Klimatyzator z funkcją grzania

0
branża instalacyjna

Gdy po sezonie zimowym ogrzewanie przestaje już pracować, a chłody wiosennych wieczorów i poranków wciąż dają się we znaki, warto skorzystać z pomocy klimatyzatora z funkcją grzania.

Dziś niemal w każdym biurze i coraz częściej również w prywatnych mieszkaniach oraz domach można spotkać instalację klimatyzacyjną. Choć większość z nas używa jej głównie podczas upalnych, letnich dni, z klimatyzacji można skorzystać również wczesną wiosną oraz jesienią, kiedy temperatura za oknem oraz we wnętrzach spada poniżej poziomu naszego komfortu cieplnego.

Na chłodne wieczory i poranki

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne, oprócz funkcji chłodzenia powietrza, mogą również spełniać rolę alternatywnego źródła ciepła. Klimatyzatory wyposażone w funkcję grzania posiadają dodatkowo pompę ciepła (powietrze-powietrze), za pomocą której uzyskuje się efekt odwrotny do chłodzenia, a pomieszczenia ogrzewane są ciepłym powietrzem.

  • Układ pracy czynnika chłodzącego w klimatyzatorze z funkcją grzania posiada specjalny zawór czterodrożny, który umożliwia odwrócenie transportu energii cieplnej. Pobrana z otoczenia poprzez jednostkę zewnętrzną energia cieplna transferowana jest więc do jednostki wewnętrznej, która następnie ogrzewa pomieszczenie. Dlatego w okresach przejściowych, gdy ogrzewanie centralne już przestało, albo jeszcze nie zaczęło pracować, funkcja grzewcza klimatyzatorów bywa szczególnie przydatna – tłumaczy Agnieszka Fabiś, specjalista ds. klimatyzacji w firmie LARS, producenta klimatyzatorów FUJIAIRE.

Ciepło, zdrowo i oszczędnie

Istotnym czynnikiem, z powodu którego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jest przede wszystkim oszczędność. Ciepło wytwarzane przez klimatyzator z funkcją grzania jest bowiem znacznie tańsze niż ciepło uzyskane przez działanie np. grzejników elektrycznych, akumulacyjnych czy popularnych farelek, które często stosuje się do dogrzewania pomieszczeń. Dzięki filtrom, w jakie wyposażony jest każdy nowoczesny klimatyzator, ogrzewane wnętrza wypełniają się ponadto oczyszczonym i świeżym powietrzem, pozbawionym kurzu i niebezpiecznych dla zdrowia alergenów.

Warto wiedzieć!

Wydajność klimatyzatorów z funkcją grzania zależy od temperatury powietrza na zewnątrz. W praktyce oznacza to, że im ta temperatura jest niższa, tym klimatyzatory słabiej grzeją. Należy zatem pamiętać, że urządzenia te pracują najefektywniej zazwyczaj do 0 stopni C lub -5 stopni C. Jeśli temperatura za oknem spadnie poniżej tego poziomu, wówczas część zewnętrzna klimatyzatora może ulec oblodzeniu i w rezultacie cały system przestanie właściwie spełniać swoją rolę. Dlatego warto pamiętać o tym, że klimatyzator wyposażony w funkcję grzania nie jest w stanie w pełni zastąpić typowego ogrzewania. Może natomiast stanowić doskonałą alternatywę dla wszelkich dodatkowych źródeł ciepła, które wykorzystujemy w naszych domach i mieszkaniach w okresach przejściowych.