Wiertarka elektryczna – czym się kierować przy jej wyborze? 

budowa domu

Wiertarka elektryczna to jedno z narzędzi, które stanowi absolutne „must have” domowego warsztatu. Jest  niezwykle pomocna w drobnych pracach wykończeniowych lub przy większym remoncie. Jaką wybrać, aby spełniała nasze oczekiwania?


Oferta wiertarek jest bardzo szeroka. Znajdują się w niej urządzenia proste, amatorskie jak również profesjonalne w różnych przedziałach cenowych. Do wyboru mamy wiertarki ręczne, udarowe, bez udaru, wiertarki kątowe, stołowe oraz wiertarko-mieszarki.

Moc wedle potrzeb

Majsterkowicze potrzebujący użyć wiertarki sporadycznie do drobnych prac, nie muszą nabywać zaawansowanego urządzenia.  Wystarczy sprzęt wielofunkcyjny z opcją udaru mechanicznego. Nie ma potrzeby kupować wiertarki z silnym silnikiem – ta o mocy około 600 W będzie wystarczająca. Osoby planujące grubszy remont powinny rozważyć kupno sprzętu profesjonalnego o mocy powyżej 650 W. Do wiercenia w wyjątkowo trudnych materiałach przeznaczone są wiertarki o mocy 800-1000 W.

Wiertarka elektryczna – co z kablem?

Do potrzeb domowych, gdzie tak naprawdę istnieje potrzeba skręcenia mebli czy zrobienia otworu w metalu, sprawdzi się wiertarka bezprzewodowa. Gorzej, jeśli zajdzie potrzeba wiercenia w twardym materiale – tu warto rozważyć sprzęt „na kabel”,  tym bardziej że wiertarki zasilane przez akumulator z udarem mechanicznym bądź pneumatycznym nie są tanie i krótko pracują.

Udar mechaniczny vs pneumatyczny

Do lżejszy prac wystarczy urządzenie z udarem mechanicznym. Idealnie się sprawdzi, jeśli jednorazowo trzeba wywiercić parę otworów. Jeśli jednak w planach jest samodzielne skuwanie płytek czy ocieplenie domu, warto wyposażyć się w bardziej profesjonalną i wydajną wiertarką z udarem pneumatycznym.

Rodzaje wiertarek:

  • ręczne – mało wygodne w użyciu, gdyż do ich pracy trzeba użyć siły ludzkich rąk,
  • udarowe (do wiercenia np. w betonie) i bez udaru (do pracy z miękkim materiałem np. drewno),
  • kątowe – do wiercenia otworów w metalu czy betonie w trudno dostępnych miejscach,
  • wiertarko – mieszarki – posiadają dwa uchwyty, a tym samym umożliwiają sprawny proces mieszania np. farb,
  • stołowe – mają zastosowanie w profesjonalnych warsztatach lub w przemyśle. Służą do odwiercania precyzyjnych otworów.

O tym pamiętaj:

1.       Jeśli kupujesz wiertarkę, sprawdź ile waży – lżejsza gwarantuje łatwiejszą i przyjemniejszą pracę.
2.       Sprawdź, czy urządzenie ma regulację obrotów – będzie przydatna w pracach nad różnymi typami materiałów. Dzięki niej dostosujesz prędkość obracania się wiertła, co znacznie ułatwi Ci pracę.
3.       Jeśli wiertarka ma dwa biegi, to ten niższy posłuży  do wiercenia większych otworów.