Kontaktrony – sposób na bezpieczniejsze okno

0
Bezpieczne okno i drzwi

Nie od dziś wiadomo, że dom jest twierdzą i ostoją, dlatego tak istotną rolę odgrywa pewność, że jesteśmy w nim bezpieczni. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby na standardowe wyposażenie domu składała się wszechstronna i przemyślana instalacja alarmowa.

Okna, drzwi wejściowe, a także balkon czy piwnica to miejsca szczególnie wystawione na chciwe oko włamywacza, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by je odpowiednio zabezpieczyć. Warto pomyśleć o wykorzystaniu kompleksowego, inteligentnego systemu antywłamaniowego – na przykład centrali i kontraktonów.

Kontraktony to niewielkie, magnetyczne czujniki otwarcia. Mają one tę przewagę nad tradycyjnymi czujnikami, że informują o każdej próbie wyważenia okna bądź drzwi, ostrzegając nas, zanim jeszcze włamywacz dostanie się do wnętrza. Co ciekawe, kontraktony są także niezastąpionym rozwiązaniem zabezpieczającym dom w budowie, gdy klasyczne czujki mogą się nie sprawdzić z powodu zapylenia.


Kontaktron składa się z dwóch części – magnesu oraz rurki z zatopionymi dwoma stykami. Wszelkie próby wyważenia skrzydła skutkują przerwaniem obwodu oraz aktywują system alarmowy. Wczesny system ostrzegania przed włamaniem, jaki gwarantuje zastosowanie kontaktronów, daje czas na reakcje domownikom, a także skutecznie zniechęca złodzieja do dalszych prób.


Dzięki kontraktonom możemy zatem  zabezpieczyć wszystkie pomieszczenia w domu, bez obawy o niepożądane włączenie systemu przez zwierzęta. Kontaktrony można także zamontować na włazach dachowych bądź drzwiach: wejściowych, tylnych bądź balkonowych.

Jak połączyć ze sobą kontaktrony

  • Możemy połączyć czujniki szeregowo i w razie włamania otrzymać sygnał z jednego pomieszczenia. Natomiast w przypadku połączenia równoległego, otrzymamy informację od konkretnego aktywowanego czujnika, które miejsce jest zagrożone. Inną formą montażu instalacji jest połączenie szeregowe grupy pomieszczeń – przy takim ustawieniu otrzymamy sygnał z kilku pokoi. Możemy więc indywidualnie dostosować schemat montażu całej instalacji alarmowej do naszych potrzeb – tłumaczy Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus.

Przykładowa wycena okna OknoPlus:
Wymiar: 900 x 1500 mm:
Kolor: obustronny kolor MONTANA
Funkcja: RU /rozwieralno – uchylna/
Wyposażenie: 2 zaczepy antywłamaniowe, kontaktron, klamka HOPPE, szyba Climaplus 1,0 z ciepłą ramką Swisspacer w kolorze brązowym
Cena netto: 620