Rusza pierwsza edycja konkursu na „Najlepszy projekt mieszkaniowy”

Rusza pierwsza edycja konkursu na "Najlepszy projekt mieszkaniowy"

Polski Związek Firm Deweloperskich jest inicjatorem ogólnopolskiego konkursu na „Najlepszy Projekt Mieszkaniowy 2008-2011”, który ma na celu wyłonienie najbardziej przyjaznej mieszkańcom, interesującej architektoniczne i proekologicznej inwestycji.

Celem Konkursu jest prezentacja i promowanie najlepszych spośród zrealizowanych w latach 2008 – 2011 projektów mieszkaniowych w Polsce. Konkurs ma także sprzyjać integracji środowiska deweloperskiego, oraz wyłonieniu rzetelnie wybudowanych, ciekawych architektonicznie i przyjaznych mieszkańcom oraz środowisku naturalnemu projektów z wszystkich typów budownictwa jedno- oraz wielorodzinnego.

  • Jak podkreśla Marek Poddany, wiceprezes PZFD „Konkurs ten jest pierwszą na polskim rynku inicjatywą, kompleksowej oceny inwestycji deweloperskich. Doceniona bowiem zostanie nie tylko atrakcyjna architektura osiedla, ale całościowe spojrzenie na nie – jako na zespoły budynków przemyślane pod względem funkcjonalnym, zagospodarowania przestrzeni wspólnej, rozwiązań proekologicznych i zaprojektowane oraz wykonane w sposób atrakcyjny i ekonomiczny równocześnie”.
  • „Co warte także podkreślenia, konkurs jest skierowany do wszystkich deweloperów w Polsce, nie tylko naszych członków” – dodaje Paweł Putkowski, członek Zarządu PZFD.

W ramach konkursu wyróżniono kilka kategorii:

  • Zabudowa przyjazna środowisku
  • Zabudowa przyjazna niepełnosprawnym
  • Zabudowa zgodna z zasadą zrównoważonego rozwoju
  • Budownictwo nisko-energetyczne

W ramach wyżej wymienionych kategorii projekty będą oceniane na podstawie następujących kryteriów:

  1. w kategorii „Zabudowa przyjazna środowisku” za sposób wkomponowania zabudowy w otoczenie
  2. w kategorii „Zabudowa przyjazna niepełnosprawnym” za stosowanie rozwiązań ułatwiających życie osób niepełnosprawnych.
  3. w kategorii „Zabudowa zgodna z zasadą zrównoważonego rozwoju” za projektowanie i oferowanie zabudowy mieszkaniowej równocześnie uwzględniającej aspekty urbanistyczne, architektoniczne, przyrodnicze, gospodarcze i społeczne, tworzące przestrzeń społeczną przyjazną dla mieszkańców i środowiska.
  4. w kategorii „Budownictwo nisko-energetyczne” za stosowanie rozwiązań oszczędnych energetycznie, co oznacza obiekty, które cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na energię.

Adresatami Konkursu poza samymi deweloperami, są wszelkie podmioty zaangażowane w funkcjonowanie rynku mieszkaniowego w Polsce – architekci, banki, ubezpieczyciele, ekonomiści, samorządy oraz klienci firm deweloperskich.

JAK PRZYSTĄPIĆ DO KONKURSU?

Do udziału w konkursie można zgłaszać projekty mieszkaniowe  już od 18 kwietnia 2012r.
Aby przystąpić do konkursu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy – dostępny na stronie www.konkursmieszkaniowy.pl, do którego trzeba dołączyć następujące dokumenty:

  • decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, powinno być ono wydane nie wcześniej niż 01.01.2008 i nie później niż 31 grudnia 2011 r.
  • dokumentację powykonawczą (mapa z zaznaczoną inwestycją. plan realizacyjny, rzuty kondygnacji)
  • dokumentację fotograficzną prezentującą inwestycję pod kątem zgłaszanej kategorii oraz potwierdzenie dokonania opłaty konkursowej.

Dokumenty te mogą być dostarczone do siedziby PZFD w formie elektronicznej (płyt CD/DVD). Każda firma deweloperska może zgłosić do Konkursu dowolną ilość projektów.

Konkurs będzie trwać w okresie od kwietnia do października 2012, kiedy nastąpi jego uroczyste rozstrzygnięcie.
Ostateczny termin przesyłania aplikacji konkursowych upływa 31 sierpnia 2012. Wszystkie niezbędne informacje oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie www.konkursmieszkaniowy.pl

KAPITUŁA KONKURSU

W gronie osób, które dokonają weryfikacji i oceny zgłoszonych projektów znalazły się m.in. następujące znane i cenione osoby: Jerzy Grochulski, Prezes Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Prof. Zygmunt Niewiadomski, Kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, czy Prof.  Tadeusz Markowski, Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Nagrodą główną w Konkursie jest Tytuł: Najlepszego Projektu Mieszkaniowego 2008-2011 Zwycięzca otrzymuje stosowny certyfikat i przez rok będzie mógł posługiwać się logo Konkursu – znakiem Najlepszego Projektu Mieszkaniowego 2008-2011 w celu promocji projektu oraz firmy.