Komisja Europejska, która dużą uwagę przykłada do praworządności w krajach członkowskich sama wybiórczo traktuje obowiązek dbania o najwyższe standardy. Jednym z takich niedemokratycznych zachowań jest opieszałość i brak reakcji na skargę o nadużywanie pozycji dominującej przez Grupę Velux, jaką do KE cztery lata temu złożyła firma FAKRO.

Fakro skarży się na opieszałość Komisji Europejskiej

Firma FAKRO zarzuca KE także niski priorytet złożonej przez nią skarki, brak równości względem pozostałych członków Unii Europejskiej oraz brak współpracy i chęci podjęcia tematu ze strony KE.

Od momentu złożenia skargi (12 lipca 2012 r.) Komisja Europejska nie podjęła w stosunku do niej żadnych decyzji. Nie ma informacji zarówno o jej odrzuceniu ani otworzeniu postępowania.  Zdaniem KE rozpoczęcie analizy skargi złożonej przez firmę FAKRO wymagałoby znacznych zasobów i najpewniej byłoby nieproporcjonalne ze względu na ograniczone prawdopodobieństwo stwierdzenia występowania naruszenia (uzasadnienie Komisji Europejskiej z grudnia 2015 roku) - taką informację wystosowała KE do FAKRO w grudniu 2015 roku w piśmie notyfikującym wstępny zamiar odrzucenia skargi.

W opinii FAKRO oraz współpracujących z nią niezależnych ekspertów duńska Komisarz Verstager nie otwiera sprawy, ponieważ mogłaby się ona skończyć ukaraniem duńskiego koncernu produkującego okna dachowe. Prawo konkurencji może być niewygodne dla Danii, ponieważ państwo to posiada najwięcej firm globalnych, które mają dominującą pozycję na rynku.

Ten brak decyzyjności Komisji Europejskiej jest dowodem na naruszenie podstawowych zasad demokracji wewnątrz unijnego rynku. Zostały naruszone zasady równej konkurencji, co wpływa na destabilizację i uniemożliwia rozwój zdrowej konkurencji – komentuje Ryszard Florek, prezes FAKRO.  

Oświadczenie firmy VELUX

Do zorganizowanej przez firmę FAKRO konferencji prasowej, która odbyła się 12 lipca, jeszcze tego samego dnia ustosunkował się duński producent okien. W oświadczeniu przekazanym mediom wyraził sprzeciw wobec metod postępowania stosowanych przez FAKRO (chodzi o zorganizowaną konferencję prasową) oraz podkreślił, że Grupa VELUX nie podejmowała i nie podejmuje działań sprzecznych z regułami konkurencji i nigdy nie stwierdzono wobec niej naruszeń prawa konkurencji.

Z zaproszenia i oświadczeń wygłaszanych publicznie przez Fakro można było wywnioskować, że nasz konkurent zamierza wykorzystać konferencję do prezentacji swoich nieprawdziwych założeń i twierdzeń, do których nie możemy i nie będziemy odnosić się w szczegółach, dopóki postępowanie przed Komisją Europejską nie zostanie zamknięte - czytamy w oświadczeniu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież