Wiosna w ogrodzie – jak pielęgnować ogród po zimie?

pielęgnacja ogrodu po zimie

Rozpoczynająca się wiosna, mimo często kapryśnej pogody, to idealny czas na to, aby rozpocząć prace w ogrodzie, a tym samym, przygotować się do nowego okresu wegetacji. Jakie prace ogrodowe powinno się wpisać do harmonogramu, aby odpowiednio pożegnać zimę w ogrodzie?

Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Osłony z drzew i krzewów należy zdjąć dopiero wówczas, kiedy prognozy pogody nie przewidują pojawienia się przymrozków. Wiosna, to moment na to, aby prowadzić cięcia sanitarne drzew ozdobnych, jak i działania formujące je. Trzeba wiedzieć, że nie ze wszystkimi należy przeprowadzać tego typu zabiegi. W tym wypadku mowa np. o magnolii. Odnośnie do cięcia krzewów, to pierwszym krokiem na tej drodze powinno być sprawdzenie terminu w jakim należy wykonać taki zabieg w przypadku poszczególnych gatunków. Unikajmy np. cięcia przed ich kwitnieniem. Mowa na przykład o hortensji ogrodowej. Powód? Możemy pozbawić je pąków kwiatowych, a więc krzew może po prostu nie zakwitnąć. Wniosek? Rośliny kwitnące na pędach dwuletnich wymagają cięcia zaraz po kwitnieniu, nigdy przed nim. A co w przypadku roślin, które kwitną na pędach jednorocznych? Początek wiosny, to też dobry moment na to, aby zasadzić nowe drzewa liściaste, krzewy ozdobne, albo też owocowe.

Wiosenne prace ogrodowe – nawożenie i konserwacja elementów małej architektury

Pierwsze wiosenne dni są bardzo dobrym czasem na to, aby rozpocząć nawożenie zarówno roślin, jak i trawnika. Na rynku dostępnych jest dużo nawozów w różnych postaciach – od płynnej, po granulek, które z powodzeniem można dopasować do potrzeb konkretnych gatunków roślin. Dlaczego nawożenie powinno rozpocząć się już wiosną? Wszystko ze względu na to, że jest to działanie zmierzające do prawidłowego rozwoju i kwitnięcia roślin w trakcie całego sezonu.

Co z małą architekturą? Koniecznie sprawdźmy w jakiej kondycji technicznej są elementy małej architektury, które znajdują się na terenie ogrodu. Te, które wykonane są z tworzywa sztucznego warto czyścić z użyciem myjki ciśnieniowej. Elementy drewniane wymagają impregnacji (donice, ławki, drewniane pergole, huśtawki etc.), aby chronić je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Nie bez znaczenia pozostają także oczka wodne w których po zimie również zalega spora warstwa liści oraz mułu. Jeśli pływają w nich ryby, wówczas należy poczekać na to, aż temperatura wzrośnie do około 10 stopni Celsjusza. Jeśli zaczniemy wcześniej je „niepokoić” możemy z łatwością narazić je na osłabienie zdrowia. Ryby po prostu mogą się przestraszyć, nie są jeszcze dostatecznie rozbudzone, a tym samym, są po prostu osłabione. Jeśli nie posiadamy natomiast własnego przydomowego stawu, to początek wiosny jest dobrym momentem na jego założenie.

wiosenne prace w ogrodzie

Pielęgnacja trawnika po zimie

Pierwsza i podstawowa czynność na jaką powinniśmy postawić, jest oczyszczenie powierzchni po zimie. Trzeba pamiętać o tym, że zalegające warstwy mchu, liści czy też gałązek, są idealną pożywką dla wielu chorób. Skutecznie ograniczają dostęp powietrza i zatrzymują w glebie wilgoć. Należy więc dokładnie je wygrabić pamiętając jednocześnie o tym, żeby nie uszkodzić darni. Jeśli grabie nie poradzą sobie z tym zadaniem, alternatywą może stać się zabieg wertykulacji lub aeracji. Pierwszy zaleca się wykonywać nie częściej niż 1-2 razy do roku, natomiast drugi spokojnie można wykonywać w trakcie trwania całego okresu wegetacji. Efekt? Ziemia jest dobrze dotleniona, usunęliśmy zanieczyszczenia, które mogą wpłynąć na sfilcowanie trawnika, a ponadto znacznie poprawia się dostęp substancji pokarmowych do gleby, a co za tym idzie – metabolizm roślin.

Kiedy już trawnik zostanie oczyszczony należy dokładnie przyjrzeć się w temu, w jakiej kondycji jest po długich jesienno-zimowych miesiącach. Zwróćmy szczególnie uwagę na to, czy powstały na nim wypukłości, co oznacza, ze trawa została oderwana od korzeni za co odpowiedzialna jest pęczniejąca woda. Należy więc koniecznie docisnąć je do podłoża, ponieważ w przeciwnym razie, będzie usychać. Jeśli do tego dojdzie, trzeba będzie spulchnić ziemię i dosiać trawę.

Kiedy po raz pierwszy skosić trawę? Róbmy to dopiero wtedy, kiedy źdźbła będą miały około 6 cm długości. Koszenie wykonujmy tylko i wyłącznie na suchym trawniku.

