Jak poprawnie czytać etykiety energetyczne na urządzeniach grzewczych?

Jak poprawnie czytać etykiety energetyczne na urządzeniach grzewczych?

Etykiety energetyczne są już niemal wymogiem dla urządzeń grzewczych oraz wytwarzających ciepłą wodę użytkową. Jak będą wyglądały etykiety energetyczne i w jaki sposób należy je odczytywać?


Głównym celem wprowadzenia Oznakowania energetycznego jest zapewnienie nabywcom dokładnych, rozpoznawalnych i porównywalnych informacji o efektywności energetycznej i zużyciu energii przez wybierane przez nich urządzenia. Będą one stosowane dla produktów, których moc nie przekroczy 70 kW. Dotyczy to zarówno urządzeń grzewczych oraz tych, które wytwarzają ciepłą wodę użytkową.

Jakie dane znajdziemy na etykiecie?

Etykiety będą znajdować się nie tylko na urządzeniu, lecz również w materiałach technicznych i marketingowych. Będą informować o sprawności energetycznej, rocznym zużyciu energii, poziomie hałasu oraz nazwie producenta.

Oznakowanie energetyczne podzieli urządzenia grzewcze według skali – od A do G. Wysokie klasy energetyczne będą zarezerwowane dla produktów korzystających z odnawialnych źródeł energii oraz tzw. układów hybrydowych. Im wyższa klasa energetyczna, tym lepiej dla odbiorcy, który zyska pewność, że inwestuje w urządzenie ekonomiczne i zarazem ekologiczne.

Warto również zwrócić uwagę na roczne zużycie energii. Decydując się na te o niższym zużyciu energii, wybierzemy rozwiązania bardziej ekonomiczne. Jeśli zaś chodzi o poziom hałasu, wówczas lepiej postawić na te o niższym wskaźniku.