Eksport usług – szansa dla firm budowlanych w kryzysie

Eksport usług - szansa dla firm budowlanych

Eksport usług - szansa dla firm budowlanych

O kryzysie w branży budowlanej mówi się od dawna. Brak planowanych dużych inwestycji w sektorze publicznym, spadek zainteresowania kupnem nieruchomości, zjawisko nadpodaży, która hamuje konieczność budowania nowych mieszkań, brak kontraktów infrastrukturalnych, lecz także wysokie koszty siły roboczej i materiałów budowlanych – to wszystko przyczynia się do powstawania zjawiska niekorzystnego dla pracowników branży – braku odbiorców ich usług.

Kryzys? Jak z nim walczyć?

Firmy muszą znaleźć sposób, by przetrwać trudny okres i utrzymać się na rynku. W jaki sposób? Wielu właścicieli przyznaje, że obecna sytuacja zmusiła ich do znacznego zaniżenia cen swoich usług. Pociąga to jednak za sobą szereg konsekwencji: zmniejszenie ilości zatrudnianych specjalistów, nierzadko spadek jakości wykonywanych prac, brak stabilności finansowej.

Tymczasem na Zachodzie, głównie w Belgii, Niemczech czy Francji, fachowcy branży budowlanej są nieustannie poszukiwani. Tamtejsi inwestorzy cenią doświadczenie firm z Polski, ich zaangażowanie i konkurencyjność cenową, która idzie w parze z wysoką jakością usług.

W jakich sektorach jest najwięcej zleceń?

  • Najwięcej ofert zleceń, które do nas trafiają, dotyczy prac dekarskich. Stanowią one ok. 35% wszystkich ofert – komentuje pracownik działu ofert i wycen firmy KomFort Polska.

Przykładowe zakresy realizacji dotyczą m.in. wymiany całej struktury dachowej lub jej demontażu, wykonania lub wzmocnienia więźby dachowej, wykonania izolacji (w przypadku dachów spadzistych) oraz krycia dachu papą lub blachą cynkową, uszczelniania dachu, izolacji termicznej i akustycznej (w przypadku dachów płaskich). Coraz częściej poszukiwani są też fachowcy, którzy specjalizują się w kryciu dachów łupkiem sztucznym i naturalnym.

Ciekawe propozycje zleceń znajdą też firmy budowlane zajmujące się elewacjami budynków, instalacjami elektrycznymi, montażem paneli fotowoltaicznych i solarów, ogólnymi pracami budowlanymi i wykończeniowymi. Duży potencjał dostrzega się również w branży instalacji chłodniczych dla chłodnictwa przemysłowego i komercyjnego.

 

Najczęściej pojawiający się zakres prac w ofertach zagranicznych to m.in.:

Elewacje budynków:

  • Murowanie/fugowanie fasady
  • Renowacja elewacji
  • Eksport usług - szansa dla firm budowlanych Termoizolacja budynków mieszkalnych
  • Izolacja zewnętrzna +tynk
  • Wykonanie elewacji z płyt ceramicznych

Instalacje elektryczne:

  • Instalacja koryt kablowych
  • Przeciągnięcie kabli

Prace ogólnobudowlane:

  • Prace betonowo murarskie
  • Budowa obiektów od podstaw
  • Murowanie ścian nośnych  

Panele fotowoltaiczne oraz solarne:

  • Montaż paneli na dachu płaskim i spadzistym
  • Montaż paneli na strukturze naziemnej
  • Instalacja paneli na profilach PCV

Wykończenia wnętrz:

  • Prace malarskie
  • Położenie ścianek działowych
  • Tynkowanie i gipsowanie
  • Montaż sufitów podwieszanych*

Jak szukać zleceń za granicą?

Zagranicznych zleceń można szukać samodzielnie m.in. śledząc ogłoszenia na portalach internetowych. Trzeba jednak wykazać się ogromną ostrożnością i zawsze sprawdzać, czy firma poszukująca podwykonawcy posiada zarejestrowaną działalność i czy jest wiarygodna finansowo. Warto też sprawdzić referencje od firm z nią współpracujących. Należy pamiętać też o kilku żelaznych zasadach dotyczących prowadzenia negocjacji i podpisywania umowy, m.in. o tym, by nie podpisywać żadnych dokumentów, które zredagowane są w języku, którego nie znamy.

Rozsądną alternatywą jest skorzystanie z usług firm, które zajmują się kontaktowaniem partnerów budowlanych zainteresowanych wspólną realizacją kontraktów. W zakresie ich kompetencji znajduje się zarówno weryfikacja działalności podmiotu zamawiającego pod względem wiarygodności, wsparcie podczas negocjacji, a także pomoc w organizacji niezbędnych do eksportu usług dokumentów. To duże ułatwienie dla firm, które w ten sposób mogą uniknąć wielu administracyjno-prawnych pułapek, jakie niosą ze sobą formalności związane z delegowaniem.

  • W 2012 roku na podstawie stosownych umów współpracowaliśmy ze 102 firmami budowlanymi z Polski – informuje Jean-Marc Boulier, dyrektor oddziału firmy KomFort we Francji, która specjalizuje się właśnie w delegowaniu polskich firm budowlanych do pracy przy realizacjach zagranicznych.
    Do firm tych przekazaliśmy blisko 300 ofert zleceń budowlanych. Nie wszystkie zostały wykorzystane, niemniej jednak polskie firmy zawarły przy współpracy z nami blisko 200 kontraktów na wykonanie prac w różnych sektorach: ogólnobudowlanym, instalacyjnym, wykończeniowym.

Jak wynika ze statystyk firmy KomFort polskim podwykonawcom zaufało wiele belgijskich, francuskich i luksemburskich firm, a zainteresowanie współpracą z nimi wciąż rośnie, ze względu na dobrą opinię, jaką cieszą się fachowcy budowlani z Polski za granicą.

  • W bazie naszych ofert najwięcej, bo prawie 50% zleceń pochodzi z Belgii, 30% z Luksemburga, a blisko 20% z Francji – informuje dział ofert i wycen firmy KomFort Polska.

Pojawia się też coraz więcej inwestorów niemieckich, którzy poszukują solidnego partnera wśród polskich firm budowlanych.

Eksport usług daje duże szanse rozwoju, zdobycia nowego doświadczenia i kontraktów. Zazwyczaj firmy, które raz sprawdzą się na zagranicznym rynku, mają duże szanse na pozyskanie nowych kontraktów. Warto sprawdzić, co ma do zaoferowania rynek zachodni i zastanowić się nam możliwością świadczenia usług na rynkach innych krajów europejskich.  

* na podstawie analizy ofert znajdujących się w bazie firmy KomFort Polska