Najczęściej kupujemy materiały opałowe w lipcu i sierpniu, a do najchętniej zamawianych należy ekogroszek. Na popularności systematycznie zyskuje ekologiczny pellet drzewny - wynika z raportu przygotowanego przez oferteo.pl.

Ekogroszek wciąż na topie

rodzaj poszukiwanego opału

Wciąż najchętniej sięgamy po ekogroszek. Spośród zapytań ofertowych złożonych w serwisie od 1 lipca 2016 do 26 lipca 2017 roku, 40,5% dotyczyło tego rodzaju paliwa. Na popularność ekogroszku składa się kilka czynników. Jego wartość opałowa jest wyższa niż tradycyjnego węgla kamiennego, zawiera on niewiele siarki, pozostawia mniej popiołu, jest wygodny w składowaniu, a przy tym wypełnia europejskie normy dla paliwa ekologicznego.

Na popularności zyskuje ekologiczny pellet drzewny. Ma on postać niewielkich granulek (wielkości 6–8 mm), a w efekcie jego spalania uwalniają się niewielkie ilości dwutlenku węgla. Pellet jest jednak droższy zarówno od węgla kamiennego jak i od ekogroszku, wymaga też stosowania specjalnych kotłów, których koszt może wynieść od 5 000 do 10 000 złotych, a sam montaż urządzenia dodatkowo pochłonie nawet do 2 000 złotych. Warto jednak zauważyć, że sam pellet jest czystszy i łatwiejszy w przechowywaniu niż węgiel lub ekogroszek, a stosowane do jego spalania kotły nie wymagają częstego dosypywania opału i kontrolowania.

Tradycyjnym węglem kamiennym było zainteresowanych 15% repondentów, 12% poszukiwało drewna i drewna kominkowego. Mniej popularne w ostatnim roku były natomiast takie paliwa jak: olej opałowy (3%), brykiety drzewne (2%) i agropellet (1%).

Jakie ilości materiałów opałowych zamawiamy?

ile opału potrzebujesz

Zamawiający opał w postaci płynnej najczęściej poszukiwali go w ilości od ponad 500 do 1000 litrów (37%). Co czwarty użytkownik serwisu był zainteresowany ilością do 500 l włącznie oraz od ponad 1000 do 2000 litrów.

ile opały potrzebujesz opał stały

Z kolei osoby poszukujące opału w postaci stałej najczęściej zamawiały od 1 do 2 ton (27%), a także od 2,1 do 3 ton (15%). Co dziesiąty badany potrzebował opału w ilości większej niż 10 ton, podobnie wyglądał odsetek najmniejszych zamówień – do 1 tony (11%).

źródło: mat. prasowe

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież