Wykładzina do przedszkola i szkoły – jak ją wybrać?

0

Przedszkole czy szkoła to miejsca, w których podłogi są użytkowane bardzo intensywnie. Jakie zatem wybrać, na jakie cechy produktu zwracać uwagę, jakie rodzaje wykładzin sprawdzą się w tych typach pomieszczeń?

Warto zacząć od tego, że wykładzina przeznaczona do domowego użytku w szkole czy przedszkolu na pewno się nie sprawdzi. Szkoła i przedszkole są obiektami użyteczności publicznej, dlatego kiedy zarządzający nimi decydują się na remont, powinni zwrócić uwagę, aby wybierane przez nich materiały budowlane spełniały wymogi stawiane przez prawo i służyły przez długi czas.

Wykładzina – atesty i normy

Wykładziny stosowane w obiektach użyteczności publicznej muszą posiadać wymagane prawem atesty. Zalicza się do nich Deklarację Zgodności CE – czyli dokument zaświadczający o zgodności produktu z normami Unii Europejskiej, atest na trudnozapalność – potwierdzający, że podczas ewentualnego pożaru ogień nie będzie się rozprzestrzeniał po wykładzinie, a paląca się wykładzina nie będzie wydzielała trujących oparów, atest higieniczny wydawany przez Państwowy Instytut Higieny oraz certyfikat antypoślizgowościDynamiczny Współczynnik Tarcia. Zastosowanie wykładzin, które spełniają powyższe normy sprawi, że będą służyły nam przez lata i unikniemy problemów w przypadku kontroli inspektorów BHP.

Wykładzina – walory zdrowotne i użytkowe

Wykładzina w szkole i przedszkolu codziennie jest poddawana nie lada testom na wytrzymałość – szuranie, bieganie, przesuwanie mebli – to czynności wielokrotnie wykonywane przez dzieci i młodzież. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, żeby wybierane przez nas podłoże cechowała odporność na zabrudzenia i możliwość łatwego czyszczenia. Dlatego w pomieszczeniach narażonych najczęściej na zabrudzenia, takich jak korytarze, łazienki oraz sale lekcyjne w szkołach dobrze sprawdzi się wykładzina PVC. Nie oznacza to, że podłoże będzie monotonne – na rynku dostępne są materiały, które umożliwiają ułożenie dowolnych wzorów na podłodze.

Natomiast w przedszkolu, w sali, w której dzieci bawią się na podłodze warto wybrać wygodniejsze, miękkie materiały. W takim przypadku dobrze sprawdzi się przyjemna w dotyku wykładzina pętelkowa. Najlepiej wybrać taką, która jest wyposażona w specjalny podkład. Dzięki temu podłoże będzie miękkie i odporne na przedostawanie się kurzu z posadzki oraz wnikanie zabrudzeń pod wykładzinę.

Wykładzina – nauka przez zabawę

O ile w szkolnych salach lekcyjnych kolory i wzory wykładziny podłogowej nie powinny rozpraszać uczniów, o tyle w przypadku przedszkoli jest odwrotnie. Warto zastosować tutaj materiały o różnorodnej fakturze i kolorach. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku tzw. płytki dywanowe, które umożliwiają stworzenie oryginalnych wzorów na podłodze. Od tzw. szachownicy, poprzez ciekawe wzory, do wyznaczenia stref komunikacyjnych, czy zabawy i nauki. Dodatkową zaletą płytek jest możliwość wymiany fragmentu wykładziny w przypadku zabrudzenia lub uszkodzenia.