypoziomowanie okna i jego bardzo szczelne połączenie z połacią dachu.

Kiedy jest odpowiedni czas na montaż okien?

Osadzanie okien dachowych najlepiej wykonywać równocześnie z kryciem połaci dachowej. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko a wręcz uniknąć wystąpienia większych bądź mniejszych nieszczelności i uszkodzeń pokrycia. Inna szkoła mówi, że okna należy montować, gdy dach jest już gotowy – i jest to też dobra opcja, jeśli osadzanie przeprowadza na prawdę doświadczona ekipa.

Okna dachowe – montaż obniżony

Co to jest? Otóż montaż obniżony to osadzanie okien o 4 cm niżej w stosunku do poziomu standardowego (czyli okno znajduje się 40 mm głębiej w konstrukcji dachu). Dzięki temu dach nie tylko wydaje się być lżejszy i ładniejszy, ale możliwa jest również lepsza integracja okna z pokryciem dachowym. Wysokość montażu wyznacza uniwersalny kątownik montażowy. Decydując się na tego typu osadzanie okien, trzeba wybrać odpowiedni kołnierz uszczelniający, który zapewni perfekcyjne połączenie powierzchni dachowej z montowanym oknem połaciowym. Należy bezwzględnie pamiętać o właściwym położeniu izolacji przeciwwilgociowej i termicznej przy ościeżnicy- warto tu skorzystać z gotowych zestawów izolacyjnych. Prawidłowe osadzenie okien w tym systemie gwarantuje mniejsze narażenie ich na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza niskich temperatur.

Ciepły montaż okien połaciowych

Tego typu osadzanie okien polega na zamontowaniu ich w warstwie izolacji termicznej. Dzięki temu zmniejszają się mostki termiczne, czyli punkty strat ciepła, które często powstają w miejscu wadliwego połączenia połaci dachu z oknem. To dobre rozwiązanie, jeśli decydujemy się na okna dachowe o podwyższonej energooszczędności – montaż na ciepło daje gwarancję zachowania podawanego przez producenta współczynnika przenikania ciepła.