Wystartowała Fasada Roku 2020

0
Fasada Roku 2020

Po raz kolejny objęliśmy Patronatem Medialnym konkurs Fasada Roku, który właśnie się rozpoczyna. W szranki do walki o ten tytuł już po raz czternasty staną elewacje z całego kraju. Celem plebiscytu jest wyłonienie pięciu zwycięzców w różnych kategoriach, co stanie się dla nich otwarciem drogi do rozgrywki międzynarodowej na poziomie Baumit Life Challenge. Gotowi do startu? Zaczynamy Fasadę Roku 2020.

Fasada Roku – z kart historii

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2007 r. Organizatorzy od początku stawiali na promowanie ciekawej architektury idącej w parze z wysokimi standardami budowlanymi. Wydarzenie powstało także po to, aby udowodnić, że elewacja odgrywa bardzo istotną rolę wpływającą na jakość otoczenia, w którym każdy z nas funkcjonuje. Oczywiście przekłada się to również na komfort życia. Jesteśmy Patronem Medialnym już po raz drugi. Pierwsza edycja w której wzięliśmy udział pobiła wszelkie rekordy frekwencji – na starcie zgromadziło się 226 elewacji. Nie bez znaczenia pozostaje również znamienite grono jury. Taki duet sprawia, że Fasada Roku, to jedno z najważniejszych i najbardziej poważanych wydarzeń w branży architektonicznych.

Fasada Roku

Fasada Roku 2020 – jakie obiekty można zgłaszać do konkursu?

Do tegorocznej edycji można zgłaszać obiekty, które zostały realizowane od 01.01.2019 r. do 30.09.2020 r. Elewacje, które wykonane zostały w technologii Baumit (kompletny system ocieplenia, system tynków z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych) można zgłaszać jak co roku w 5. kategoriach:

  • budynek jednorodzinny nowy,
  • budynek wielorodzinny nowy,
  • budynek po termomodernizacji,
  • budynek niemieszkalny nowy
  • budynek zabytkowy po renowacji.

Jakie są warunki dopuszczenia obiektów do konkursu i kto może je zgłaszać?

Warunkiem dopuszczenia obiektu do rywalizacji jest ukończona w 100% elewacja – łącznie z elementami wykończenia, takimi jak barierki, balustrady, tarasy, strefa cokołowa. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od architektów, projektantów, biur projektowych lub architektonicznych, a także prywatnych i instytucjonalnych inwestorów oraz wykonawców.

Aby zgłosić obiekt należy wejść na stronę: www.fasadaroku.baumit.com na której znajduje się formularz konkursowy. Wypełniając go należy dołączyć minimum 5 zdjęć o rozdzielczości min. 2400x1600px. Muszą one prezentować obiekt względem ulicy, a ponadto wszystkie jego strony. Konieczne jest też ukazanie detali wykonania zasadniczych partii wykończenia. Uwaga! W przypadku kategorii „budynek zabytkowy po renowacji” i „budynek po termomodernizacji” należy dołączyć również zdjęcia obrazujące go zarówno przed rozpoczęciem prac, jak i po ich zakończeniu. Termin zgłaszania obiektów upływa 30 września 2020 r.

Fasada Roku

Fasada Roku – kto ma szansę na wygraną? Jakie nagrody są przewidziane?

Jak co roku odpowiedź na pytanie, jakie elewacje mają szansę na wygraną jest jedno: wygrają najlepsze! Wyboru dokonają członkowie jury, w skład którego wejdą wybitni architekci, działacze i przedstawiciele mediów branżowych. Jakie czynniki wezmą pod lupę? Przede wszystkim dbałość o detale, a ponadto strukturę oraz kolorystykę danej elewacji. Nie bez znaczenia jest także jej relacja z otoczeniem. Jeśli chodzi o obiekty, które przeszły renowację, bardzo ważny będzie także aspekt dotyczący poszanowania jego tradycji historycznej. Planowane ogłoszenie wyników, to listopad 2020. Zwycięstwo na poziomie krajowym, oprócz prestiżowego tytułu Fasada Roku 2020 i nagrody finansowej w wysokości 10 000 zł, przełoży się na automatyczną kwalifikację do międzynarodowej odsłony konkursu – Baumit Life Challenge, z jeszcze wyższą pulą nagród.

Internauci mają głos – „Wyróżnienie Internautów”.

Jak co roku Internauci mają wpływ na to, kto zwycięży. Głosowanie wystartuje 1.05.2020 r. i potrwa do 31.10.2020 r. Wystarczy w tym czasie odwiedzić stronę www.fasadaroku.baumit.com i oddać głos na swojego faworyta, albo na większą ilość zgłoszonych obiektów. Będzie można przyznać im punkty w skali od 1 do 5. Projekty, które w swojej grupie zdobędą najwięcej głosów zostaną odznaczone specjalnym „Wyróżnieniem Internautów”.

Organizatorem konkursu jest Marka Baumit.