Wiosna w ogrodzie – wysiew warzyw i ziół

Marzec i początek kwietnia to dobry czas na to, aby pomyśleć o wysiewie niektórych warzyw oraz ziół. Trzeba jednak zadbać o to, aby dni w których będziemy wykonywać tego typu prace nie były opatrzone ryzykiem pojawienia się przymrozków. Temperatura powinna więc przekraczać 5°C. To dobry moment na to, aby rozpoczynać wysiew do gruntu. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie wykonywać tego zaraz po nawożeniu. Jak prawidłowo wysiać warzywa? Pierwszy krok, to lekkie spulchnienie grządki w warzywnym ogródku. W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę warzywa, które są odporne na działanie niskich temperatur, a więc przede wszystkim groch, marchewkę, szpinak, pietruszkę czy tez rzodkiew. Aby jednak zabezpieczyć nasiona przed ewentualnymi spadkami temperatury, warto zabezpieczyć grządki włókniną. Nie bez znaczenia pozostaje także regularne nawadnianie uprawianych w ogródku warzywnym roślin. Kiedy pojawią się pierwsze plony, będzie potrzebne odchwaszczenie.

Nowe rośliny w ogrodzie

Początek wiosny, a więc marzec oraz kwiecień, to dobry czas na to, aby uzupełnić braki w rabatach po roślinach, które nie przetrwały zimy, albo po prostu wykonać nowe nasadzenia. Bardzo ważne jest to, aby zachować w tym pewną spójność. Warto, aby nowe rośliny, które miałyby znaleźć się w naszym ogrodzie znalazły się takie gatunki, które mają podobne wymagania pielęgnacyjne jak już te, które rosną na rabacie. Nie bez znaczenia pozostaje także ich akcent kolorystyczny, a ponadto wysokość oraz atrakcyjność – uniwersalność. W końcu mają zrobić przestrzeń ogrodową przez cały sezon. Trzeba koniecznie zatroszczyć się o to, aby zapewnić nowym roślinom tzw. dobry start. W praktyce chodzi o to, aby dodać do dołka wyłącznie żyzną glebę. Nie bez znaczenia pozostaje również regularne podlewanie oraz odpowiednie i systematyczne nawożenie. Kolejne miesiące, czyli okres po 15 maja będzie bardzo dobry do tego, żeby wprowadzić do przestrzeni rośliny jednoroczne typu aster, aksamitka, pelargonia czy też cynia.

Wiosenne porządki w ogrodzie – a może dopiero go zakładamy?

Jeśli chcemy szybko założyć przydomowy ogród i nie czekać tym samym z efektem końcowym nawet kilka lat, bardzo pomocne w tym będzie kilka czynników. Po pierwsze: wybór roślin. Bardzo niecierpliwi przyszli posiadacze ogrodu mogą postawić na duże rośliny. Tutaj trzeba pamiętać jednak o tym, że po pierwsze – jest to dość kosztowne, a po drugie to, że „starsze” rośliny mogą mieć spore problemy z adaptacją w nowej przestrzeni. Jest jednak kilka gatunków, które sprawią, że ogród szybko nabierze kształt i charakteryzują się przy tym intensywnym wzrostem.

Na początku trzeba wziąć pod uwagę wielkość działki. Mała powierzchnia, to siłą rzeczy ograniczenie do kilku szybko rosnących krzewów i drzew. Tutaj świetnie sprawdzą się więc małe rośliny. Trzeba pamiętać o tym, że drzewa, które szybko rosną zazwyczaj po kilku sezonów osiągają naprawdę imponujące rozmiary, więc należy bardzo uważać z ich ilością. Gdzie sadzić duże drzewa? Tutaj nie ma co stawiać je do kąta ogrodu, a raczej uwydatnić w jego reprezentatywnym miejscu. W tym miejscu kłania się więc także ich walor reprezentatywny.

A co z żywopłotem? Czas na omówienie kwestii krzewów iglastych. Iglasty żywopłot powinien być nie tylko ładny, ale też odporny, więc też miał dużą tolerancję na przycinanie. Do najpopularniejszych zaliczamy np. żywotniki (zwane też tujami).

O jakich szybko-rosnących drzewach i krzewach warto też pomyśleć? Są to m.in. sosna wejmutka, modrzew, świerk serbski, a ponadto świerk syberyjski oraz metasekwoja chińska. Jeśli jednak zależy nam na nasadzeniu drzew liściastych, postawmy na wierzby, olszę czarną, lipę szerokolistną, dąb czerwony, czeremchę pospolitą czy też klon jesionolistny lub pospolity. Bierzmy szczególnie pod uwagę gatunki szczepione na pniu, ponieważ te wyglądają bardzo atrakcyjnie już nawet kilka miesięcy po posadzeniu. A co z krzewami? W przypadku szybko-rosnących mamy do czynienia głównie z budleją Dawida, krzewuszką cudowną, jaśminowcami czy też forsycją pośrednią oraz tamaryszkiem. W przypadku pnączy, warto wziąć natomiast pod uwagę: kokornak wielkolistny, cytryniec chiński, bluszcz pospolity, akebię pięciolistkową, powojniki botaniczne i wielkokwiatowe, wiciokrzewy czy też rdestówkę Auberta. Świetnym uzupełnieniem nasadzeń będą m.in. Tawułki, ostróżki ogrodowe, naparstnice, funkie czyli hosty.