Kompleksowa modernizacja budynków jednorodzinnych: sposób na smog?

smog

Jednym z głównym źródeł zanieczyszczeń w Polsce są jednorodzinne gospodarstwa domowe, w których mieszka blisko 90% mieszkańców wsi i prawie 30% mieszkańców miast. Jest to związane przede wszystkim z niskim standardem energetycznym oraz przestarzałym systemem grzewczym budynków mieszkalnych.

Jednym ze sposobów poprawy jakości powietrza w naszym kraju  jest kompleksowa modernizacja domów jednorodzinnych. Tak wynika z najnowszego raportu „Barometr zdrowych domów 2017”, opublikowanego przez grupę VELUX i zakładającego, że efektywna energetycznie inwestycja w remont domu przyniesie nam korzyści nie tylko finansowe, ale i zdrowotne.

Modernizacja budynków jednorodzinnych – więcej pieniędzy w kieszeni

barometr smog

Udział gospodarstw domowych w zużyciu energii w Polsce to aż 20%  (jedno z najwyższych w Unii Europejskiej) z czego aż 70% nasi rodacy przeznaczają na cele grzewcze. Smutna prawda jest taka, że około 9 mln Polaków nie ma możliwości ponoszenia kosztów ogrzewania swoich domów, a ponad 6 mln zalega z rachunkami za prąd. Dzięki gruntowej odnowie budynków mieszkalnych, sytuacja ta mogłaby ulec znacznej poprawie. Jak wynika z badań, przeprowadzając modernizację domu jednorodzinnego z lat 80. można zaoszczędzić aż 59% konsumowanej energii, co łatwo przeliczyć na ilość zaoszczędzonych w ten sposób złotówek.

Modernizacja budynków jednorodzinnych – korzyści zdrowotne

jak walczyć ze smogiem

Konsekwencją słabego ogrzewania domu jest zbyt niska temperatura wewnątrz budynku oraz panująca w nim wilgoć. Niestety idzie to w parze z wysoką zachorowalnością oraz trwałymi problemami zdrowotnymi osób przebywających w takich pomieszczeniach. Jak podaje raport firmy VELUX, mieszkańcy niezdrowych budynków zgłaszają problemy zdrowotne blisko dwa razy częściej niż osoby mieszkające w odpowiednich warunkach, a prawdopodobieństwo zachorowania przez nich na astmę jest o 40% większe. Do tego dochodzą problemy z alergią i chorobami nowotworowymi. Kompleksowa modernizacja gospodarstw domowych, mająca na celu lepsze ogrzanie i doświetlenie budynków mieszkalnych, przełoży się bezpośrednio na lepszy stan zdrowia mieszkańców, co w konsekwencji zmniejszy również koszty opieki zdrowotnej, jakie ponosi  państwo.

Lepsza jakość powietrza – walka ze smogiem

barometr zdrowe domy

Polska „dusi się” – jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej, a winę za to ponosi głównie sektor komunalno-bytowy, czyli gospodarstwa domowe. Odpowiadają one za blisko połowę całkowitej emisji pyłu zawieszonego, którego wdychanie jest przyczyną wielu chorób a nawet zgonów. Z danych Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, Energią i Klimatem (ISECS) wynika, że poprzez gruntowny remont domów jednorodzinnych można znacząco zredukować emisję substancji szkodliwych do atmosfery – od ponad 20 do nawet 70%.

Modernizacja budynków jednorodzinnych – prace powinny obejmować:

• modernizację systemu ogrzewania – w tym momencie zanieczyszczenie powietrza w Polsce wynika przede wszystkim z ogrzewania gospodarstw domowych za pomocą niskiej jakości węgla i innych paliw stałych w piecach, które nie spełniają standardów emisyjnych.
• modernizację systemu ogrzewania – w tym momencie zanieczyszczenie powietrza w Polsce wynika przede wszystkim z ogrzewania gospodarstw domowych za pomocą niskiej jakości węgla i innych paliw stałych w piecach, które nie spełniają standardów emisyjnych.
• wymianę okien • izolacje przegród zewnętrznych budynku.

fot. i infografiki: mat. prasowe

Na podstawie: „Barometr zdrowych domów 2017”