Jak wybierać i kupować płaskie brodziki do łazienki?

Płaski brodzik w łazience

Coraz większa liczba inwestorów wybiera superpłaskie brodziki i powierzchnie prysznicowe zabudowywane w płaszczyźnie podłogi. Nie ma większego znaczenia gdzie planujemy zastosować tego typu rozwiązanie, ponieważ sprawdzają się one doskonale w każdych warunkach: w domu seniora, w łazience singla czy w pokoju kąpielowym wielopokoleniowej rodziny.

Płaskie, bezprogowe wejście do mokrej strefy prysznica nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale przede wszystkim jest komfortowe i bezpieczne. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest maksymalna swoboda w kształtowaniu przestrzeni prysznicowej szczególnie w małych łazienkach.

Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze brodzika lub powierzchni prysznicowej, jeśli chcemy  zainstalować je w płaszczyźnie podłogi?

RODZAJ MATERIAŁU: Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze brodzika lub powierzchni prysznicowej?

Jeszcze kilka lat temu za wyjątkowo eleganckie rozwiązanie uważane były powierzchnie prysznicowe wyłożone płytkami.  Wyraźny trend, jaki można w ostatnim czasie zaobserwować wśród projektantów oraz inwestorów to zwrot w kierunku superpłaskich brodzików i powierzchni prysznicowych wykonanych z wysokiej jakości materiałów takich jak stal emaliowana.

Różnorodność dostępnych na rynku form  i modeli, oraz bogata paleta kolorystyczna umożliwiają prywatnym inwestorom stworzenie w łazience komfortowego domowego Spa. Oprócz wielu interesujących możliwości indywidualnego kształtowania przestrzeni łazienkowej, zastosowanie wysokiej jakości elementów wyposażenia może przynieść znaczne korzyści w aspekcie higieny oraz bezpieczeństwa. Powierzchnie prysznicowe wykonane ze stali emaliowanej mają idealnie gładką, pozbawioną porów powierzchnię, są odporne na zarysowania i nawet po wielu latach intensywnego użytkowania wciąż wyglądają jak nowe.

Płaski brodzik w łazience, fot.: Kaldewei

MONTAŻ: Czy brodzik  zabudowywany w płaszczyźnie podłogi można bez problemu zainstalować w już istniejącej łazience?

Zarówno brodzik jak i powierzchnie prysznicowe, które chcemy zabudować w płaszczyźnie podłogi można zainstalować w już istniejącej łazience bez konieczności wprowadzania dużych i kosztownych zmian w strefie prysznica. Instalator powinien na początek sprawdzić wysokość zabudowy brodzika nawiercając niewielki otwór w podłożu aż do poziomu betonowej wylewki. Montaż jest możliwy właściwie w każdych warunkach technicznych, nawet przy wysokości zabudowy 49 mm.

OKRES UŻYTKOWANIA: Czy powierzchnie prysznicowe  przeznaczone do zabudowy w płaszczyźnie podłogi są rzeczywiście bezpiecznym i trwałym rozwiązaniem?

Jeśli  na etapie pracy nad projektem przestrzeni prysznicowej architekt zadecyduje o wyborze wysokiej jakości elementów wyposażenia oraz skorzysta ze sprawdzonych systemów montażu, inwestor może być pewny, że wybrane rozwiązania okażą się trwałe, bezpieczne i funkcjonalne.

KIERUNKI ROZWOJU ARCHITEKTURY WNĘTRZ: Czy istnieje konkretny trend dotyczący sposobu aranżacji strefy prysznicowej z superpłaskim brodzikiem?

Aktualnie dużym zainteresowaniem projektantów oraz architektów cieszą się zabudowywane w płaszczyźnie podłogi emaliowane powierzchnie prysznicowe z odpływem ściennym. Rezygnacja z tradycyjnego syfonu i przeniesienie otworu odpływowego z dna brodzika na ścianę powoduje, że funkcjonalne elementy strefy prysznica przestają być widoczne i dzięki temu staje się ona wyjątkową dekoracją  współczesnej przestrzeni łazienkowej.

Płaski brodzik w łazience, fot.: Kaldewei

Zdjęcie: Kaldewei

Model Xetis firmy Kaldewei to pierwsza na rynku emaliowana powierzchnia prysznicowa z ukrytym w ścianie odpływem. Xetis harmonijnie wtapia się w powierzchnię podłogi prysznica a ukrycie w ścianie elementów odpływu spowodowało, że model ten może być prawdziwą ozdobą łazienki.