Nowoczesna kuchnia z piekarnikiem w zabudowie

0
Nowoczesna kuchnia z piekarnikiem w zabudowie

Nowoczesna kuchnia powinna być dzisiaj przede wszystkim funkcjonalna, zwłaszcza w przypadku małego pomieszczenia. Dlatego projektując kuchnię i wybierając wyposażenie AGD, takie jak np. piekarnik warto postawić na modne rozwiązania ze sprzętami w zabudowie.

Zgodnie z najnowszymi trendami, projektując kuchnię należy postawić na minimalizm, gładkie powierzchnie i proste kształty. Przestrzeń powinna być uporządkowana bez wrażenia chaosu, dlatego podręczne akcesoria i sprzęty AGD do kuchni utrzymanej w takiej estetyce, powinny być dostosowane do montażu w zabudowie kuchennej np. piekarnik umieszczony wśród gładkich frontów. Takie rozwiązanie nie zaburzy porządku, będzie funkcjonalne, a jednocześnie stanie się ciekawym akcentem dekoracyjnym. Propozycje piekarników do zabudowy znajdziemy np. na https://www.emag.pl/piekarniki-do-zabudowy/c. Wybierając piekarnik do zabudowy trzeba podjąć trzy ważne decyzje: ustalić miejsce zamontowania sprzętu, wybrać funkcje, w które powinien być wyposażony piekarnik, a także skupić się na odpowiedniej estetyce i spójności stylistycznej z resztą pomieszczenia.

Piekarniki w zabudowie mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim można dobrać ich wielkość odpowiednio do miejsca, w którym mają się znaleźć, a także wysokości osoby, która korzysta z nich najczęściej. Dostępne są również piekarniki w bardzo małych rozmiarach, na przykład o szerokości 50 cm, co idealnie sprawdza się w małych kuchniach.Umieszczenie sprzętu AGD za frontami szafek skutkuje ujednoliceniem całej powierzchni oraz większą elegancją pomieszczenia. Nie ma mowy o chaosie czy przypadkowych elementach wyposażenia. Dodatkowym plusem jest to, że jednolita zabudowa optycznie powiększy wnętrze, a pomieszczenie wyda nam się pełniejsze i przestronniejsze. Zabudowaną kuchnię łatwiej też utrzymać w czystości.

Jak dobrze wybrać piekarnik w zabudowie?

Decydując się na montaż sprzętu AGD w zabudowie należy zwrócić uwagę na względy praktyczne i wygodę użytkowania. Piekarnik zazwyczaj umieszcza się na wysokości ok 80 cm, tak aby wygodnie z niego korzystać, bez konieczności schylania się. Jednak już piekarnik z wysuwanym wózkiem powinien znaleźć się niżej. Z kolei chcąc umieścić kilka sprzętów w jednym, pionowym rzędzie, piekarnik dajemy na sam dół, tak aby drzwiczki nie blokowały innych urządzeń. Wysokość piekarnika powinna być odpowiednio dostosowana do wzrostu i predyspozycji użytkowników. Aby odpowiednio ją ustalić wystarczy zmierzyć odległość od kuchennej posadzki, do poziomu rąk zgiętych w łokciach. Wybór piekarników w zabudowie jest dziś bardzo duży, dlatego bez problemu można znaleźć taki, który spełni oczekiwania.

Warto postawić na piekarnik, który na bieżąco będzie informował nas o tym, na jakim etapie przygotowania są potrawy. Ważna jest również kwestia zużycia energii. Warto wybierać te z klasą energetyczną A+ o zredukowanym poborze energii elektrycznej. Nowoczesne piekarniki mają ponadto szereg funkcji i rozwiązań. Istotna jest funkcja grzania: grzałka dolna, górna, grill, nawiew z grzałką górną i dolną, termoobieg, termosonda, eco czy slow food. Bardzo przydatna będzie również możliwość rozmrażania, szybkie nagrzewanie, filtr tłuszczowy, katalizator zapachów, Cool Touch System, który wyeliminuje ryzyko oparzeń, chowane pokrętła, wielofunkcyjny wyświetlacz LED, emalia Crystal Clean, specjalna powłoka zabezpieczająca przed odciskami palców czy prowadnice teleskopowe, które zwiększają komfort obsługi piekarnika i ułatwiają pracę. Warto również przed zakupem piekarnika do zabudowy zastanowić się nad jego pojemnością i dostosować ją do tego, ile i jak często w nim pieczemy. Dla tych, którzy lubią jeść lekko i zdrowo, godny polecenia jest piekarnik parowy. Z kolei piekarnik z wózkiem, wyjeżdżającym jak szuflada, zapewni bezpieczny dostęp do potraw i będzie wygodny zwłaszcza przy urządzeniach montowanych pod blatem roboczym.

Nowoczesne rozwiązania z piekarnikami w zabudowie

Jeśli już zdecydujemy, jaki piekarnik wybrać trzeba zastanowić się nad tym, jak i gdzie go umieścić, aby było to funkcjonalne, wygodne i nowoczesne. Piekarnik musi być tak usytuowany, aby łatwo i bezpiecznie można było z niego wyjąć potrawy, a także nie powinien znajdować się w sąsiedztwie lodówki. Najwygodniejszym miejscem do montażu piekarnika jest wysoka zabudowa. Mniej komfortowe będzie umieszczenie piekarnika w dolnych szafkach, np. pod płytą kuchenną. Rozwiązanie to będzie od nas wymagać schylania się podczas korzystania z urządzenia, co w małej i ciasnej kuchni może być niekomfortowe. Alternatywą jest zabudowanie piekarnika w kolumnie lub na ścianie. Nad i pod piekarnikiem mogą znajdować się szafki oraz inne urządzenia AGD. Warto skoordynować montaż piekarnika z montażem innych urządzeń np. mikrofalówki i ustawić je w jednym miejscu. Jeśli brakuje na to przestrzeni warto wybrać urządzenie typu 2w1, na przykład piekarnik z funkcją mikrofali.

Na koniec rzecz równie ważna w wyborze piekarnika czyli stylistyka i kolorystyka urządzenia. Powinna ona być dopasowana do stylu całej kuchni. Popularne są obecnie piekarniki ze stali i szkła, w tradycyjnej bieli lub czerni, a także modele bardziej retro, w odcieniach beżu i kremowego. Często wybieranymi kolorami piekarników do zabudowy jest też zielony, szampański i metalowy. Piekarnik powinien pasować kolorystycznie z resztą sprzętów i meblami, zwłaszcza jeśli kuchnia jest otwarta na salon. W tym sezonie bardzo modne jest połączenie bieli ze złotem, srebrem czy beżem.