30 proc. Polaków narażonych jest na hałas. Jak z nim walczyć?

Polska przeżywa boom budowlany. Liczne inwestycje to nie tylko plusy w postaci nowych dróg, mostów, chodników i budynków, ale także wzrost obecności niebezpiecznego dla zdrowia czynnika – hałasu. Jak pogodzić konieczność modernizacji ze zdrowiem? Odpowiedzią mogą być ciche technologie budowlane.

Hałas, jako dźwięk niepożądany lub szkodliwy dla zdrowia ludzkiego, uznany został zazanieczyszczenie środowiska. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska jego poziom nie może przekraczać 55 dB(A) w ciągu dnia i 45 dB(A) w nocy. Takie poziomy dotyczą tzw. strefy śródmiejskiej miast powyżej 100 tys. mieszkańców, w których występują zwarta zabudowa mieszkaniowa.

Sprzęt ciężki emituje hałas o sile ok. 85 dB(A), młot pneumatyczny ok. 110 dB(A), a szeroko stosowane tarcze diamentowe do cięcia materiałów budowlanych aż 115 dB(A). To tyle co dźwięk samolotu silnika samolotu odrzutowego na wolnych obrotach.

 

Ministerstwo szacuje tymczasem, że ok. 30 proc. Polaków narażonych jest na ponadnormatywny poziom hałasu w czasie dnia. Co przekłada się nie tylko na zmniejszenie sprawności oraz wydajności nauki i pracy, pojawienie się większej nerwowości i ataków agresji, ale również większe ryzyko głuchoty i wystąpienia zawałów, podwyższenie ciśnienia krwi, pojawianie się bezsenność i bólów głowy. Niebezpieczeństwo to wzrasta zwłaszcza, gdy w okolicy prowadzone są prace remontowe.

Dlatego firmom realizującym remonty trudno jest dotrzymać norm wyznaczonych przez Ministerstwo, które są jeszcze bardziej restrykcyjne jeśli budowa odbywa się w okolicy szkoły lub szpitala.

Wyjściem z sytuacji mogą być rozwiązanie technologiczne obniżające poziom hałasu. – Jednym ze sposobów walki z hałasem jest jego ograniczenie u źródła powstania. Nam udało się mocno ograniczyć poziom dźwięku emitowany przez tarcze diamentowe powszechnie stosowanych w budownictwie. Produkowana przez nas tarcza Norton Silencio zbudowana jest w sposób, który powoduje, że całkowity hałas zredukowany jest aż o 15 dB(A), a specyficzne pasma częstotliwości nawet o 25 dB(A).

Urządzenia pracujące ze standardowymi tarczami diamentowymi generują przeciętnie hałas o poziomie 115dB(A). Inżynierowie Saint-Gobain Abrasives opracowali nowy specjalny chłonny materiał, który stosuje się w cichych tarczach Norton Silencio. Zastępuje on miedź stosowaną dotychczas w wielowarstwowym stalowym dysku.

Dzięki swoim cechom izolacyjnym materiał znacznie obniża drgania obu stalowych połówek dysku tarczy, które są jednym z powodów powstawania hałasu podczas pracy.  Budowa tarczy Silencio pozwala na eliminację tzw. „efektu gwizdu”, który powstaje, gdy powietrze przepływa pomiędzy jej elementami. Długotrwały „gwizd” staje się bardzo uciążliwy dla użytkownika i otoczenia. Dlatego wyeliminowanie przerw pomiędzy elementami powoduje znaczny spadek emisji dokuczliwego hałasu.

Tego typu technologie mogą być wykorzystywane w miejscach, gdzie hałas może być szczególnie dokuczliwy, a nawet groźny dla otoczenia i pracowników. Ich zastosowanie często nie powoduje zwiększenia kosztów ani dodatkowych problemów w realizacji prac. Pomaga natomiast chronić, coś co ciężko przeliczać na pieniądze – zdrowie ludzi.