Umywalka podblatowa i wpuszczana w blat – zalety i wady

0

Umywalka jest w łazience elementem nie tylko funkcjonalnym, ale również dekoracyjnym. Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór umywalek, a popularnością cieszą się szczególnie te podblatowe i wpuszczane w blat. Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań?

Umywalka podblatowa – zalety

Jak sama nazwa wskazuje, jest to umywalka montowana pod blatem. Dzięki temu żadne jej elementy nie wystają, co wygląda bardzo nowocześnie i designersko, a w dodatku jest funkcjonalne.

 • Jedna z zalet umywalek podblatowych wiąże się z tym, że bardzo łatwo wokół nich sprzątnąć. Wystarczy zetrzeć blat szmatką lub gąbką i gotowe. Będzie to pomocne zwłaszcza przy zbieraniu z blatu produktów sypkich, które mogą gromadzić się pomiędzy blatem a umywalką.

Nawet jeśli zdarzy ci się coś rozlać, wtedy też dużo łatwiej umyć powierzchnię, nie martwiąc się, czy brud czy resztki kosmetyków dostaną się w szczeliny. To duża oszczędność czasu, która sprawi, że sprzątanie będzie choć trochę przyjemniejsze.

 • Drugą zaletą umywalki podblatowej jest również jej wygląd. Z daleka może być nawet niewidoczna, dzięki czemu nie przyćmi innych elementów aranżacji. Co więcej, nie zajmuje dużo miejsca w przeciwieństwie np. do umywalek nablatowych.

Umywalka wpuszczana w blat

Umywalka podblatowa – wady

 • Dla niektórych minusem posiadania tego typu umywalki może być konieczność przyzwyczajenia się do jej wysokości. Inne modele, szczególnie te stawiane na blacie, są umieszczone znacznie wyżej, dzięki czemu nie trzeba się schylać podczas mycia zębów.
 • Kłopotem może być również odpowiednie uszczelnienie połączenia umywalki i blatu. Należy tutaj więc mieć pewność, że zajmą się tym prawdziwi fachowcy. Jeśli natomiast sami zajmujemy się montażem, jeszcze bardziej zwracajmy uwagę na precyzję.
 • Kolejny potencjalny problem to sam wybór blatu. Warto pamiętać, że przy takiej konstrukcji umywalki nie można uniknąć kropli wody na jego powierzchni. Trzeba więc już wcześniej zastanowić się, na jaki materiał i kolor się zdecydujesz.
 • Inny minus: trudność zamontowania szuflady bezpośrednio pod umywalką oraz przestrzeń, jaką zajmuje sam sprzęt w szafce. Dla niektórych osób to spore wyzwanie, zwłaszcza w małej łazience.

Umywalka podblatowa

Do jakiej łazienki pasuje taka umywalka?

Jak wspomnieliśmy, zadowoleni będą posiadacze przede wszystkim wnętrz nowoczesnych, bardzo designerskich, ale nie tylko. To dobre rozwiązanie dla wszystkich fanów praktycznych opcji, którzy mają problem ze sprzątaniem okolic umywalki i blatu. Konstrukcja modelu bardzo ułatwia te czynności.

Umywalka w wpuszczana w blat – zalety

Warto zacząć od tego, że opisywane umywalki cieszą się popularnością od lat jako kompromis pomiędzy modelem nablatowym a podblatowym, ponieważ jedynie część sprzętu jest wyeksponowana i wystaje ponad powierzchnię blatu.

 • Plus rozwiązania: umywalka wpuszczana w blat, tak jak w przypadku podblatowych, jest niejako chroniona przed uszkodzeniami w przeciwieństwie do tych nablatowych, jakie łatwo zarysować czy uszkodzić.
 • Umywalka podblatowa w wersji białej zachwyci z pewnością tych, którzy nie są fanami designerskich czy nietypowych aranżacji łazienek. Istnieją na rynku jednak modele w różnych kolorach, które będą doskonale wyglądać w bardziej nowoczesnych wnętrzach.
 • Zaletą umywalki wpuszczanej w blat jest również fakt, że lekko wystające krawędzie zapobiegają wydostawaniu się wody na zewnątrz. W ten prosty sposób ochronisz powierzchnię.
 • Nie sposób pominąć też dostępności tego typu umywalek. Zwykle nie będzie problemu ze znalezieniem czegoś pasującego do danego wnętrza. Sprawdź np. umywalkę wpuszczaną w blat KOŁO.

Zwróć uwagę na kolekcję VariForm z dużym wyborem produktów o nowoczesnym, ale wciąż eleganckim designie (umywalki zarówno podblatowe, nablatowe, jak i wpuszczane w blat).

Umywalka wpuszczana w blat

Umywalka wpuszczana w blat – wady

 • Minusy porównywanych umywalek są podobne w pewnym zakresie. Jeden z nich wiąże się z ograniczeniem ilości miejsca w szafce. Może się więc zdarzyć, że dostęp będzie przez to utrudniony.
 • Wada opisywanego modelu to też z pewnością gromadzenie się brudu między krawędzią umywalki. Jeśli zaniedbamy porządki w tym miejscu, z czasem może zacząć powstawać tam pleśń. Należy więc szczególnie dbać o okolice łączenia blatu i umywalki.

Do jakiej łazienki pasuje taka umywalka?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, na jaki kolor i kształt się zdecydujemy. Sam wygląd umywalki wpuszczanej w blat nie jest zazwyczaj zbyt oryginalny (najczęściej kształt prostokąta), więc wielbiciele prostoty nie pożałują.

Fani nietypowych rozwiązań natomiast mogą też wybrać ten model, ale w wersji kolorowej czy o nietypowym kształcie. Oznacza to, że tak naprawdę umywalka wpuszczana blat może pasować do każdego pomieszczenia bez względu na jego klimat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komenatrz
Wpisz imię