Konserwacja okien krok po kroku 

0
budowa domu

O okna, podobnie jak o drzwi, meble czy podłogi, powinno się dbać, aby służyły nam przez wiele lat. Należy je regularnie oczyszczać i konserwować. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo to robić.


Produkowane obecnie okna charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych i dużą żywotnością. Pod warunkiem, że poświęca im się trochę czasu.  Nieważne czy są plastikowe czy drewniane, nowe czy kilkuletnie – jeśli o nie zadbasz, zachowają funkcjonalność i ładny wygląd na długi czas. Dzięki odpowiednim zabiegom unikniesz także kosztów związanych z ich naprawą czy wymianą.

Mycie okien

Robiąc rutynowe porządki, warto pomyśleć również o oknach – ramy należy systematycznie oczyszczać z kurzu, a od czasu do czasu także myć. Najlepiej robić to przy użyciu miękkiej szmatki i letniej wody, może być z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Uwaga! Typ  detergentu należy  dostosować do materiału, z którego ramy okienne są wykonane. Unikaj ostrych szczotek i myjek oraz silnych preparatów chemicznych, gdyż mogą one uszkodzić powłokę obudowy. Po umyciu ramy drewnianej, można zabezpieczyć jej powierzchnię specjalnym mleczkiem konserwującym.

Szyby najlepiej zmywać przeznaczonymi do tego środkami, które nie zawierają amoniaku i innych agresywnych substancji. Gdy je myjesz, nie zapomnij o ochronie ram okiennych – nadmiar płynu do szyb usuń wilgotną i czystą szmatką, a następnie wytrzyj profile do sucha.

Nie zapomnij o okuciach

Okucie okna zapewnia odpowiedni docisk ramy na całym obwodzie do ościeżnicy, co decyduje o szczelności okna. Dlatego o te elementy trzeba również odpowiednio zadbać. W trakcie rutynowych porządków należy starannie usuwać z nich kurz. Dodatkowo powinno się regularnie kontrolować ich stopień zużycia. Minimum raz w roku jednostki ruchome oraz miejsca współpracy elementów trzeba posmarować specjalnym olejem konserwującym. Absolutnie nie rób tego olejem spożywczym czy masłem – to nie są środki odpowiednie do tego typu czynności konserwacyjnych. Jeśli mieszkasz nad morzem, gdzie powietrze jest słone i wilgotne, smarowanie trzeba przeprowadzać częściej.

Uszczelki okienne

O uszczelki w ramie skrzydła i ościeżnicy trzeba dbać w sposób szczególny, gdyż są narażone na parcenie. Z biegiem czasu stają się twarde i pękają, a tym samym przestają chronić przed wodą oraz silnym wiatrem. Dlatego aby spełniały swoją funkcję jak najdłużej, raz  w roku nasmaruj je gliceryną lub specjalnym preparatem, przeznaczonym do ich pielęgnacji.