Rynek mieszkaniowy. Dokąd Polacy uciekają w czasach pandemii?

0
zakup mieszkania

Pandemia koronawirusa mocno odcisnęła piętno na życiu codziennym i gospodarczym. Nie ominęła też rynku nieruchomości. Deweloperzy, którzy inwestują w duże miasta nie mogą liczyć na spokojny sen. Okazuje się, że wśród inwestorów pojawiła się tendencja do uciekania z wielkich aglomeracji. Do łask wchodzą obrzeża, mniejsze miejscowości i wsie. 

Rynek nieruchomości zmienił się bezpowrotnie

Zakup mieszkania, to teraz nie tylko jego metraż, funkcjonalność czy cena, ale przede wszystkim – lokalizacja. W obecnych czasach, kiedy w zasadzie większość rodzin jest zmotoryzowanych, nie jest już wymogiem to, aby przyszłe lokum znajdowało się sercu miasta, albo też blisko niego. Z powodzeniem zakup mieszkania może być teraz podyktowany wygodą, a nie, chęcią bycia blisko epicentrum wydarzeń.

Wskaźniki preferencji zakupowych pokazują wręcz tendencję wyboru domów i mieszkań na obrzeżach miast, gdzie tzw. „zielone kolonie” mają bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową, a także dostęp do przedszkoli, szkół oraz żłobków, zapewniając pełen komfort nowym mieszkańcom, jak np. w przypadku inwestycji realizowanych na ternie Warszawy Zachodniej.

Zakup mieszkania, a zabudowa

Oprócz lokalizacji, równie ważna jest zabudowa. Obecnie popularnością cieszą się kameralne osiedla z kilkupiętrową nowoczesną zabudową z naturalnymi surowcami na elewacjach, zawierające zadbaną i uporządkowaną zieleń na patio. Przestrzeń wspólna jest bardzo ważnym elementem, gdyż zapewnia możliwość rekreacji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo. Ponadto, kiedy nie możemy wychodzić z domu, niezwykle doceniane przez klientów stały się przydomowe ogródki oraz balkony.

W zasadzie każdy metr kwadratowy, z którego możemy swobodnie korzystać na zewnątrz, pozostając jednak w domu zyskał na znaczeniu jak nigdy dotąd. Już nie tylko przydomowe ogródki, ale i balkony tej wiosny zyskały nowe życie – kwiaty, dekoracje oraz miejsca na wypoczynek.

Jak pokazała pandemia, bez względu na to, czy mieszkamy w domu czy bloku, ważne jest wyodrębnienie i wyraźne podzielenie przestrzeni, chociażby na takie gdzie pracujemy i gdzie śpimy. Nasze mieszkania stały się nagle nie tylko biurami, ale i szkołą, przedszkolem oraz placem zabaw. Warto zachować sypialnię na odpoczynek, a pozostałe zajęcia rozsądnie zagospodarować w pokoju dziennym.