Silne wiatry potrafią zerwać nie tylko dachy, ale i elewacje

ochrona dachu przed nawałnicą

Silne wichury w ubiegłych tygodniach były przyczyną uszkodzeń nie tylko dachów, ale również i elewacji. Co roku dajemy zaskoczyć się podobnym kaprysom pogody, gdyż niektóre obiekty użytkowe i domy jednorodzinne nie są odpowiednio zabezpieczone.

Wszystkie obiekty powinny być budowane z uwzględnieniem warunków klimatycznych panujących w danym regionie. Tam, gdzie zdarzają się wyjątkowo silne wichury należy zadbać nie tylko o porządną konstrukcję dachu oraz dodatkowo zabezpieczać pokrycie dachu. Tym bardziej, że wystarczy proste, a bardzo skuteczne rozwiązanie – specjalne spinki do montażu dachówek mogą uchronić je przed zerwaniem przez intensywne podmuchy wiatru. Jedna spinka łączy ze sobą dwie dachówki, dzięki czemu wszystkie dachówki są połączone ze sobą jak i z konstrukcją dachu. Stosowanie spinek chroni połać dachu przed zerwaniem.

Solidny dach, odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych to odpowiednio dobrane dachówki i system mocowania. Te ceramiczne same w sobie stanowią dobrą ochronę przed wiatrem, gdyż ich optymalna waga sprawia, że skuteczniej stawiają opór siłom ssącym powietrza. Popularna w niektórych rejonach Polski, znacznie lżejsza blachodachówka, przy takich anomaliach pogodowych często ulega wygięciom czy odkształceniom a w ekstremalnych przypadkach – zerwaniu całej połaci.

Silne wiatry potrafią zerwać nie tylko dachy ale i elewacjeJednak nie tylko masa dachówek ceramicznych wyróżnia je na tle innych pokryć. Dzięki temu, że dach złożony jest z wielu elementów o stosunkowo niewielkich wymiarach, nie występuje tu efekt żagla, gdzie podmuch powietrza mógłby podnieść dużą połać.

Odrywające się elewacje

Ofiarą weekendowych wichur padły nie tylko dachy. W Warszawie na skutek silnych podmuchów oderwała się część styropianowej izolacji budynku. Została uszkodzona nie tylko elewacja, ale także zaparkowane w pobliżu samochody, na które spadły materiały budowlane. Na szczęście w pobliżu nie znajdowali się w tym czasie ludzie.

Liczne szkody budynków spowodowane przez silne wiatry w ostatnich dniach pokazują, że polski klimat wymaga stosowania tych najtrwalszych rozwiązań budowlanych. Ten wypadek potwierdził, że zewnętrzna izolacja termiczna również może stanowić słaby punkt elewacji.

W rejonach narażonych na występowanie takich ekstremalnych warunków pogodowych zdecydowanie bezpieczniejsze jest budowanie w technologii ceramicznej ściany jednowarstwowej, która składa się tylko z jednej warstwy otynkowanych od wewnątrz i na zewnątrz cegieł. Ściany jednowarstwowe z trwałych pustaków ceramicznych nie wymagają stosowania warstw dociepleniowych. To zapewnia doskonałe parametry termoizolacyjne muru, którego nie trzeba już dodatkowo docieplać, ale również gwarantuje najwyższą trwałość elewacji.

źródło: Wienerberger