Laureaci konkursu Miedź w architekturze

Platforma Sztuk i Kreatywności w portugalskim Guimaraes wygrała w Europejskim Konkursie Miedź w Architekturze 2013. Zwycięzcę oraz wyróżnione realizacje ogłoszono 4 listopada na targach BATIMAT w Paryżu.

Główną nagrodę w konkursie, przyznawaną najlepszym projektom architektonicznym, wykorzystującym miedź i jej stopy, otrzymała  pracownia  architektoniczna Pitágoras Aquitectos za Platformę Sztuk i Kreatywności w Guimaraes. – Dominującym trendem w tegorocznych pracach konkursowych było łączenie miedzi ze szkłem i drewnem, co zostało wysoko ocenione przez jury – mówi Nigel Cotton, Dyrektor Europejskiego Instytutu Miedzi. – Kowalna, atrakcyjna i trwała miedź jeszcze raz dowiodła swojej popularności wśród architektów – dodaje Cotton.  Specjalne wyróżnienie otrzymały realizacje: Biblioteka Miejska w Seinäjoki, Finlandia (JKMM Architects), budynek Dolomitenblick we Włoszech, mieszczący apartamenty mieszkalne (Plasma Studio) oraz Obudowy Kamieni Runicznych w Danii (Nobel Arkitekter).

O nagrody w 16. edycji Konkursu ubiegała się rekordowa liczba 82 projektów, z których jury wybrało 10 finalistów. Jury w składzie: Einar Jarmund, Craig Casci, Davide Macullo i Anu Puustinen, to  architekci o międzynarodowej renomie, zwycięzcy konkursu w poprzednich latach.

Laureata konkursu ogłoszono przy okazji otwarcia Międzynarodowych Targów Budowlanych BATIMAT w Paryżu, a prace konkursowe są prezentowane jako część wystawy od 4 do 8 listopada (Stoisko N118, Hala 5A) oraz na stronie internetowej www.copperconcept.org.

Laureaci konkursu Miedź w architekturze

Zwycięzca: Platforma Sztuk i Kreatywności w Guimaraes (Portugalia). Pracownia architektoniczna  Pitágoras Aquitectos © João Morgado

Kluczowym elementem tego projektu jest stop miedzi (mosiądz), który nadaje jej swój naturalny złoty kolor. Jurorzy wysoko ocenili umiejętne użycie materiałów przez architektów z firmy Pitágoras Aquitectos, którzy w pełni wykorzystali kowalność miedzi dla stworzenia jednorodnej, a przy tym bardzo oryginalnej konstrukcji. Obiekt jest położony w samym sercu zabytkowego miasta Guimares na terenie byłego placu miejskiego, w otoczeniu starych budynków o bardzo zróżnicowanym charakterze, wymagających gruntownego remontu. Celem projektu realizowanego w partnerstwie z UNESCO (miasto było w 2012 r. Europejską Stolicą Kultury) było odtworzenie wielofunkcyjnej, przyjaznej dla użytkownika, przestrzeni publicznej. Obiekt miał wtapiać się w krajobraz, a jednocześnie być symbolem nowoczesności miasta. Zewnętrzna metaliczna powłoka wykonana z mosiężnych profili umożliwiła nadanie budynkom zbliżonego charakteru, a przy tym ich zróżnicowanie.

 
 
Laureaci konkursu Miedź w architekturze Laureaci konkursu Miedź w architekturze Laureaci konkursu Miedź w architekturze
Promenada biegnąca wzdłuż Platformy Sztuk i Kreatywności © João Morgado Fasada Platformy:
szkło na przemian z mosiądzem © João Morgado
Szczegół elewacji:
układ mosiężnych profili
© João Morgado

Specjalne wyróżnienia jury

Biblioteka Miejska w Seinäjoki (Finlandia). Pracownia architektoniczna JKMM Architects

Laureaci konkursu Miedź w architekturze
Rozbudowa biblioteki w Seinäjoki stanowi jeden z elementów grupy budynków zaprojektowanych przez fińskiego architekta Alvara Aalto. W dążeniu do stworzenia dialogu między przeszłością i przyszłością, architekci wykorzystali kontrast patynowanej miedzi w tonacji ciepłych brązów z bielą malowanego betonu. Miedź, użyta zarówno w elewacji, jak i pokryciu dachu, tworzy żywą powłokę budynku, zmieniającą się wraz z zewnętrznym oświetleniem.
 

 

Budynek mieszkalny Dolomitenblick w Sexten, (Włochy). Pracownia architektoniczna Plasma Studio

Laureaci konkursu Miedź w architekturze

Tworząc ten budynek architekci wykorzystali połączenie miedzi i drewna, co pozwoliło na integrację architektury z otaczającym krajobrazem alpejskich łąk. Brązowa, wstępnie patynowana miedź zastosowana w postaci poziomych pasów, została wybrana nie tylko ze względu na jej trwałość, ale także dlatego, że imituje kolor postarzonego przez wpływy atmosferyczne drewna modrzewiowego.

W zgodzie z zasadami ekoprojektowania, w konstrukcji  i stolarce budynku wykorzystano miejscową odmianę modrzewia. Budynek jest tak zaprojektowany, aby maksymalnie wykorzystywał   światło dzienne. Każdy z sześciu odrębnych apartamentów posiada własny taras i prywatny ogród. Forma budynku przypomina tradycyjne domy alpejskie, lecz w nowoczesnym ujęciu.

 
 

Obudowy  Kamieni Runicznych w Jelling, (Dania). Pracownia architektoniczna NOBEL Arkitekter

Laureaci konkursu Miedź w architekturze
Realizacja odsłonięta w grudniu 2011 r., łączy szkło i stopy miedzi oraz cyny, tworząc witrynę dla tysiącletnich kamieni runicznych. Kamienie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, są znakiem przyjęcia przez Danię chrześcijaństwa w 1965 r. i symbolem początków duńskiej państwowości. Wykorzystując naturalne walory, odporność i naturalną niezmienność brązu, architekci zaprojektowali tę strukturę, kierując się tylko jednym celem: wyeksponowaniem jej zawartości.