Szlifierka do betonu – na co zwrócić uwagę podczas jej kupna?

0

Do przywracania betonowym posadzkom pierwotnego wyglądu wykorzystujemy szlifierki. Co należy zatem wziąć pod uwagę wybierając szlifierkę, aby prace była nie tylko efektywna, ale też jak najmniej obciążająca.

Wielkość i moc szlifierki

Jeżeli maszyna będzie za duża lub za mała – będzie miała zbyt wysoką lub zbyt niską moc, może to wpłynąć negatywnie zarówno na operatora, jak i posadzkę.

Przy wyborze właściwej szlifierki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Rozmiar miejsca pracy. Pozwoli to ustalić wielkości potrzebnej do pracy szlifierki. W przypadku niewielkich obszarów, takich jak garaże czy piwnice domowe, wystarczy szlifierka jednotarczowa. Jeżeli zadanie dotyczy przestrzeni handlowej, magazynu lub innej dużej powierzchni, wydajniejszym rozwiązaniem jest duża szlifierka wielotarczowa.
  • Dostępna moc. Informacja, jakiego rodzaju zasilanie dostępne jest w miejscu pracy oraz czy potrzebny będzie generator, to kolejny ważny czynnik. Szlifierki dostępne są w wersjach 220V, oraz trójfazowych 480V.
  • Efekt końcowy. Pożądany efekt końcowy ma kluczowe znaczenie dla wyboru właściwej szlifierki. Szlifierki jednotarczowe lub głowicowe to doskonałe narzędzia do usuwania starych powłok z nawierzchni, przed położeniem nowej powłoki lub obróbką. Ich duża prędkość obrotowa umożliwia doskonałe usuwanie twardych powłok, takich jak klej, farba, stary beton, masy poziomujące, a nawet powłoki epoksydowe.
    Po szlifowaniu powierzchnia jest wyrównana, wolna od zanieczyszczeń i na tyle chropowata, by związać się z nową powłoką. Szlifierki jednotarczowe mogą również służyć do polerowania, choć nie są do tego najlepszymi maszynami. Brak regulacji prędkości i wysoka prędkość obrotowa mogą powodować szybkie zużycie narzędzi diamentowych, a jedna głowica może pozostawiać głębokie zarysowania.Do polerowania znacznie lepiej nadają się maszyny wielotarczowe i planetarne wyposażone w wiele głowic i opcję zmiany prędkości. W przypadku maszyn planetarnych, dyski i głowice obracają się niezależnie. Dzięki temu operator ma większą kontrolę nad maszyną i z każdym kolejnym etapem prac zmniejsza się ilość zarysowań. Rezultatem jest gładka, jednolita powierzchnia.
  • Rozmiar i waga szlifierki. Na efekty szlifowania ogromny wpływ ma także ciężar maszyny. Im jest cięższa, tym więcej materiału zostanie zeszlifowane. Większy ciężar umożliwia maszynie dociskanie narzędzi diamentowych do usuwanego materiału lub betonu, co zwiększa wydajność szlifowania.
  • Odprowadzanie pyłu. Ważne jest również dobranie systemu odprowadzania pyłu do szlifierki. Odprowadzanie pyłu i zanieczyszczeń ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa miejsca pracy i jego ekologicznego charakteru. Wdychany przez dłuższy czas pył powstający w trakcie szlifowania może być niebezpieczny. Odprowadzanie pyłu, skutecznie odfiltrowujące drobne cząsteczki (99,9% dla wielkości 1 mikrona), chroni operatora i jego otoczenie. Odprowadzanie pyłu doskonale sprawdza się w przypadku szlifowania zarówno na sucho, jak i na mokro.

Wybór właściwych narzędzi diamentowych

Istnieje praktyczna zasada, którą warto zapamiętać: Do bardzo twardych posadzek betonowych i twardych okładzin (np. z epoksydów) należy wybrać narzędzie diamentowe o miękkim spoiwie metalowym. Twardsze spoiwa metalowe stosuje się na miękkich posadzkach betonowych i warstwach ściernych.

Każdy producent narzędzi diamentowych udostępnia tabele zalecanych narzędzi, pomagające wykonawcom przy wyborze segmentów do usuwania różnych powłok. Po wyborze właściwych narzędzi diamentowych, należy prawidłowo je skonfigurować, aby praca przebiegała wydajnie.

Konfiguracja tarczy szlifierskiej

Jako że w tarczach szlifierskich można stosować różną liczbę diamentowych segmentów, niezwykle ważna jest świadomość różnic między pełnym i niepełnym zestawem.

Niepełny zestaw segmentów diamentowych oznacza, że narzędzia są rozmieszczone np. w trzech otworach montażowych tarczy szlifierskiej, co drugi otwór. Gdy stosowany jest niepełny zestaw, segmenty mają tendencję do dostosowywania się do powierzchni posadzki. Przypomina to trójnóg aparatu fotograficznego, który można ustawić na nierównej powierzchni, nie tracąc stabilności. Niepełny zestaw wywiera większy nacisk na centymetr kwadratowy narzędzi diamentowych, przez co szlifowanie na twardych posadzkach jest intensywniejsze. Konfiguracja ta nie wyrównuje całkowicie posadzki.

W przypadku pełnego zestawu segmenty diamentowe umieszczane są we wszystkich sześciu otworach montażowych tarczy. Pełny zestaw narzędzi służy do wyrównywania posadzki. Szlifuje wyższe obszary, pomijając te położone niżej, co w efekcie końcowym zapewnia gładką powierzchnię bez nierówności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komenatrz
Wpisz imię