Nowe etykiety energetyczne na urządzeniach elektrycznych

FagorMastercook S.A., jako jeden z pierwszych producentów AGD w Polsce, wprowadza do sprzedaży urządzenia oznakowane nowymi etykietami energetycznymi. Potwierdzają one, iż pralki i zmywarki marki Mastercook należą do grupy najwydajniejszych sprzętów na rynku.

Etykiety energetyczne – zamieszczane na urządzeniach już od 1995 roku – zostały uaktualnione na podstawie wprowadzonych w ubiegłym roku przepisów unijnych. Decyzja ta była podyktowana z jednej strony postępem technologicznym, jaki zachodzi w branży AGD, z drugiej zaś chęcią zapewnienia konsumentom pełniejszej wiedzy, dotyczącej parametrów kupowanych urządzeń.

W nowej wersji etykiety energetycznej zostały wprowadzone dodatkowe elementy, takie jak:

  • trzy nowe klasy energetyczne: „A+”, „A++” oraz „A+++” dodawane do obecnej skali klas energetycznych (od „G” do „A”) dla pralek i zmywarek,
  • identyczna etykieta dla wszystkich krajów członkowskich Unii,
  • zastąpienie napisów piktogramami,
  • deklaracja poziomu hałasu dla urządzeń, do których stosowane jest to kryterium.

Dla klientów szczególnie interesujące są zmiany dotyczące klasyfikacji pralek i zmywarek. Obecnie klasę energetyczną pralki określa się na podstawie jednego cyklu prania przy pełnym załadunku w temperaturze 60°C – program „Bawełna”. Tymczasem teraz będą to aż trzy cykle:

  • program „Bawełna” w temp. 60°C przy pełnym załadunku
  • program “Bawełna” w temp. 60°C przy połowie załadunku
  • program “Bawełna” w temp. 40°C przy połowie załadunku

Na ich podstawie będzie również wyliczane roczne zużycie wody, jak i klasa wydajności wirowania. W przypadku zmywarek cyklem referencyjnym będzie program ECO. Jednak także w tych urządzeniach zużycie energii i wody podawane będzie w zestawieniu rocznym na podstawie 280 cykli, a nie jak ma to miejsce obecnie na podstawie 200.

Przykład pierwszy

Przyjrzyjmy się nowej etykiecie pralki o załadunku 8 kg – model PFD-1238. Pralka może poszczycić się najwyższą klasą efektywności energetycznej A+++, co oznacza, iż urządzenie zużywa rocznie 196 kW energii. Jeśli spojrzymy na zużycie wody to kształtuje się ono na poziomie 11000 l. Czy to dużo czy mało? Jak porównać te dane z zapisami na „starej” etykiecie?

Roczne zużycie kalkulowane jest w przypadku pralek dla 220 cykli. Jeśli podzielimy zatem roczne parametry przez 220 uzyskamy pewną podstawę do porównania. PFD-1238 zużywa jedynie 0,89 kWh na cykl, podczas gdy popularne pralki o załadunku 6 kg w klasie A zużywają aż 1,14 kWh na cykl. Zużycie wody dla nowej pralki Mastercook na cykl to około 50 l wody na cykl, a więc tyle, ile zużywają obecnie modele o zdecydowanie mniejszym załadunku 5 czy 6 kg. Należy jednak pamiętać, że dane z nowej etykiety energetycznej są liczone wg innej metodologii.

 

Przykład drugi

Spójrzmy na etykietę zmywarki o załadunku 13 kompletów naczyń – model ZWE-9277X.  Urządzenie może poszczycić się nową klasą efektywności energetycznej A++, zużywając rocznie 262 kWh energii. Zużycie wody dla nowej zmywarki Mastercook to 2790 l rocznie. Ponownie zadajemy sobie pytanie: czy to dużo, czy mało? Jak porównać te dane z zapisami na „starej” etykiecie?

Roczne zużycie energii i wody kalkulowane jest przy nowej metodologii dla 280 cykli. Dzieląc więc nasze dane przez 280 uzyskujemy bardziej porównywalne dane. ZWE-9277X zużyje więc na cykl 0,94 kWh (popularne zmywarki o załadunku 12 kpl w klasie A zużywają 1,05 kWh na cykl). Jeśli chodzi o wodę to nasza zmywarka zużyje około 10 l na cykl. Obecnie popularne modele zużywają ok. 15 l na cykl (4200 l rocznie). Rocznie oszczędności, dla 280 cykli, przekroczą więc 1400 l! Należy jednak pamiętać, że dane z nowej etykiety energetycznej są liczone wg innej metodologii.