Ochrona przed polem elektromagnetycznym – od 1 lipca obowiązywać będzie dyrektywa określająca poziom jego oddziaływania

Ochrona przed polem elektromagnetycznym - od 1 lipca obowiązywać będzie dyrektywa określająca poziom jego oddziaływania

Już 1 lipca b.r. wchodzi w życie Dyrektywa UE, dotycząca ochrony pracowników przed polami elektromagnetycznymi, która porusza kwestię minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników narażonych na działanie pola elektromagnetycznego. Dokument może mieć wpływ na zmianę dotychczas obowiązujących zasad BHP w krajach członkowskich.

Co to jest pole elektromagnetyczne?

Pole elektromagnetyczne (pole EM) to zjawisko występujące naturalnie w przyrodzie. Jednak rozwój elektryfikacji sprawi, że coraz częściej mamy do czynienia ze sztucznymi źródłami pola EM, do których należą m.in. linie wysokiego napięcia, wieże telefonii komórkowej. Jego źródłem są również instalacje elektryczne i przewody.

Elektrosmog nie jest obojętny dla zdrowia

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z dn. 26 czerwca 2013 r. jest dokumentem, który zwraca uwagę na szkodliwość pola elektromagnetycznego na zdrowie i bezpieczeństwo człowieka. Znajdują się w niej minimalne wymagania dotyczące ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, którzy są szczególnie narażeni na działanie pola magnetycznego. Dyrektywa określa wartości Granicznego Poziomu Oddziaływania (GPO) dla pól elektromagnetycznych i dodaje, że ich przekroczenie może mieć wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Zwraca również uwagę na bezpośrednie konsekwencje oddziaływania pola elektromagnetycznego na człowieka – ciągle brakuje badań na temat długofalowych skutków.

W dyrektywie wskazano skutki działania pola elektromagnetycznego. Są nimi skutki:

  • termiczne,
  • biofizyczne – zawroty, bóle głowy, mdłości, zaburzenia nastroju, przewlekłe zmęczenie, bezsenność, zakłócenia rytmu serca, zakłócenia pracy mięśni, mózgu i innych narządów.

Negatywny wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka potwierdza też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Badania przeprowadzone przez WHO na potrzeby publikacji Extremely low frequencies (Pola skrajnie niskich częstotliwości) potwierdziły wpływ pól EM na zdrowie człowieka. WHO sklasyfikowało pola elektromagnetyczne jako potencjalnie rakotwórcze dla człowieka.

Czy Dyrektywa wpłynie na poprawę elektrohigieny wśród pracowników?

„Dyrektywa PE może wpłynąć na zmianę myślenia w kwestii bezpieczeństwa pracowników. Poprawa elektrohigieny może być realizowana na wiele sposobów – na przykład poprzez wybór sprzętu emitującego słabsze pole elektromagnetyczne czy powszechne stosowanie znaków ostrzegawczych w miejscach, gdzie promieniowanie jest szczególnie wysokie. Koniecznością może okazać się również stosowanie ekranów czy blokad zmniejszających emisję PEM.” – mówi Mirosław Mikołajczyk, pracownik dozoru technicznego w branży elektrycznej.

Europejska dyrektywa jest przykładem działań podjętych na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie ochrony przed polami elektromagnetycznymi. Nawet jeżeli zalecenia UE nie ulegną natychmiastowemu wdrożeniu, dyrektywa uwrażliwia na problem elektrosmogu. A większa świadomość pozwala podejmować konkretne działania.

źródło: Noem