Sekrety dobrej fugi

Sekrety dobrej fugi. Fot. Atlas

Jaka powinna być idealna fuga? Trwała, elastyczna, współpracująca zarówno z podłożem, jak i okładziną – nie tylko w miejscach suchych, ale i w narażonych na dużą wilgotność, a nawet na bezpośrednie działanie wody, jak kabiny prysznicowe, tarasy i balkony. 

Jeśli chodzi o trwałość fugi, ważnym parametrem jest jej niska nasiąkliwość. Dzięki temu woda pozostaje na jej powierzchni, nie wnikając w podłoże. Mokre powierzchnie można wytrzeć, bądź poczekać, aż same odparują, bez obaw o kondycję spoiny.

Dla tych, którzy cenią sobie trwałość i jakość w każdym szczególe, istotna jest również ochrona koloru. Specjalne formuły przedłużają „żywotność” i zapobiegają powstawaniu wysoleń. Fuga nie blaknie, nie traci intensywności barwy przez długie lata.

Decydując się na wybór fugi, warto też zwrócić uwagę na łatwość jej przygotowania.

Fugę powinien cechować także szeroki zakres stosowania: do wąskich i szerokich  spoin, wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Bardzo istotną cechą tej fugi jest jej elastyczność. Im większa, tym trwalsza i bardziej odporna na naprężenia będzie spoina wykonana przy jej użyciu. Dlatego fugi wysokoelastyczne najlepiej sprawdzają się w miejscach narażonych na częste i duże zmiany temperatury: na balkonach, tarasach, a także na ogrzewaniu podłogowym.