Stalowa czy drewniana – jaką bramę garażową wybrać?

0

Advertisement

Modne i piękne elewacje z drewnianymi elementami wymagają odpowiednich bram garażowych. W domach drewnianych i stylizowanych na rustykalne brama także powinna harmonijnie komponować się z fasadą domu. Czy zawsze najlepsza będzie tu brama z litego drewna? Jakie bramy proponują producenci inwestorom szukającym nowoczesnych i zarazem niebanalnych estetycznie rozwiązań?

Od kilku lat największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Uniwersalne, nowoczesne i energooszczędne, a przy tym komfortowe w obsłudze. Jednak walory użytkowe to jedno, a estetyka to drugie. Ciekawe wzornictwo i duży wybór kolorów sprawiają, że każdy, nawet najbardziej wymagający inwestor znajdzie bramę, która w oryginalny sposób pozwoli mu zaaranżować elewację swojego domu.

Stal lub drewno…

Materiałem, z którego najczęściej wykonuje się bramy garażowe jest stal. Ocynkowane ogniowe stalowe segmenty oferowane są praktycznie we wszystkich możliwych kolorach. Wielu producentów proponuje też bramy stalowe wykończone okleiną foliową z tworzywa sztucznego. Znajdziemy wśród nich drewnopodobne powłoki z wytłaczanym wzorem imitującym różne gatunki drewna. I choć powierzchnie te w niczym nie przypominają już sztucznej, marnej jakości oklein z minionej epoki, daleko im do bram z naturalnego surowca.

Dlatego najbardziej wymagający, którzy przede wszystkim cenią sobie niepowtarzalny urok naturalnego materiału mogą wybrać bramy z panelami wypełnionymi litym drewnem,  np. świerkiem skandynawskim lub kanadyjskim. Taki zakup warto rozważyć, jeśli mamy dom z drewna lub z drewnianymi elementami wykończeniowymi na elewacji. Decyzja ta wymaga wprawdzie zasobniejszego portfela, jednak zarówno w wiejskim krajobrazie, jak i w podmiejskich rezydencjach niełatwo zastąpić bramę z prawdziwego drewna, np. o powierzchni frezowanej w jodełkę i stylizowanej na dawne wrota. Niektórzy producenci, jak firma Hörmann, poza wieloma tego typu wzorami, oferują nawet możliwość samodzielnego zaprojektowania bramy – wystarczy prosty rysunek, na podstawie którego taka unikatowa brama zostanie wyprodukowana.

Jednak przyjemność mieszkania w zgodzie z naturą wymaga poświęceń –  takie bramy garażowe trzeba często i systematycznie poddawać zabiegom konserwacyjnym. Nie są one bowiem tak odporne na działanie warunków atmosferycznych i innych czynników zewnętrznych jak bramy stalowe.

Segmentowe bramy garażowe ze stali to najbardziej funkcjonalne i trwałe rozwiązanie. Są bardzo dobrze zabezpieczone przed korozją, odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w utrzymaniu. To wszystko przez długie lata pozwala cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Moc stali, piękno drewna

Czy istnieją bramy łączące moc stali oraz piękno drewna i innych szlachetnych materiałów? Niektórzy producenci od dawna szukają rozwiązań, które trwałość i solidność pozwoliłyby powiązać z powrotem do natury. Firmie Hörmann, po latach testowania innowacyjnej metody wykańczania powierzchni, udało się właśnie wprowadzić na rynek takie niedrogie stalowe bramy segmentowe. Ich powierzchnia – Duragsrain – powstaje przy wykorzystaniu nowoczesnej, zaawansowanej technologii druku, która umożliwia nanoszenie na płytę bramy nawet najbardziej finezyjnych wzorów z fotograficzną wręcz wiernością.

Jeśli chcemy więc postawić na naturalność, wprowadzić do aranżacji domu i otoczenia rustykalne ciepło i sielski klimat, możemy zamontować bramę, której powierzchnia wiernie odwzorowuje wygląd drewna. Może być to np. wzór dębu ze strukturą sęków lub świerku, na którym dostrzec można żywicę czy piękne jasnożółte słoje. Może to być stare  porowate, osmalone ogniem lub wysuszone słońcem drewno, które „wiele pamięta”, ale może być także szlachetne drewno egzotyczne. Jeśli będzie to np. orzech włoski, drewno tekowe czy nieprzetarty zębem czasu dąb – osiągniemy efekt prawdziwej elegancji. Jeśli bambus – zyskamy nastrojową aurę.

Za każdym razem powierzchnia bramy łudząco przypominać będzie naturalny surowiec. Ale co przy tym równie istotne – jej uroda nigdy nie zgaśnie. Wzór tej stalowej bramy powlekany jest bowiem specjalnym, bardzo trwałym lakierem ochronnym, który tworzy powłokę zabezpieczającą przed działaniem promieni UV, deszczem, śniegiem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Nie są w stanie jej uszkodzić nawet drobne zarysowania. Nie będziemy też musieli troszczyć się o częstą regularną konserwację bramy.

Tak bogata oferta rynkowa pozwala na dokonanie niemal idealnego wyboru bramy garażowej. Oczywiście musimy przedtem zastanowić się jaką kwotę możemy przeznaczyć na jej zakup i jak wiele czasu poświęcić na jej  pielęgnację.