Wkręty do płyt OSB

Wkręty do płyt OSB

Montaż płyt OSB przy pomocy wkrętów jest o wiele bezpieczniejszy od stosowania gwoździ. Dobór właściwego produktu może przesądzić o trwałości całej konstrukcji. Szczególnie warto zwrócić uwagę na długość, rodzaj gwintu, nacięcie i kształt łebka wkręta.

Wkręty to inaczej łączniki w dociskowym połączeniu śrubowym. Używa się ich do spajania dwóch powierzchni, np. płyty OSB z innym, drewnianym elementem. Symetryczne i gęste rozmieszczenie łączników gwarantuje stabilność podłogi i ścian. Co do zasady, wkręty rozmieszcza się co 30 cm w środkowej części płyt i co 15 cm na obwodzie. Nie powinny natomiast znajdować się bliżej niż 1 cm od krawędzi powierzchni. Jak widać montaż płyty jest stosunkowo prosty, ale przed przystąpieniem do niego warto wybrać odpowiednie wkręty. Żeby tego dokonać należy przyjrzeć się najważniejszym parametrom łączników.

Długość

Należy dobierać wkręty do płyty, nigdy odwrotnie. Dopiero znając grubość wykorzystywanego drewna, można dopasować do niego odpowiednie łączniki. Do montażu należy stosować wkręty do drewna z białym lub żółtym ocynkiem. Łączniki powinny być co najmniej 2,5 dłuższe od grubości mocowanej płyty. Przestrzeganie tej podstawowej zasady powinno zapewnić trwałość konstrukcji połączonych elementów.

Duże znaczenie przy wyborze produktu ma również stosunek długości gwintu do pozostałej części wkręta. Przy mocowani drewna do drewna powinien wystarczyć wkręt wyposażony w gwint wypełniający połowę jego długości. Czasami jednak, zwłaszcza przy łączeniu płyt OSB z grubszymi podestami, niezbędny okazuje się wkręt z tzw. pełnym gwintem. Poniżej przyjrzano się zaletom poszczególnych rodzajów łączników.

Pełny gwint

Pełny gwint, czyli taki, który wypełnia całą długość wkręta, stosuje się przy wzmacnianiu nacisku poprzecznego. W porównaniu z wkrętami o gwintach częściowych, te z pełnymi wytrzymują ogromne siły ściskające i rozciągające. Przy odpowiedniej długości mają ponadto rozszerzone spektrum zastosowań. Mogą m. in. stanowić alternatywę dla połączeń kołkowych, łączników ciesielskich oraz wzmocnień poprzecznych, dokonywanych poprzez naklejanie płyt usztywniających.
Wkręty z pełnym gwintem są wygodne w montażu – nie wymagają wstępnego nawiercenia. Cechuje je także większa odporność na wyrywanie. Dzięki nim można zmniejszyć zużycie końcówek wkrętarki – do penetracji drewna nie potrzebują dużych nakładów mocy. Nie są jednak zalecane w przypadku tymczasowych konstrukcji ponieważ ich zdemontowanie jest bardzo trudne.

Całkowicie gwintowane wkręty do drewna Valuec, z łbem stożkowym TX, z żółtym ocynkiem dobrze sprawdzają się w trwałych, niewymagających demontażu konstrukcjach. Więcej na ich temat można przeczytać tutaj: www.legallais.pl/produkt/wkrety-do-drewna–z-lbem-stozkowym-tx-calkowicie-gwintowane-ocynk-zolty-valuec/1097

