Warszawa przyszłości – jaka powinna być stolica?

Warszawa przyszłości - jaka powinna być stolica?

Przyszłość Warszawy, zwłaszcza w kontekście planowanej przez Urząd Miasta strategii rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby tworzenia centrów lokalnych to główne zagadnienia III edycji konferencji Warsaw Days – największego branżowego wydarzenia w stolicy. 

10 maja Centrum Nauki Kopernik stało się miejscem spotkań architektów, urbanistów, inwestorów, przedstawicieli władz miasta oraz lokalnych społeczności. III edycja konferencji Warsaw Days, organizowanej przez Oddział Warszawski Polskiego Związku Firm Deweloperskich we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy, odbyła się pod hasłem Warszawa przyszłości i to właśnie przyszłość stolicy stała się tematem ożywionych dyskusji uczestników, zarówno w kwestiach dotyczących prognozy demograficznej, jak i zagrożeń dla dalszego rozwoju stolicy.

Uczestnicy zgodnie jednak stwierdzili, że dalszy rozwój miasta uzależniony jest od jego zdolności do pozyskiwania inwestorów tworzących miejsca pracy, które mają za zadanie przyciągnąć do stolicy nowych mieszkańców. A to właśnie ich potrzeby powinny wyznaczać kierunki rozwoju. Jak podkreślił wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, przyszłość stolicy to zatem dążenie do stworzenia miasta policentrycznego, które umożliwi aktywizację mieszkańców w ich najbliższym otoczeniu. Takie plany pozwoli realizować program tworzenia centrów lokalnych, o którym w szerszym kontekście mówiła prezentacja wiceprezydenta Michała Olszewskiego. Prezes PZFD Grzegorz Kiełpsz zapewnił natomiast, że potencjał inwestorów prywatnych jest wystarczający dla zaspokojenia przyszłych potrzeb mieszkaniowych Warszawy, a jednocześnie nie wykluczył włączenia się deweloperów w realizację programu budowy mieszkań na wynajem dla osób mniej zamożnych.

Ważnym elementem planowanej strategii jest również temat scalanie miasta, oddawanie przestrzeni miejskiej pieszym i rowerzystom, dalszy rozwój komunikacji miejskiej oraz modernizacja istniejących obszarów zieleni miejskiej. Mieszkańcy Warszawy oczekują nie tylko miasta przyjaznego, ale przede wszystkim zielonego. Dlatego opracowywana strategia kładzie szczególny nacisk na realizację działań, które poprawią jakość życia i sprawią, że stolica stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do życia w niczym nie ustępując takim metropoliom jak Berlin czy Madryt, który w tym kontekście pojawia się nieprzypadkowo. To właśnie stolica Hiszpanii jest jednym z tych miast, które stawiają na zrównoważony rozwój w oparciu o konkretną strategię. Warszawa ma więc na kim się wzorować. Cieszę się, że mogę być w Warszawie w chwili, gdy toczy się tu tak inspirująca dyskusja – podkreślił w czasie konferencji gość specjalny wydarzenia – założyciel i honorowy prezes „Fundation Metropoli” Alfonso Vegara.