Jak izolować rury i eliminować mostki termiczne?

0

Odpowiednia izolacja rur instalacyjnych zapobiega uciecze energii, dzięki czemu instalacja działa wydajniej. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie zamocowanie rur, a tym samym wyeliminowanie miejsc, w których mogłyby powstać mostki termiczne.

Dlaczego właściwe mocowanie rur jest tak istotne?

Ponieważ rury nieprawidłowo zamocowane mogą obniżyć sprawność izolacji (np. poprzez jej ściśnięcie, co w konsekwencji zmniejsza jej grubość) lub doprowadzić do powstawania tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie uchwyt dotyka bezpośrednio rury, tworząc swoisty przewodnik dla energii. W takim wypadku energia jest transferowana wzdłuż mocowania do ściany, co ma bardzo negatywny wpływ na działanie całego systemu. Jak zatem zapobiec takim sytuacjom?

Jak izolować rury i wyeliminować mostki termiczne? Jak izolować rury i wyeliminować mostki termiczne?

Jak powinny być zamocowane rury?

Podstawą prawidłowego zamocowania rury jest brak bezpośredniego połączenia między jej powierzchnią, a ścianą bądź sufitem, do których to jest ona mocowana. Transfer energii cieplnej wzdłuż uchwytu prowadzi bowiem do oziębienia czynnika, a tym samym obniżenia sprawności sytemu.

Niestety, bardzo często można się spotkać z sytuacją, gdzie metalowa obejma założona jest bezpośrednio na rurę, co nie tylko powoduje powstawanie mostka cieplnego, ale również uniemożliwia prawidłowe nałożenie izolacji. Rozwiązaniem mogą być systemy mocowań, które stworzono specjalnie z myślą o zabezpieczaniu rur przed utratą energii, przy jednoczesnym zachowaniu pewnego i stabilnego uchwytu. Mogą to być rozwiązania z materiału wykonanego na bazie syntetycznego kauczuku o bardzo niskim współczynniku przenikalności cieplnej, w którym umieszczono dwie wkładki wykonane z twardego poliuretanu PUR/PIR. Wkładki te gwarantują, że rura znajduje się zawsze w centrum obejmy, a izolacja ją otaczająca, nie ulega spłaszczeniu i ma taką samą grubość na całym obwodzie. Całość otoczona jest płaszczem wykonanym z aluminium, co umożliwia mocne i pewne zamknięcie obejmy mocującej. Warto również zauważyć, że system jest wyjątkowo łatwy w montażu, nawet w miejscach, gdzie dostęp do rur jest bardzo utrudniony.