Wystartowała 13. edycja konkursu Fasada Roku 2019

0
Konkurs Fasada Roku 2019

Fasada Roku – chyba nie musimy przedstawiać konkursu, który w branży funkcjonuje już od 2007 r. Promowanie ciekawej architektury, wysokich standardów budowlanych i podkreślenie znaczenia elewacji w procesie kształtowania otaczającego nas krajobrazu – to tylko nieliczne z jego założeń. Dla kogo trzynastka okaże się szczęśliwa? Już niebawem się o tym przekonamy. Póki co, zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu jako jego Patron Medialny.
Za sprawą tegorocznej edycji już po raz 13-ty nagrodzone zostaną najlepsze realizacje budowlane z fasadą wykończoną w technologii Baumit, przez którą rozumie się system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem.

Fasada Roku 2019 – 5 kategorii, 5 zwycięskich obiektów

Rywalizacja o miano Fasady Roku 2019 rozpoczęła się 1.04.2019 r. Projekty można zgłaszać w 5 kategoriach: „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek niemieszkalny” i „budynek zabytkowy po renowacji”.

Pierwsza faza konkursu należy do architektów, wykonawców i inwestorów, którzy mają czas do 30 września 2019 r., aby wejść do gry o prestiżowy tytuł, premię w postaci 10 000 zł i prawo startu w międzynarodowej odsłonie konkursu – Baumit Life Challenge, z jeszcze wyższą pulą nagród. Decyzja o zgarnięciu puli nagród należy do jury w skład którego wchodzą cenione autorytety z branży architektonicznej i budowlanej. Jak oceniane będą poszczególne kandydatury? Przede wszystkim istotna będzie dbałość o detale, kolorystyka oraz struktura elewacji. Nie bez znaczenia jest również jej relacja z otoczeniem, a przypadku obiektów po renowacji – również poszanowanie ich historycznej tradycji.

Fasada Roku 2019 – zgłoszenia

Konkurs Fasada Roku 2019

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz elektroniczny, który dostępny jest na stronie www.fasadaroku.pl. Ważne, aby do zgłoszenia dołączyć co najmniej 5 zdjęć (min. 2400×1600 px), na których widoczny będzie obiekt względem okolicy, wszystkie jego strony oraz detale wykonania zasadniczych partii wykończenia. W przypadku kategorii „budynek zabytkowy po renowacji” i „budynek po termomodernizacji” pamiętajmy o dołączeniu fotografii prezentujących zgłaszany obiekt przed i po metamorfozie.

Fasada Roku 2019 – głos mają także Internauci

Wzorem ubiegłych lat swój niezależny ranking stworzą także internauci. Entuzjaści architektury będą mogli wskazać swoich faworytów poprzez głosowanie online, które zostanie uruchomione 1.05.2019 na oficjalnej stronie konkursu. Każdy będzie miał do rozdysponowania 5 głosów – po jednym w każdej kategorii. Plebiscyt potrwa do 31.10.2019. Obiekty, które spotkają się z największym uznaniem społeczności internetowej zostaną uhonorowane specjalnym „Wyróżnieniem Internautów”.

Nad 13. edycją konkursu patronat honorowy objęła Fundacja Twórców Architektury, z pewnością nie będzie dla nikogo pechowa, a zwyciężą jak zwykle najlepsi. Czas start!