Niepełny gwint

Główną zaletą łączników o niepełnym gwincie jest to, że górna część wkręta (bez gwintu) po przykręceniu sprawia, że dolny materiał zostaje przyciągnięty do góry (czyli do montowanych płyt OSB), tworząc mocne, stabilne podłoże. Wkręt z niepełnym gwintem jest także znacznie łatwiejszy w demontażu, więc sprawdza się w tymczasowych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Jest stosowany do lżejszych, bardziej miękkich materiałów (cieńszych płyt OSB), przy których użycie wkrętów o pełnym gwincie wiązałoby się z niebezpieczeństwem zniszczenia tworzywa. Dobrej jakości łączniki o niepełnym gwincie to m.in. wkręty do drewna  Illiec, z łbem stożkowym TX oraz z białym ocynkiem. Charakteryzuje je wysoka jakość, stosowane są głównie do płyt wiórowych. Dodatkowo zaostrzona końcówka z rowkiem tnącym zmniejsza pękanie drewna. Więcej informacji na temat wkrętów Illiec można znaleźć tutaj:
www.legallais.pl/produkt/wkrety-do-drewna–z-lbem-stozkowym-tx-niepelny-gwint-ocynk-bialy-illiec/1098

Nie dla gwintu metrycznego

Gwint metryczny to podstawowy, znormalizowany gwint złączny. Jego zaletą jest co prawda duża wytrzymałość, ale jego samohamowność sprawia, że nie nadaje się do łączenia drewna. Niedokładne osiowanie tego typu gwintu sprawia dużą trudność przy montażu. Tylko karby tnące umieszczone pod kątem łamią wiór powstający przy wkręcaniu i zapobiegają rozszczepieniu drewna. Warto o tym pamiętać i wystrzegać się gwintów metrycznych przy kupowaniu wkrętów do płyt OSB. Dobrym przykładem gwintu z położonymi pod kątem karbami tnącymi jest wkręt montażowy z łbem stożkowym białym TX30 Ar-Mobic:
www.legallais.pl/produkt/wkrety-montazowe-z-lbem-stozkowym-bialym-tx30-ar-mobic/1102

Wybór nacięcia

Każdy wkręt do drewna powinien składać się z gwintowanego trzonu o lekko stożkowym kształcie oraz z łebka z nacięciem. Spiczasty czubek umożliwia łatwe wbicie łącznika w materiał, a odpowiednie nacięcie, najczęściej krzyżowe, wkręcenie przy pomocy śrubokręta. Do wykonania operacji można użyć także wkrętarki akumulatorowej, która z pewnością przyspieszy całą pracę. Wtedy koniecznie należy dobrać rodzaj wycięcia w łebku wkręta do rodzaju używanego sprzętu. Można wyróżnić następujące rodzaje nacięć:

  1. PZ – krzyżowe
  2. proste
  3. sześciokątne (imbusowe)
  4. Torx (gwiazdka)

Dobierając odpowiednie cięcie wkręta należy kierować się przede wszystkim wygodą wkręcania. Najbardziej uniwersalne wydaje się nacięcie PZ – większość wkrętarek jest wyposażona w wiertło tego typu. Warto jednak zwrócić uwagę na inne sposoby przykręcania. Nacięcia torx stabilizują wiertło we wkręcie, a tym samym przyspieszają wykonanie operacji. Tego typu nacięcia są stosowane m.in. we wkrętach montażowych z łbem walcowym TX25 Ar-Mobic.

Kształt łebka

Łebki wkrętów mogą mieć różne kształty. W sprzedaży są dostępne następujące:

  • walcowy płaski
  • stożkowy płaski
  • walcowy soczewkowy
  • stożkowy soczewkowy
  • kulisty
  • bez łebka

Jeśli płyty OSB mają zostać zamontowane na stałe najlepszym rozwiązaniem są łebki stożkowe płaskie. Z jednej strony dobrze układają się z powierzchnią płyty, sprawiają, że wkręt idealnie licuje z podłożem. Z drugiej strony frezujące żebra znajdujące się pod główką ułatwiają ich trwałe osadzenie. Łebki stożkowe płaskie zastosowano m.in. we wkrętach do drewna A2 Illiec: www.legallais.pl/produkt/wkrety-do-drewna-pz-niepelny-gwint-a2-illiec/1096

Przy wyborze wkręta warto wziąć pod uwagę opisane powyżej parametry. Rozważenie każdego z osobna umożliwi wybór najlepszego produktu.

Wkręty do płyt OSB