Cyrkulacja ciepłej wody – czy warto ją zamontować?

budowa domu

Jeśli mieszkasz w domu i należysz do osób niecierpliwych oraz ceniących komfort, cyrkulacja ciepłej wody obiegowej będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Pod warunkiem, że koszty z nią związane nie mają dla Ciebie większego znaczenia.


Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej to nic innego jak ciągły obieg ciepłej wody w instalacji pomiędzy punktem gdzie jest podgrzewana (kocioł), a miejscem gdzie jest ona pobierana Zjawisko to jest możliwe dzięki użyciu pompy cyrkulacyjnej. Efekt? Ciepła woda zaraz po odkręceniu baterii. To dobre rozwiązanie, gdy zasobnik ciepłej wody znajduje się daleko od umywalki, wanny, prysznica, zlewu itp. Sytuacja taka najczęściej dotyczy domów z  kotłami jednofunkcyjnymi (olejowymi lub gazowymi) czy kotłami na paliwa stałe.

Zalety cyrkulacji ciepłej wody

Najważniejszą zaletą tego typu rozwiązania jest natychmiastowa dostępność ciepłej wody, gdy myjesz ręce, chcesz się wykąpać czy zmyć naczynia. Do świetne rozwiązanie dla osób niecierpliwych, ceniących komfort, dla których stanie i czekanie przed umywalką jest po prostu irytujące. Zastosowanie takiego systemu ogranicza zużycie wody, ponieważ tę o wysokiej temperaturze masz natychmiast, a nie po kilku lub kilkunastu sekundach (czas zależy od tego jak daleko zasobnik oddalony jest od baterii). Pompa cyrkulacyjna ogranicza również koszty związane z obsługą zbiornika bezodpływowego. Mała ilość marnowanej wody wiąże się z rzadszą koniecznością opróżniania szamba.

Jakie są koszty cyrkulacji ciepłej wody?

Przeciwnicy tego typu rozwiązania wskazują głownie na wydatki, związane z jego instalacją oraz eksploatacją. Dobra pompa cyrkulacyjna to koszt kilkuset złotych. Do tego dochodzą opłaty dotyczące zakupu rury cyrkulacyjnej, choć te akurat nie są bardzo wysokie. Omawiając aspekty  ekonomiczne systemu cyrkulacji ciepłej wody nie sposób  nie wspomnieć o wydatkach związanych z poborem prądu przez pompę i koniecznością ciągłego podgrzewania krążącej wody. Do tego trzeba doliczyć straty wynikające z wychłodzenia wody w instalacji z cyrkulacją. Sumując wszystkie te opłaty okazuje się, że inwestycja wcale nie jest taka tania, a koszty często przewyższają oszczędności wynikające z jej stosowania. Faktem jest jednak, że można je zmniejszyć poprzez zastosowanie nowoczesnych, energooszczędnych pomp, które mogą  być sterowane poprzez programatory czasowe – wówczas rozwiązanie staje się bardziej opłacalne.