Ogrzewanie domu prądem – czy jest opłacalne?

budowa domu

Kocioł węglowy czy na gaz? Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?  A może gruntowa pompa ciepła lub jej siostra – pompa powietrzna? Na pytanie, czym ogrzewać dom, trzeba sobie odpowiedzieć już na etapie planowania budowy nieruchomości. W tym zakresie ciekawą alternatywą może wydawać się ogrzewanie domu prądem. Ale czy to w ogóle się opłaca?

Wpływ na to, czy inwestycja w dany system grzewczy jest rozsądna a przede wszystkim opłacalna, ma wiele czynników: cena jego nabycia i montażu, wielkość powierzchni budynku, materiały z jakich dom jest zbudowany oraz koszty eksploatacji systemu grzewczego. Niestety te ostatnie trudno oszacować, gdyż ciężko przewidzieć, jak w przyszłości ukształtują się ceny węgla czy gazu. Nie inaczej jest z prądem, którego koszty zakupu raczej spadać nie będą.

Zalety ogrzewania elektrycznego

Tu przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że inwestycja w tego typu system jest nie tylko ekologiczna ale i bardzo tania. Na potrzeby jej funkcjonowanie nie jest wymagane posiadanie kotłowni czy komina. Odpadają również koszty związane z montażem instalacji centralnego ogrzewania. Grzejniki elektryczne nie są drogie, a wykonanie w wybranych pomieszczeniach elektrycznego ogrzewania podłogowego również jest ekonomicznie uzasadnione. Dodatkowo, w tym wypadku nie trzeba martwić się ryzykiem zamarznięcia czy wycieku wody z instalacji. I na koniec: ogrzewanie elektryczne jest niezwykle wygodne w użyciu – wymaga tylko …regularnego płacenia rachunków.

Koszty eksploatacji – czy faktycznie są wysokie?

Po zainstalowaniu systemu ogrzewania elektrycznego, w portfelu zostaje spora ilość pieniędzy. Jednak patrząc na to, iż za kilowatogodzinę w tym rozwiązaniu trzeba zapłacić nawet kilka razy więcej niż za wytworzenie jej poprzez tańszy np. kocioł węglowy, to mogłoby się zdawać, iż ogrzewanie elektryczne w dłuższej perspektywie jest absolutnie nieopłacalne. Ale czy aby na pewno?

Biorąc po uwagę dość małe zapotrzebowanie na ciepło w stawianych obecnie nowoczesnych domach, niskie koszty inwestycyjne oraz możliwość wykorzystania drugiej taryfy za prąd, ogrzewanie elektryczne może stać się dość rozsądnym wyborem. Tym bardziej, że umieszczając przewody grzejne z wylewce podłogowej otrzymujemy ciepło akumulacyjne, idealnie dostosowane do rozliczenia wg drugiej taryfy – tu jednak trzeba zaznaczyć, że za działanie urządzeń w pozostałym czasie, płaci się więcej niż w przypadku taryfy całodobowej. Tak więc trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, ile prądu potrzebujemy zużyć w czasie nieobejmującym drugą taryfę. Poza tym grzejniki akumulacyjne są droższe niż zwykłe grzejniki elektryczne.

Kalkulując wydatki związane z ogrzewaniem elektrycznym trzeba podkreślić, że całkowicie odpadają nam koszty związane z przeglądem i czyszczeniem instalacji kominowej, nie wspominając o opłatach związanych z obsługą kotłowni (konserwacja czy naprawy kotła).

Ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdzi się w niewielkim, pasywnym domu o małym zapotrzebowaniu na energię. Nie jest drogim rozwiązaniem, jeśli budynek jest dobrze docieplony, posiada solidne okna i odpowiedni  system wentylacyjny