ABC oświetlenia – pokój dziecięcy

oświetlenie pokoju dziecięcego

Odpowiednio dobrane oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów pokoju dziecka.

W naszym domu czy mieszkaniu na ogół wykorzystujemy każdy rodzaj oświetlenia. Dzięki aranżacyjnej grze światłem możemy zaakcentować detale, wydobyć je z otoczenia, powiększyć optycznie przestrzeń, wprowadzić ciepłą atmosferę i zapewnić poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Najszybciej wyczuwają to dzieci, zwłaszcza w swoim królestwie.

Światło górne w roli głównej

Pokój dziecięcy różni się od reszty pomieszczeń. To miejsce niezwykłe, skrojone na miarę potrzeb i wyobraźni małego mieszkańca. Tu każdy detal ma znaczenie. Dlatego aranżując dziecięcą przestrzeń warto zadbać nie tylko o odpowiedni kolor ścian czy dobór mebli, ale przede wszystkim należy zatroszczyć się o prawidłowe oświetlenie. Główną rolę odgrywa tu światło górne. Powinno być ono wystarczająco jasne i równomiernie rozproszone. Dobrze jeśli swoją barwą przypomina światło słoneczne. Warto też, aby było wyposażone w regulację intensywności świecenia. Wybierając lampę sufitową pamiętajmy, że ma ona dawać dużo jasnego światła oświetlając jak największą część podłogi, na której dzieci najchętniej się bawią.

Nastrojowo i bezpiecznie

Małe dzieci często boją się ciemności, dlatego przy łóżku malucha warto umieścić lampkę nocnego czuwania. W tego typu  oświetleniu przyda się energooszczędne źródło światła typu LED. – Produkty oświetleniowe wykorzystujące technologię LED oprócz oszczędności energii, mają jeszcze jedną bardzo ważną cechę, mianowicie są bezpieczne dla dzieci. Nie nagrzewają się, zasilane są prądem o bardzo niskim napięciu, a do tego są odporne na uszkodzenia mechaniczne – mówi Maciej Kędzior z firmy Kobi Light. Diody LED wykorzystywane są do aranżacji różnych pomieszczeń (salonów, łazienek czy kuchni), ale równie dobrze sprawdzą się w pokoju dziecięcym, gdzie mogą stanowić przepis na stworzenie idealnej atmosfery. Do wyboru mamy punktowe oprawki, całe listwy lub funkcjonalne taśmy LED–owe.

Nauka przy jasnym świetle

W przypadku oświetlenia biurka, bardzo istotne jest, aby źródło światło było odpowiednio umiejscowione tj.: ok. 40 cm od środka zasadniczego pola pracy, ok. 40 cm przed pracującym (licząc od przedniej krawędzi stołu) oraz ok. 35 cm nad płaszczyzną biurka. Lampki biurkowe powinny być usytuowane tak, aby światło w przypadku dziecka praworęcznego padało z lewej strony i analogiczne w odwrotnym przypadku. Często popełnianym błędem jest ustawianie lampki za plecami siedzącego przy biurku dziecka. Podczas nauki oraz korzystania z komputera należy używać jednocześnie światła ogólnego, a lampy ustawić tak, by światło nie powodowało odblasków na monitorze.

Oświetlenie w pokoju dziecięcego spełnia wiele funkcji. Dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, aby było ono odpowiednio dobrane i właściwie ustawione. Dzięki temu wzrok naszego dziecka nie będzie się męczył, a ono samo będzie czuło się bezpiecznie i przytulnie w swoim pokoju.