Szary styropian – dlaczego jest lepszy niż biały?

1
Szary styropian wykonanie

Styropian jest najpopularniejszym materiałem do ocieplana budynków. Biały wykorzystywany jest w budownictwie od dawna, ale dostępny jest również szary styropian, którego parametry termoizolacyjne są lepsze nawet o 30%. Sprawia to, że budynki ocieplone szarym styropianem są lepiej chronione przed stratami energii – zarówno do ich ogrzania jak i schłodzenia.

Styropian – rodzaje

Szary styropian produkowany jest z polistyrenu spienialnego wzbogaconego o uszlachetniające substancje takie jak grafit, sadza czy związki aluminium. Dodatki te mają właściwość odbijania lub pochłaniania promieniowania podczerwonego, co pozwala znaczne obniżyć współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) tego wyrobu. Styropiany szare osiągają wartość lambdy na poziomie nawet 0,031 W/mK, podczas gdy zalecane do ocieplania fasad popularne białe odmiany, przy tej samej gęstości, charakteryzują się lambdą 0,040 W/mK.

Lepsze parametry cieplne szarego styropianu sprawiają, że warstwa ocieplenia jest cieńsza bez straty dla bilansu energetycznego budynku. Jego zastosowanie ma również inne zalety:

  • mniejsze zużycie styropianu co przekłada się na niższy koszt wykonania ocieplenia – oszczędzamy również na pozostałych produktach niezbędnych do wykonania ocieplenia, takich jak siatka zbrojąca, łączniki mechaniczne, wyprawy tynkarskie,
  • można zamontować węższe parapety,
  • bardziej doświetlone pomieszczenia – powierzchnia ościeży okien i drzwi jest mniejsza,
  • tańsze i łatwiejsze wykonanie obróbek blacharskich,
  • uniwersalne zastosowanie – do termoizolacji ścian zewnętrznych, podłóg, stropodachów i dachów skośnych.

źródło: PSPS

1 KOMENTARZ