Biuro jest wizytówką firmy. Zgodnie z zasadą: "jak cię widzą, tak cię piszą", powinno wzbudzać zaufanie i podkreślać charakter Twojego przedsiębiorstwa. Chaotyczne, niestarannie urządzone biuro z pewnością nie pomoże nam zjednać sobie potencjalnych kontrahentów. Ład panujący w biurze – bądź jego brak – ma też kluczowe znaczenie dla samopoczucia, a przez to wydajności personelu. Podpowiadamy, jak stworzyć open space, w którym dobrze będą się czuli zarówno Twoi pracownicy, jak i goście.

open space urządzenie biura

Kilka lat temu przywędrowała do nas moda na biura otwarte, tzw. open space. Okazuje się, że wbrew pozorom nie jest to wynalazek współczesny, bo taki układ powierzchni biurowej, otwartej, przestronnej, bez ograniczających ścian i męczącego psychikę pracownika zamknięcia w ograniczonej przestrzeni, zaproponował Frank Lloyd Wright na początku XX wieku.

Dobrze zaprojektowany open space pozwala zachować funkcjonalność miejsca pracy

W dobie dzisiejszych technologii, coraz bardziej popularną formą zatrudnienia jest współpraca zdalna. Ułatwiają to nowoczesne urządzenia biurowe, takie jak urządzenia bezprzewodowe, sieci społecznościowe, narzędzia wideokonferencyjne. Nawiązując współpracę zdalną, firmy mogą zwiększać liczbę pracowników bez konieczności wygospodarowania większej ilości stanowisk biurowych. To pozwala na większą swobodę w kreowaniu przestrzeni biurowej – priorytetem nie jest już wygospodarowanie maksimum biurek i miejsc pracy, równie ważne staje się też aranżowanie stref mniej formalnych, pozwalających na regenerację i pobudzających poczucie komfortu i kreatywność pracowników.

Strefy nieformalnych spotkań i interakcji

Strefy nieformalnych spotkań i interakcji są niewątpliwym plusem otwartych powierzchni biurowych pracowników. Swoboda komunikacji, wymiana poglądów,
pomysłów wzbudzają kreatywność pracowników. Stąd w biurowcach bary kawowe, hole czy atria, gdzie można spotkać się nieformalnie, usiąść w wygodnym fotelu, zdystansować na chwilę od obowiązków przy filiżance kawy. Na poczucie swobody wpływa też znacząco brak podziałów ściankami działowymi. Oczywiście, zawsze znajdzie się minus. Open space to miejsce gwarne, hałaśliwe, co może przeszkadzać w koncentracji i utrudniać wymianę poufnych informacji.

Projekt “akwarium”?

Otwarta przestrzeń, w której wykorzystuje się szkło, zieleń, integrowane oświetlenie, nadając powierzchni ultranowoczesnego, inspirującego charakteru.
Ciekawym zabiegiem jest stworzenie "akwarium", w którym odsłania się strefy produkcyjne, sale konferencyjne czyli wszystkie miejsca, które dotychczas skrzętnie ukrywano.

Elastyczna przestrzeń i dobrze zbilansowane wnętrze

Dobrze zaprojektowany open space gwarantuje płynność komunikacji, wysoki poziom wydajności pracowników, sprawną kooperację zespołów oraz komfort potencjalnych gości. Mówiąc o projekcie funkcjonalnym biur open space, należy wspomnieć, że zmiany organizacji poszczególnych stref wpływają na cały szereg poszczególnych branż – od układu sufitów i ścian i związanych z tym wymogów akustycznych i przeciwpożarowych, przez klimatyzację i oświetlenie (tu należy pamiętać o wymaganej ilości światła dziennego w stosunku do danej powierzchni biurowej), po przebieg mediów i całej instalacji elektrycznej. Elastyczny układ przestrzeni pozwala dostosować biuro do wciąż zmieniającego się świata i jego realiów. Pozwala również na szybką modernizację pomieszczeń, odświeżenie i remont, co pozwala zachować nowoczesny wygląd oraz wysoki standard pomieszczeń.

Akustyka pomieszczeń biurowych urządzonych w formie open space jest zagadnieniem wymagającym głębokiej analizy. Także duża ilość przeszkleń, duża powierzchnia pomieszczeń oraz ich wysokość wymaga od projektantów kreatywnego podejścia i pomysłu na zaaranżowanie jej efektownie pod kątem estetycznym jak i – przede wszystkim – praktycznym i funkcjonalnym. Zwykle ciężko obyć się bez kompromisów.

Sposób zagospodarowania biura buduje w znacznym stopniu wizerunek marki, który nie pozostaje obojętny gościom, klientom czy przyszłym pracownikom. Trendem, który obecnie króluje jest idea zielonych budynków, wychodząca poza ramy wydajności energetycznej. Dziś często bierze się pod uwagę wpływ budynku na środowisko oraz sprzężony z nim wpływ środowiska na budynek. Im bardziej przyjazne oświetlenie, temperatura, akustyka wnętrza tym większe jest przełożenie na dobre samopoczucie pracowników, ich zadowolenie i produktywność. Przyjazne biuro pozwala znacząco ograniczyć rotację pracowników i ilość absencji wśród nich.

Artykuł przygotował zespół IdeaSpace oferujący projektowanie wnętrz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież