Jaki lakier do drewnianych schodów?

Jaki lakier do drewianych schodów?

Najczęściej schody w domu wykańczane są drewnem. Jest to miejsce, które poddawane jest dość intensywnej eksploatacji. Są także bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania i otarcia. Jak je zabezpieczyć, aby długo zachowały dobry wygląd?

Schody wykonuje się z takich gatunków drewna jak dąb, buk, jesion czy modrzew. Dużą popularność zyskują egzotyczne rodzaje drewna m.in. merbau, teak czy jatoba. Są one jednak droższe niż krajowe. Wybór surowca przesądzi nie tylko o estetyce wnętrza, ale też o doborze zabezpieczenia.

Dobierajmy środek do gatunku drewna i rodzaju powierzchni

Drewno twarde lub miękkie, egzotyczne lub krajowe. Niezależnie od tego, na co postawimy, musimy pamiętać, że schody wymagają bardzo trwałego zabezpieczenia. Potrzebujemy więc środka o dużej wytrzymałości.

Na sośnie czy świerku, a więc drewnie miękkim, doskonale sprawdzą się lakiery. W przypadku twardych gatunków krajowych i egzotycznych możemy postawić zarówno na lakier, jak i na olej. Jeśli zdecydowaliśmy się na egzotykę, miejmy na uwadze, że gatunki te mają zazwyczaj dużą ilość substancji oleistych, które zmniejszają przyczepność lakieru. Konieczne może być więc zastosowanie gruntu odcinającego. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć rady u producenta.

Unikajmy środków uniwersalnych i czytajmy etykiety

Może nam się wydawać, że środki uniwersalne to dobre rozwiązanie. Najczęściej decydują się na nie ci użytkownicy, który nie czują się pewnie przy sklepowej półce. Jeśli jednak jeden środek jest rekomendowany do każdej powierzchni, to powinniśmy się spodziewać, że prawdopodobnie nie sprawdzi się na żadnej. Jeśli czujemy się zagubieni wśród różnych rodzajów produktów, przeczytajmy etykietę. Sprawdźmy rekomendacje producenta. Szukajmy takich preparatów, które są zalecane jako najlepsze do ochrony schodów.

Co na schody, czyli Polacy kochają lakier

Zwyczajem w polskich domach jest malowanie schodów tym samym środkiem, którym zabezpieczona jest podłoga, a tu króluje lakier. Jak wynika z badania przeprowadzonego w zeszłym roku na zlecenie firmy Altax*, 42% Polek i Polaków do pomalowania podłóg wybrałoby właśnie ten środek. Nic dziwnego – z jednej strony lakier doskonale zabezpiecza drewno, z drugiej daje przyjemny dla oka efekt estetyczny.

Jaki lakier do drewianych schodów?

Jak przygotować powierzchnię do lakierowania i jak nakładać produkt, by uzyskać najlepszy efekt?

1. Należy zadbać, aby drewno było oszlifowane, suche i czyste. To bardzo ważne, jeśli chcemy by produkt dobrze pokrył powierzchnię. W czasie malowania lakier należy mieszać co kilka minut.

2. Nakładane warstwy powinny być jak najcieńsze. Możemy tu użyć pędzla, wałka lub aplikatora, przeznaczonego do nakładania lakieru, który jest w ofercie niektórych producentów. Pamiętajmy, że wałek sprawdzi się tylko przy lakierze bezbarwnym.

3. W zależności od rodzaju produktu, którego użyliśmy, drewno pozostawiamy do wyschnięcia na 2 godziny (produkty wodne) lub na około 12 godzin (produkty rozpuszczalnikowe) w temp. 20°C. Dopiero po tym czasie możemy nakładać kolejną warstwę.

4. Jeżeli po nałożeniu pierwszej warstwy z drewna podniosą się mikrowłókna, można je usunąć przecierając powierzchnię drobnym papierem ściernym (200-240) lub specjalną włókniną. Następnie należy powierzchnię dokładnie oczyścić z pyłu.

5. Kolejne warstwy nakładamy w ten sam sposób, co pierwszą. Pozostawiamy drewno do całkowitego wyschnięcia – 12-15 godzin w temp. 20°C.

źródło: Altax