Sprzęty AGD do zabudowy – jakie są zalety tego rozwiązania?

0
ikea glowne

Podczas urządzania mieszkania lub domu warto poświęcić nieco więcej czasu na plan zagospodarowania kuchni. To szczególne miejsce, które służy jednocześnie odpoczynkowi i pracy podczas gotowania, należy więc wyjątkowo zadbać o jak najlepsze wyposażenie. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest inwestowanie w sprzęt AGD do zabudowy. Jakie są jego zalety i na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Aranżacja i estetyka w kuchni

Jeśli to ona jest dla nas najważniejsza, bezwzględnie powinniśmy postawić na sprzęt AGD do zabudowy. Taki wybór pozwala ukryć zmywarkę, piekarnik, lodówkę czy kuchenkę mikrofalową za frontami szafek kuchennych. Dzięki temu zabiegowi pomieszczenie zyskuje jednolity wygląd, znika problem symetrii i równowagi w aranżacji przestrzeni. Dodatkowo sprzęt do zabudowy sprzyja użytkownikom, którzy chcą nieco bardziej optycznie powiększyć kuchnię. Urządzenia wolnostojące często zabierają więcej miejsca i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze niż w rzeczywistości.

Przy wykorzystaniu rozwiązania z AGD do zabudowy można także nie zważać na kolorystykę poszczególnych urządzeń. Podobnie jest z marką. Przy wolnostojącym wyposażeniu kuchni sprzęt od jednego producenta wygląda bardziej elegancko i spójnie. Przy zabudowie nie ma to znaczenia. Liczy się nie tyle przywiązanie do marki, co przywiązanie do wygody i elegancji.

Wygoda użytkowania sprzętu

Nie jest tajemnicą, że sprzęty kuchenne AGD mają różne rozmiary, jedne są wyższe, drugie niższe. Przy urządzaniu kuchni pod zabudowę takie różnice można łatwo zniwelować. Jeśli decydujemy się na tradycyjne urządzanie kuchni, a my nie zwrócimy uwagi na szczegóły, nasz nowa zmywarka może być wyższa od blatu kuchennego, a kuchenka gazowa niższa.

Na ogół też powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że zmywarka, a nawet pralka w kuchni, będą stały na podłodze. Przy wykorzystaniu zabudowy takie ograniczenia nie mają miejsca. Można swobodnie ulokować najczęściej używane urządzenia na wygodnej wysokości tak, by nie musieć się schylać. Łatwość uzyskania takich rozwiązań umożliwia choćby sprzęt AGD do zabudowy z IKEA.

Koszty urządzeń do zabudowy

Nie jest tajemnicą, że urządzenie kuchni ze sprzętem AGD pod zabudowę zwykle wymaga większych nakładów finansowych, niż ma się to przy ustawieniu urządzeń wolnostojących. Nie tylko same urządzenia pod zabudowę są droższe. Także za meble kuchenne, w których będą ukryte sprzęty, trzeba będzie zapłacić więcej. Muszą być dostosowane do konkretnych urządzeń, zapewniać niezbędną cyrkulację powietrza i chłodzenie. W końcu są to meble robione na indywidualne zamówienie. Warto też pamiętać, że za wysoką ceną idzie jakość. Jednorazowy duży wydatek w długim czasie może się okazać oszczędnością.

Konsekwencje wyboru sprzętu do zabudowy

ikea sprzety agd do zabudowy jakie sa zalety tego rozwiazania2

O ile urządzając kuchnię tradycyjnie, czyli sprzętami wolnostojącymi, zapewniamy sobie duże możliwości manewru, to decyzja o wykorzystaniu sprzętu do zabudowy niesie ze sobą konieczność podjęcia jednorazowej decyzji na wiele lat. Tu praktycznie nie ma odwrotu. Można oczywiście co rok robić remont takiej kuchni i przestawiać wszystkie urządzenia, ale trzeba się liczyć ze sporymi kosztami. Na ogół kuchni wyposażonej w takie sprzęty gospodarstwa domowego nie remontuje się, dopóki nie dojdzie do poważnej awarii któregoś z urządzeń.

Taki sprzęt AGD do kuchni to dobre rozwiązanie dla osób, które:

  • nie lubią zmian w otoczeniu,
  • cenią sobie komfort i wygodę,
  • preferują perfekcjonizm w aranżacjach kuchennych,
  • chcą optycznie powiększyć swoją kuchnię,
  • lubią wnętrza łatwe do utrzymania w czystości.