Wózek paletowy dobrany do potrzeb

wozek paletowy dobrany do potrzeb

Wózki paletowe są podstawowym i niezbędnym narządzeniem pracy przy załadunku i rozładunku. Ich zakup powinien być zatem przemyślany i dopasowany do potrzeb danego miejsca użytkowania.

Od wyposażenia magazynu zależy szybkość i bezpieczeństwo realizowanych w nim zadań. Jak pokazuje ubiegłoroczne badanie zrealizowane przez Logisys „Inwestycja w magazyn – doświadczenia polskich firm”, do najważniejszych celów inwestycji w obszarze logistyki należy rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych (54% wskazań) oraz ograniczenie kosztów magazynowania (28%). Zakup odpowiednich wózków paletowych z pewnością może pomóc w realizacji tych celów, ponieważ są one czynnikiem kluczowym, determinującym sprawną obsługę załadunku i rozładunku. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń różniących się parametrami oraz właściwościami. Jak wybrać to najbardziej odpowiednie?

Rodzaje wózków paletowych

Wózki paletowe można podzielić przede wszystkim na paleciaki ręczne oraz paleciaki elektryczne. Jak oceniają eksperci z firmy AJ Produkty, najważniejszą cechą ręcznych wózków paletowych jest wysoka trwałość i wytrzymałość, a także możliwość pracy na zewnątrz, nawet przy bardzo wysokich oraz niskich temperaturach. Z uwagi na konieczność użycia siły mięśni, nie nadają się jednak do transportu większych gabarytowo i ciężkich ładunków. Elektryczne wózki paletowe to bardzo dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie często transportowane są ładunki o dużych gabarytach. W takich miejscach wózek z napędem znacznie usprawnia pracę i stanowi niemałe ułatwienie dla pracowników.

Na rynku dostępne są także wózki wyposażone w wagę, które w szybki i prosty sposób umożliwiają zważenie towaru na paletach. Aby zważyć towar na palecie, wystarczy podjechać wózkiem pod paletę i w ciągu chwili otrzymujemy wynik pomiaru. Jak oceniają eksperci z Aj Produkty, paleciaki ręczne lub paleciaki elektryczne z funkcją ważenia mogą być używane w różnych częściach magazynu: na rampie, przy załadunku i rozładunku lub bezpośrednio w samochodzie dostawczym. To bardzo duża zaleta względem wag stacjonarnych, szczególnie po uwzględnieniu faktu, że wózki wyposażone w wagę dysponują dokładnością nawet do 1,5 kg przy ładunku o masie 1600–2000 kg.

Konstrukcja i koła

W zależności od docelowego przeznaczenia, wózki paletowe mogą być różnie wyposażone i wykończone, co ma wpływ na ich funkcjonalność i zastosowanie. Jedną z głównych cech wózków paletowych jest ich nośność. Zazwyczaj osiąga ona wartość do 2,5 t , ale producenci oferują również urządzenia z udźwigiem maksymalnym przekraczającym 3 tony.

Od maksymalnego udźwigu zależy także długość oraz szerokość wideł. Długość waha się od 800 mm do nawet 2000 mm. Krótkie widły umożliwiają podjęcie palet w poprzek, zaś przy pomocy długich wideł paletę można je podnosić także wzdłuż. W przypadku rozstawu, jego standardowa wartość to 520–550 mm. Im będzie on mniejszy (140 mm–450 mm), tym większa jest zwrotność wózka, lecz zmniejsza się jego stabilność. Duża szerokość wideł (680 mm) umożliwia transport skrzyniopalet oraz palet przemysłowych. Minimalna wysokość wideł wynosi ok. 80–90 mm, natomiast maksymalna – do 200 mm.

Koła

Kółka nylonowe idealnie nadają się do twardych nawierzchni, dlatego stosowane są do pomieszczeń wymagających wysokiego standardu higieny (branża FMCG). Jednak nylon jest materiałem kruchym, w związku z tym jest mało odporny na uszkodzenia. Ma niewielkie opory toczenia, ale jest głośny podczas prowadzenia. Jako że kółka nylonowe pozbawione są felg, są łatwe do utrzymania w czystości i cechują się niewielką ceną.

Koła z gumy dobrze amortyzują naciski, pokonując nierówności. Nie nadają się jednak do pomieszczeń wymagających zachowania wysokiej higieny, ponieważ zostawiają ślady. Zalecane są do miękkich i delikatnych nawierzchni oraz do przewożenia ładunków o masie do 1000 kg. Wózki paletowe mogą również być wyposażone w koła z poliuretanu, które są sprężyste, mają małe opory toczenia i są ciche podczas prowadzenia. Są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem do wszystkich zastosowań, jednocześnie nadają się do dużych obciążeń.

Wybór wózka paletowego jest kluczowy dla sprawnego zarządzania logistyką, niezależnie od miejsca, w którym transportowane są towary. Jak widać, możliwości wyboru jest wiele, stąd zakup warto przemyśleć. Poza ceną, istotne są takie aspekty, jak funkcjonalność wózka, jego trwałość, oraz warunki pracy – rodzaj ładunku, jego masa, płeć użytkownika czy lokalizacja.

art.sponsorowany