Na jakiej wysokości montuje się umywalkę w łazience?

Umywalka łazienkowa będzie dobrze spełniać swoją funkcję, jeśli zostanie odpowiednio dopasowana do wymogów łazienki i potrzeb jej użytkowników. Liczy się nie tylko rozmiar i kształt misy, ale przede wszystkim prawidłowa wysokość montażu. To, na jakiej wysokości zamontujesz umywalkę, przesądza o komforcie i swobodzie korzystania z armatury. Podpowiadamy, jak zainstalować umywalkę, by spełnić oczekiwania dorosłych, dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

Optymalna wysokość umywalki łazienkowej

Czy istnieje coś takiego, jak optymalna wysokość umywalki łazienkowej? I tak, i nie. Według oficjalnych zaleceń umywalka powinna zostać zamontowana na wysokości 75-80 cm od podłogi1. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie wytyczne pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to populacja była nieco niższa niż obecnie. Dziś, po uaktualnieniu, uznaje się, że optymalna wysokość umywalki to 85-90 cm (na tej wysokości powinna znaleźć się górna krawędź umywalki, liczona od podłogi).

Tyle w teorii, bo praktyka bywa zupełnie inna, a o tym, na jakiej wysokości montujemy umywalkę łazienkową najczęściej decydują nasz komfort i przyzwyczajenia. Niektórzy wolą, gdy jest ona nieco wyżej (nawet na wysokości 1 m), inni skłaniają się bardziej ku 85 cm (ta wysokość uznawana jest za najbardziej optymalną i jest najczęściej wybieraną opcją wśród użytkowników i projektantów wnętrz). W starszym budownictwie niezmiennie obowiązują standardy z minionych lat – tutaj umywalki najczęściej zamontowane są na wysokości do 80 cm.

Na jakiej wysokości montuje się umywalkę dla dzieci?

Co w sytuacji, gdy z łazienki korzystają nie tylko dorośli, ale też dzieci? Rozwiązań jest kilka. Jeśli masz odpowiednio dużo miejsca możesz zainstalować osobną umywalkę dziecięcą na wysokości dopasowanej do wzrostu dziecka. Nie ma tu ściśle określonych norm i jednej zalecanej wysokości montażu. Ogólnie uznaje się, że:

  • dzieci żłobkowe, czyli maluszki w wieku od ok. 1,5 do 3 lat mogą swobodnie korzystać z umywalki zamontowanej na wysokości 50 cm od podłogi,

  • dzieci przedszkolne (ok. 3-6 lat) o wzroście od 90 cm do 120 cm bez problemu umyją ręce w umywalce zamontowanej na wysokości ok. 50-60 cm od podłogi.

Trzeba jednak pamiętać, by dopasowywać umywalkę do zmieniających się potrzeb dziecka. Zaleca się, by średnio co 2 lata podnosić ją o 5 cm w górę (aż do osiągnięcia standardowej wysokości montażu, typowej dla umywalek montowanych dla dorosłych).

Sprawa nieco się komplikuje, gdy z umywalki mają korzystać dzieci w różnym wieku – i co za tym idzie – różnego wzrostu. Albo gdy w domu jest tylko jedna łazienka i ze wspólnej umywalki muszą korzystać wszyscy domownicy. W takim wypadku najlepiej postawić na montaż umywalki dostosowanej do dorosłych użytkowników, a dla dzieci przyszykować odpowiednie podesty. Warto wybrać te stopniowane, z których skorzysta i maluszek, i starszak. Obowiązkowo muszą to być modele odporne na wilgoć i odpowiednio zabezpieczone przed poślizgnięciem.

Wybierając umywalkę dla dzieci, dobierz też odpowiednie baterie umywalkowe. Powinny być wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. Najlepiej postawić na nowoczesne baterie z termostatem, które chronią przed zmianami temperatury wody i zabezpieczają przed poparzeniem. Szeroką ofertę modeli znajdziesz w dobrych sklepach z kompleksowym wyposażeniem łazienek, np. w sklepie lazienkaplus.pl.

Na jakiej wysokości montuje się umywalkę dla seniorów i osób niepełnosprawnych?

Drobnej modyfikacji w wysokości umywalki łazienkowej wymaga też montaż armatury przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Aby zapewnić im komfortowe i bezpieczne korzystanie z umywalki, najlepiej zainstalować ją na wysokości 80-80 cm od podłogi, czyli odrobinę niżej niż standardowo.

Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub korzystająca z balkonika będzie mieć większą wygodę ruchu, jeśli krawędź blatu i misa umywalki będą lekko wysunięte. W ten sposób zyskuje się odpowiednią ilość miejsca na nogi lub wózek inwalidzki. Zgodnie z zaleceniami, umywalka łazienkowa dla osób niepełnosprawnych powinna mieć też mieć nieco większe wymiary, najlepiej ok. 60×55 cm.

Jak zamontować umywalkę wiszącą?

Urządzając komfortową łazienkę, trzeba pamiętać również o tym, że różne modele umywalek wymagają nieco innego montażu. A o ostatecznej wysokości armatury łazienkowej decydują nie tylko indywidualne preferencje użytkowników, ale też dostępność podejść wodnych i kanalizacyjnych, a także rodzaj, wymiary i design konkretnej umywalki.

Przy umywalce wiszącej sprawa jest dość prosta. Wystarczy ustalić optymalną wysokość armatury (np. 85 cm) oraz upewnić się, że przyłącza i odpływ zostały wykonane na standardowej wysokości (ok. 55-65 cm od podłogi) i nie kolidują z położeniem umywalkowej misy. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do montażu. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wyznaczonej wysokości.

Jak zamontować umywalkę nablatową?

Przy umywalkach nablatowych wysokość instalacji wyznacza się w oparciu o takie same zasady – górna krawędź umywalki nie może przekroczyć wyznaczonego poziomu. Trzeba tu jednak odpowiednio dopasować wysokość samego blatu.

Jeśli wybierzesz bardzo płytki model umywalki, przesuwanie blatu nie będzie konieczne. W przypadku wyższych misek, trzeba go opuścić w dół, aby korzystanie z armatury było w pełni wygodne. Biorąc pod uwagę, że większość dostępnych na rynku umywalek nablatowych ma wysokość od 10 do 15 cm, można ogólnie założyć, że blat łazienkowy trzeba zamontować na wysokości 75 cm (wymiar liczony od podłogi do górnej granicy blatu). Nie są to jednak żadne standardy. Najlepiej ustalać wysokość sprzętu indywidualnie, w oparciu o konkretne wymiary umywalki, rozstaw instalacji i potrzeby użytkowników.

Jeśli masz problem z dopasowaniem armatury do swojej łazienki albo nie wiesz co wybrać lub jak ustalić wysokość montażu, skontaktuj się z profesjonalnym doradcą klienta. W lazienkaplus.pl zrobisz to wygodnie, za pośrednictwem Internetu.

 


1 Zob. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych” tom II „Instalacje sanitarne i przemysłowe”, 1974 r.